Startsidan / Nöjesbladet

De ska gadda bättre än kändisarna

Felstavningar, självporträtt och bröllopstatueringar - även efter skilsmässan.

Kändisarnas tatueringar lämnar ofta lite mer att önska.

Nu ska 12 svenska bläckkonstnärer visa att de kan så mycket bättre.

I "Ink master Sverige" som sänds på TV6 kämpar 12 svenska tatuerare om titeln som landets bästa bläckkonstnär.

Att det gäller att hålla tungan rätt i mun vittnar flera världskändisars misslyckade gaddningar om. Eller vad sägs om Hayden Panettiere som fick ett felstavat valspråk över ryggen.

Stenhårda krav

Och även i den svenska tävlingen är kraven stenhårda. Eller som juryns Theo Jak, som arbetat som tatueringskonstnär över hela världen, ryter till i programmet:

– This is Ink master, not fucking Ink masturbator!

Men å andra sidan bör de tävlande redan ha haft ett gäng svenskar att öva på.

2000 tatueringar om dagen

Enligt branschorganisationen SRT, Sveriges registrerade tatuerare, har över en miljon svenskar gaddat sig och i genomsnitts görs över 2000 tatueringar varje dag i landet.

Enligt en undersökning som gjorts av Metro International är Stockholm världens tatueringstätaste stad där över en tredjedel av alla i åldrarna 18 till 49 år bär en tatuering på någon av sina kroppsdelar.

  • Skriv ut
SENASTE NYTT

Nöjesbladet

Visa fler
NÖJESBLOGGAR
Om Aftonbladet

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM

Populära bildspel via Shootitlive