Aftonbladet
Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.
Startsidan / Nöjesbladet

Iron Maiden till Sverige

2013 blir ett Maidenår.

Hårdrockstjärnorna kommer – återigen – till Sverige.

Hårdrockarna i Iron Maiden ger sig ut på en Europaturné – och Sverige finns med bland stoppen.

Den 13 juli intar de nybygget Friends arena i Stockholm.

Iron Maiden har under de senaste årens besök i Sverige spelat både på Ullevi i Göteborg och på Stockholm stadion samt på festivalen Sonisphere. Bandet har även gästat Globen i Stockholm och Scandinavium i Göteborg.

– Många tror att det här är vår sista turné. Men de har väldigt, väldigt fel, sa Bruce Dickinson under Göteborgskonserten ifjol.

Hårdrockarna verkar stormtrivas i Sverige, under det senaste besöket festade de med golfproffset Jesper Parnevik.

– Jag har haft det jättebra i Sverige, sa Steve Harris till Nöjesbladet innan bandet lämnade landet.

Biljetterna släpps till allmänheten på tisdag den 2 oktober kl 9.00. Men mellan kl 10.00 lördag den 29 september till kl 18.00 söndag den 30 september kommer ett exklusivt förköp erbjudas till medlemmar av Iron Maidens fanclub.

  • Skriv ut
SENASTE NYTT

Nöjesbladet

Visa fler
NÖJESBLOGGAR
Om Aftonbladet

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM

Populära bildspel via Shootitlive