... Alex Schulman, 33, som tillsammans med brorsan Calle sänder egen radio under namnet ”Frihamnen” i ”Morgonpasset” i P3 med start 8 juni.
– Vi har alltid velat göra radio. Man ligger live och det är ingen redigering, jag mår inte bra av att bli redigerad och det kan man inte bli i radio. Det är en härlig och kittlande känsla som vi vill utforska mer.
Vad har ni för förebilder?
– Både jag och Calle är barn av ”Hassan”. Jag lyssnade på det häromdagen, humor överlag åldras väldigt dåligt, men många av busringningarna är fortfarande helt magiska.
Vad får lyssnarna höra?
– Tanken är att underhålla, folk ska bli glada. Vi kommer också att ta in kända och okända människor i studion, jag kan lova att det kommer att bli ganska livat.
Hur mycket radio kommer ni att sända?
– Det är inte helt klart, men det är framför allt i ”Morgonpasset” där vi har fem minuter om dagen under hela sommaren, det är den tiden vi vill fylla.
Har ni planer på att ut-öka sändningarna?
– Det här är en satsning vi kommer att utveckla till hösten och då kan man tänka sig att vi går ut mer.
Till sist, vad önskar du dig mest av allt just nu?
– Att min dotter som föds vilken dag som helst har tio fingrar och tio tår.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...