Köp Plus här
  Köp 2 dvd-filmer för 149 kr - välj bland flera heta titlar!
Publicerad: 2003-04-28
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

- Nu slutar jag spela Gunvald

rörd och glad Mikael Persbrandt fick i går Aftonbladets Filmstjärnan för sin roll som Gunvald Larsson i Beck-filmerna. - Tack, det är mycket trevligt att få ett publikpris, säger Mikael, som samtidigt avslöjar att han slutar spela den tuffe polisen.   rörd och glad Mikael Persbrandt fick i går Aftonbladets Filmstjärnan för sin roll som Gunvald Larsson i Beck-filmerna. - Tack, det är mycket trevligt att få ett publikpris, säger Mikael, som samtidigt avslöjar att han slutar spela den tuffe polisen. Foto: BJÖRN LINDAHL Mikael Persbrandt som den kallhamrade polisen Gunvald Larsson.   Mikael Persbrandt som den kallhamrade polisen Gunvald Larsson.

Persbrandt får Filmstjärnan för sin roll i "Beck"-filmerna

Ni gav honom Aftonbladets Filmstjärnan för rollen som Gunvald Larsson.

Men nu slutar Mikael Persbrandt med "Beck" - för alltid.

- Ja, det räcker nu, bekräftar han.

Den svenska biopubliken gillar Mikael Persbrandt, 39.

Redan i fjol gav Aftonbladets läsare honom två Filmstjärnor.

Och i år vann den populäre skådespelaren en till - för bästa manliga biroll som Gunvald Larsson i "Beck - sista vittnet".

- Jag blir rörd och generad. Och glad. Det är mycket trevligt med ett publikpris.

- Och till syvende och sist är det ju för publiken man gör det här, säger Mikael Persbrandt när Aftonbladet överlämnar Filmstjärnan.

Han har hunnit med hela 16 "Beck"-filmer, och flera av dem har blivit stora publikframgångar.

"Det blir tjatigt"

Men nu går en era i graven. Mikael Persbrandt slutar med "Beck".

För gott.

-Jag känner mig jättenöjd. Sexton stycken, nittio minuter långa, filmer - det räcker, säger Mikael Persbrandt.

Han är glad över att ha fått spela i filmerna.

Men säger att gränsen är nådd.

- Allt som man gör för mycket av blir tjatigt. Det har inte med jobbet som sådant att göra, det blir bara för mycket med samma karaktär. Man blir trött på det.

För många svenskar har Gunvald Larsson i "Beck" blivit synonym med Mikael Persbrandt.

Flera nya fimer

- Den stora publik som ser de filmerna kunde gott se det andra jag gör också. Och teatern. Jag gör ju så mycket mer, och ändå blir det en väldigt stor identifikation just kring "Beck". Det kan jag väl känna är lite tjatigt.

Just nu spelar Mikael Persbrandt i Strindbergs "Leka med elden" på Dramaten.

Dessutom medverkar han i Richard Hoberts nya film "Tre solar", som spelas in på Öland.

Och i sommar väntar, förhoppningsvis, inspelningar med de amerikanska stjärnorna Billy Bob Thornton och Harvey Keitel - och fästmön Maria Bonnevie.

Storfilmen "The Swedish job" ska spelas in i Sverige.

- Jag får inte prata så mycket om det. Men jag har skrivit kontrakt, och Maria har skrivit kontrakt. Det är tänkt att filmas i slutet av juli, säger Mikael Persbrandt.

Tobias Lindner

Ålder:Bor:Familj:Yrke:Tjänar:Aktuell:

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Kolla in senaste filmtrailers här

Senaste trailern till The dark knight rises
Pattinson i vild sexscen

Oralsexchocken skakade Cannes

  Jan-Olov Andersson listar bästa och sämsta minnena efter 29 år på Cannesfesten   ”Regissören var hög som ett hus”   Salma Hayeks flirt med Maradona  
  ”Jag knäppte gylfen – och mötte Nolte”   Stjärnregissör tänd på Skärgårdsdoktorn   Knarket   Festerna   Snoppmätningen  
  Här finns alla favoriter samlade - köp brittiska kriminalserier och filmer! Klicka hem idag och njut i favoritfåtöljen framför tv:n. Prispressat!

Senaste filmrecensionerna

  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
02:45 Breakdown
04:45 30 Rock
Upp

Nöjesredaktör Joakim Wedholm

Nöjesredaktionen

Tjänstgörande webbredaktör: Jocke Wedholm

Nyhetschef: Ulrika Sjöblom

Nöjeschef: Tobias Waldefeldt-Lindner

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 12-05-27
Sök på Aftonbladet