Nu kan du rösta på årets filmpris

1 av 8 | Foto: SONET
Elisabeth Carlsson och Michael Nyqvist kan båda blir vinnare för sina insatser i "Grabben i graven bredvid".
FILM

Du kan också skicka ett vykort med dina röster - i en eller alla tio klasserna. Omröstningen pågår till den 11 april. Skicka kortet till:

Filmstjärnan, Aftonbladet nöje, 105 18 Stockholm

Manlig huvudroll

Thommy Berggren (Muraren)

Artiom Bugatjarskij (Lilja 4-ever)

Eric Donell (Utanför din dörr)

Peter Engman (Suxxess)

Peter Haber (Beck - sista vittnet)

Björn Kjellman (Klassfesten)

Sunil Munshi (Livet i 8 bitar)

Mikael Nyqvist (Grabben i graven bredvid)

Mikael Persbrandt (Alla älskar Alice)

Areil Petsonk (Bäst i Sverige)

Gustaf Skarsgård (Den osynlige)

Linus Wahlgren (Hundtricket)

Manlig biroll

Kjell Bergqvist (Hundtricket, Livet i 8 bitar)

Björn Gustafson (Utanför din dörr)

Thomas Hedengran (Den osynlige)

Ingvar Hirdwall (Beck - sista vittnet)

Lennart Jähkel (Suxxess)

Jan Malmsjö (Livet i 8 bitar)

Tomas Neumann (Lilja 4-ever)

Mikael Nyqvist (Bäst i Sverige)

Mikael Persbrandt (Beck - sista vittnet)

Göran Ragnerstam (Suxxess)

Alexander Skarsgård (Hundtricket)

Kvinnlig huvudroll

Oksana Akinsjina (Lilja 4-ever)

Natalie Björk (Alla älskar Alice)

Josefin Bornebusch (Hundtricket)

Elisabet Carlsson (Grabben i graven bredvid)

Lina Englund (Utanför din dörr)

Zamanda Hägg (Bäst i Sverige)

Melinda Kinneman (Hus i helvete)

Tuva Novotny (Den osynlige)

Johanna Sällström (Hot dog)

Cilla Thorell (Suxxess)

Kvinnlig biroll

Malin Birgersson (Beck - sista vittnet)

Lena Endre (Alla älskar Alice)

Cecilia Frode (Klassfesten)

Marie Göranzon (Alla älskar Alice)

Marika Lagercrantz (Hot dog)

Lisa Lindgren (Klassfesten)

Annika Olsson (Grabben i graven bredvid)

Anna Pettersson (Bäst i Sverige)

Mikaela Ramel (Suxxess)

Marie Richardson (Alla älskar Alice)

Gunilla Röör (Beck - sista vittnet)

Regi

Agnieska Lukasiak (Algeria)

Richard Hobert (Alla älskar Alice)

Harald Hamrell (Beck - sista vittnet)

Ulf Malmros (Bäst i Sverige)

Simon Sandquist/Joel Bergvall (Den osynlige)

Maj Wechselmann (Du skall älska din nästa såsom dig själv)

Kjell Sundvall (Grabben i graven bredvid)

Alexandra Therese Keining (Hot dog)

Christian Eklöw, Christopher Panov (Hundtricket)

Susan Taslimi (Hus i helvete)

Måns Herngren, Hannes Holm (Klassfesten)

Lukas Moodysson (Lilja 4-ever)

Jonathan Metzger (Livet i 8 bitar)

Vibeke Edsöe (Karlsson på taket)

Stefan Jarl (Muraren)

Patrik Forsberg (Smådeckarna)

Peter Schildt (Suxxess)

Jan Röed, Kristian Petri, Johan Söderberg (Tokyo noise)

Eric Donell, Martin Söder (Utanför din dörr)

Magnus Gertten, Stefan Berg och Fredrik Gertten (Blådårar 2)

Manus

Agnieska Lukasiak (Algeria)

Richard Hobert (Alla älskar Alice)

Rolf och Cecilia Börjlind (Beck - sista vittnet)

Peter Birro (Bäst i Sverige)

Mick Davis (Den osynlige)

Maj Wechselmann (Du skall älska din nästa såsom dig själv)

Sara Heldt (Grabben i graven bredvid)

Alexandra Therese (Hot dog)

Christian Eklöw, Christopher Panov (Hundtricket)

Susan Taslimi (Hus i helvete)

Måns Herngren och Hannes Holm (Klassfesten)

Lukas Moodysson (Lilja 4-ever)

Jonathan Metzger, Jonas Raber (Livet i 8 bitar)

Elisabeth Márton, Yolanda Knobel och Signe Mähler (Mitt namn var Sabina Spielrein)

Stefan Jarl (Muraren)

Patrik Forsberg och Åsa Anderberg (Smådeckarna)

Peter Schildt och Christina Herrström (Suxxess)

Eric Donell (Utanför din dörr)

Svenska filmer

Algeria

Alla älskar Alice

Beck - sista vittnet

Bäst i Sverige

Den osynlige

Du skall älska din nästa såsom dig själv

Grabben i graven bredvid

Hot dog

Hundtricket

Hus i helvete

Klassfesten

Lilja 4-ever

Livet i 8 bitar

Karlsson på taket

Mitt namn var Sabina Spielrein

Muraren

Smådeckarna

Suxxess

Tokyo noise

Utanför din dörr

Vägen tillbaka -

Blådårar 2

Utländska filmer

Beautiful mind

Die another day

Din morsa också

Frida

Ghost world

Gosford park

Harry Potter och

hemligheternas kammare

In the bedroom

Mannen utan minne

Minority report

Monsters inc

Monsters ball

Monsunbröllop

Oceans eleven

Om en pojke

The others

Prinsessan och krigaren

Road to Perdition

Royal Tenenbaums

Sagan om de två tornen

Spider man

Star Wars episod II: Klonerna anfaller

Tala med henne

Yi-Yi tillsammans

Urvalet bygger på en kombination av de filmer som lockat mest publik och/eller uppmärksammats i bästa-listor.

Det går naturligtvis bra att rösta även på andra filmer som hade biopremiär i Sverige under 2002.

Manlig huvudroll

Manlig biroll

Kvinnlig huvudroll

Kvinnlig biroll

Regi

Manus

Svenska filmer

Utländska filmer

De vann i fjol