Efter klubbturnéer världen över kom en svår livskris.
Nu gör Therese Grankvist comeback.
– Det blev mycket tårar och gin och tonic, säger hon om den jobbiga tiden.
Det är svårt att inte förknippa Therese Grankvist, 34, med ”Drömhus”.
Trots att hon har varit soloartist i elva år och släpper albumet ”Missing disco” i augusti finns fortfarande superhiten ”Vill ha dig” inpräntat i mannaminnet.
Men det är inget som irriterar henne. Snarare tvärtom – hon är stolt över den framgångsrika perioden på 90-talet.
– Jag var väldigt ung och allting var spännande då. Att folk associerar mig med den grejen får jag leva med.
2004 valde hon att flytta till England. Sedan gick allting väldigt snabbt. Efter ett framgångsrikt samarbete med houseproducenten Stonebridge fick hon flera jättehits. Perioden efteråt följdes av klubbturnéer världen över.
– Det är helt crazy, ibland går man på klockan tre på natten. Jag älskar atmosfären och jag har en passion för hela grejen, men nu skulle jag inte klara av att köra på lika hårt som jag gjorde då. Jag har blivit äldre och lite trött, säger hon och skrattar.
Tre år senare var Therese tillbaka i Sverige. Tillsammans med gruppen The Attic framförde hon låten ”The Arrival” i Melodifestivalen. Allting gick i en rasande takt – strax därefter medverkade hon på Danny Saucedos hitlåt ”If only you”.
Då kom bakslaget.
Thereses pappa blev sjuk i lungcancer. Hon bodde i England och pendlade till Sverige.
– Flygresorna hem var förjävliga. Det händer någonting när man är på hög höjd. Det blev mycket tårar och gin och tonic.
Efter en tids sjukdom gick hennes pappa bort. Men i stället för att sakta ner tempot valde hon att uppträda på Gaygalan.
– Det uppträdandet var det värsta jag någonsin har gjort. Jag mådde fruktansvärt dåligt. Min mamma frågade ”vad skulle du upp på scenen och göra?” men jag har det inpräntat i mig att man inte ställer in ett gig. Även om jag haft 40 graders feber och knappt kunnat ta en ton har jag ändå stått där.
När chocken hade lagt sig kom krisen.
– Det tog mig ärligt talat två tre år att bearbeta krisen. Men man blir starkare med åren.
Hennes familjs, och framför allt pappans, sociala engagemang har färgat av sig på Therese.
Nu vill hon tjäna pengar.
– Jag vill kunna lägga mer pengar på välgörenhet. Det låter präktigt men det är sant.
Ålder: 34. Bor: Notting Hill, London. Yrke: Sångerska. Familj: ”Olivträdet Ollie, en kosmisk familj av vänner”. Inkomst: ”Det är inte några miljoner i alla fall, men jag har så jag klarar mig”. Aktuell: Med singeln ”Drop it like it’s hot” som toppar klubblistorna i England. Släpper albumet ”Missing disco” i augusti.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...