Rowling har skänkt ett multi-miljonbelopp för att öppna en forskningsklinik för sjukdomen MS i Skottland.
Anledningen till det är att hon vill finansiera forskning om ett botemedel mot MS och andra degenerativa neurologiska sjukdomar, inklusive Alzheimers och Parkinsons
Den kända författarens mamma, Anne spenderade 10 år kämpandes mot sjukdomen MS. Hon dog för 20 år sedan, bara 45 år gammal.
"Jag har själv precis bivit 45 år gammal, precis som min mamma Anne. Hon dog av komplikationer som var relaterade av henne MS, berättar J.K Rowling.
Viktigt att hedra sin mamma
Rowling säger "Jag kan inte komma på något viktigare eller något bättre än att hjälpa universitet att försöka hitta ett botemedel.
Jag vet att hon hellre skulle haft sitt namn på den här kliniken än någon staty eller en park och dessutom vill jag för allt som hon gav mig i hennes alldeles för korta liv."
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...