Gunilla Persson efter dissen: ”Enorm avundsjuka”

1 av 4
NÖJE

Gunilla Persson fick en stenhård sågning från scenen av ”Kristallen”-programledarna Josephine Bornebusch och Rachel Mohlin.

Nu svarar hon på dissen.

– Jag tror att det är baserat på en enorm avundsjuka, säger Hollywoodfrun till Nöjesbladet.

Programledarduon Josephine Bornebusch och Rachel Mohlin var hårda mot många kändisar under ”Kristallen”-galan.

Stefan Löfven, Måns Zelmerlöw, Malou von Sivers och Filip Hammar var bara några av de som blev dissade. Något som chockade många av Nöjesbladets läsare i livechatten på sajten.

Och programledarna undgick heller inte att ge båda Hollywoodfruarna Maria Montazami och Gunilla Persson rejäla kängor.

Montazami kallades för ”blåst” och Gunilla Persson för ”skräcködla”.

– Till skillnad från Gunilla Persson så är det en riktig person i ”Bolibompa”-draken, sa också Josephine Bornebusch.

Nu svarar Gunilla Persson på sågningen.

– Nu lyssnade jag inte hela tiden jättenoga på allting de sa. Det är helt klart att bland den här folksamlingen i kväll så finns det folk som hatar mig och jag tror att det är baserat på en enorm avundsjuka. Det är väldigt få människor som kan se ut som jag.

Hon fortsätter:

– De var inte bara elaka mot mig, utan mot Maria också.

Josephine Bornebusch och Rachel Mohlin säger att de är glada efter sändningen.

– Du vet hur det är, nämner man någon så är det med hjärta, säger Josephine Bornebusch.

– Det är mycket kärlek här i rummet och vi tänker fortsätta hylla den, säger Rachel Mohlin.

Känner ni att det framgick i tv-rutan?

– Det hoppas vi verkligen!

Alla vinnare i Kristallen 2015

ÅRETS BARN- OCH UNGDOMSPROGRAM:

Vinnare:

Kändisbarnvakten (SVT) producent: Emil Ullberger, Titan

Övrige nominerade:

Bacillakuten (SVT) producent: Maria Boklund, SVT

Extrema öden (SVT) producent: Mattias Barsk, SVT

Julkalendern, Piratskattens hemlighet (SVT) producent: Nicklas Wikström Nicastro, Tre Vänner

Livet i bokstavslandet (UR) producent: Patrik Sundström, Patrik Sthlm

ÅRETS DOKUMENTÄRPROGRAM:

Vinnare:

Astrid (SVT), producent: Kristina Lindström, SVT

Övrige nominerade:

Att skiljas (SVT), producent: David Herdies, Momento Film

Brottskod (TV3), producent: Pål Hollender, STO-CPH Produktion

Hunger (SVT), producent: Charlotte Landelius, Henrik Stockare, Thomas Jackson, SVT

Ibrahimovic från Rosengård med mer än ett mål(Kanal 5), producent: Tomas Axelsson, Red Cabin

ÅRETS DOKUSÅPA:

Vinnare:

Hela Sverige bakar (Sjuan), producent: Isabella Centerwall, Meter TV

Övrige nominerade:

Bonde söker fru (TV4), producent: Mia Stalin, Fremantle

Diktatorn (UR), producent: Lars Wickström, Art89

Paradise Hotel (TV3), producent: Mia Berg, Mastiff

Realitystjärnorna på godset (TV3), producent: Anna Barve, Mexiko Media

ÅRETS FAKTA- OCH AKTUALITETSPROGRAM:

Vinnare:

Fosterland (SVT), producent: Fredrik Önnevall, SVT

Övrige nominerade:

Breaking News (Kanal 5), producent: Caroline Ringblom, Mexiko Media

Den som får finnas (SVT), producent: Lia Cederström, Scandinavian Studios

Djävulsdansen (SVT), producent: Ann-Linn Guillou, SVT

Programmen som Förändrade TV (UR), producent: Magnus Sjöström, UR

ÅRETS GRANSKNING:

Vinnare:

Kalla fakta - Slav i Sverige (TV4), producent: Sara Recabarren, Nyhetsbolaget

Övriga nominerade:

DI: Bränn en bil (SVT), producent: Bosse Lindquist, SVT

Trolljägarna (TV3), producent: Julia Malmvall, Strix Television

Uppdrag Granskning: Kommungranskarna i Österåker (SVT), producent: Sophia Djiobaridis, Valeria Helander, SVT

Uppdrag Granskning: Konstbluffen (SVT), producent: Karin Mattisson, Herman Reuterswärd, Lars-Göran Svensson, SVT

ÅRETS HUMORPROGRAM:

Vinnare:

Partaj (Kanal 5), producent: Svante Kettner, Baluba

Övriga nominerade:

Ack Värmland (TV4), producent: Jan Blomberg, Anette Brantin, Bob Film

Full Patte (SVT), producent: Anna Wallmark Avelin, Eyeworks

Inte ok (TV3), producent: Martin Persson, FLX

Morran och Tobias (SVT), producent: Niklas Jacobsson, Jarowskij

ÅRETS KVINNLIGA PROGRAMLEDARE:

Vinnare:

Carina Berg och Christine Meltzer (Kanal 5)

Övriga nominerade:

Gry Forssell (TV4)

Malin Gramer (TV3)

Sanna Nielsen (SVT)

ÅRETS KVINNLIGA SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION:

Vinnare:

Lena Endre (SVT), Viva Hate

Övriga nominerade:

Christine Meltzer (Kanal 5), Partaj

Mia Skäringer (TV4), Ack Värmland

Moa Gammel (SVT), Jordskott

Rachel Mohlin (Kanal 5), Partaj

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM:

Vinnare:

Husdrömmar (SVT), producent: Jonas Skottheim, SVT

Övriga nominerade:

Alla är fotografer (SVT), producent: Carl Tofft, Brommamamma

Arga Snickaren VIP (Kanal 5), producent: Gustav Boman, Skare

Gift vid första ögonkastet (SVT), producent: Mathias Barnekow, Baluba

Historieätarna (SVT), producent: Karin af Klintberg, Thelma & Louise

ÅRETS MANLIGE PROGRAMLEDARE:

Vinnare:

David Hellenius (TV4)

Övriga nominerade:

Erik Ekstrand och Mackan Edlund (TV6)

Fredrik Wikingsson & Filip Hammar (Kanal 5)

Lasse Kronér (SVT)

ÅRETS MANLIGE SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION:

Vinnare:

Peter Andersson (SVT), Viva Hate

Övriga nominerade:

Adam Lundgren (SVT), Blå ögon

David Sundin (TV3), Inte OK

Göran Ragnerstam (SVT), Jordskott

Johan Petersson (Kanal 5), Partaj

ÅRETS PROGRAM:

Vinnare:

Morran och Tobias (SVT), Niklas Jacobsson, Jarowskij

Övriga nominerade:

Ack Värmland (TV4), producent: Jan Blomberg, Anette Brantin, Bob Film

Breaking News (Kanal 5), Caroline Ringblom, Mexiko Media

Parneviks (TV3), Lotta Hoff, Elk

ÅRETS REALITYPROGRAM:

Vinnare:

Parneviks (TV3), producent: Lotta Hoff, Elk

Övriga nominerade:

Berg & Meltzer i Europa (Kanal 5), producent: Patrik Westman, Elk

Klippans karaokecup (SVT), producent: Matias Rosberg, Nils Toftenow, Tally-Ho

Lyckliga gatan (TV4), producent: Jasper Lake, Mastiff

Ska vi göra slut? (Kanal 5), producent: Mårten Evers, Olle Palmlöf, Mexiko Media

ÅRETS SPORT-TV-PROFIL:

Vinnare:

Roberto Vacchi (Eurosport)

Övriga nominerade:

André Pops (SVT)

Anna Brolin (TV4)

Frida Nordstrand (TV3)

ÅRETS TV-DRAMA:

Vinnare:

Jordskott (SVT), producent Henrik Björn, Palladium

Övriga nominerade:

Blå Ögon (SVT), producent: Henrik Georgsson, Fredrik Edfeldt, Strix Drama

Portkod 1525 (SVT), producent: Linnea Roxeheim, Eyeworks

Torpederna (TV4) Regi: Felix Herngren,Jakob Ström, FLX

Viva Hate (SVT), producent: Jens Lien, Anagram

ÅRETS TV-PERSONLIGHET:

Vinnare:

Mia Parnevik (TV3), Parneviks

Övriga nominerade:

Draken (SVT), Bolibompa

Gunilla Persson (TV3), Svenska Hollywoodfruar

Marcus Oscarsson (TV4), Nyhetsmorgon

Sefik Ibrahimovic (Kanal 5), Ibrahimovic från Rosengård...

ÅRETS UNDERHÅLLNINGSPROGRAM:

Vinnare:

Idol (TV4), Joachim Brobeck, Fremantle

Övriga nominerade:

Let's Dance (TV4), Elinor Aldal, Mastiff

Melodifestivalen 2015 (SVT) producent: Christer Björkman, Christel Tholse Willers,SVT

Ninja Warrior (Kanal 5), producent: Pär Hedmark, Elk

På Spåret (SVT), producent: Tobias Björling, SVT

KRISTALLENS HEDERSPRIS:

Bo Holmström, SVT.