Uppföljningarnas år

Här är 2003 års bästa filmer

1 av 2
Aragorn i Sagan om de två tornen
FILM

Vilken var förra årets bästa film? Mest imponerande skådespelare?

Nu har du chansen att rösta på Filmstjärnan. Aftonbladets filmpris utses av läsarna och går till både svenska och utländska filmer.

2003 var uppföljarnas år.

Det kom många tvåor och treor på biograferna.

Men också helt nya historier.

Vi såg flera stora publiksucceer, både svenska och utländska. ”Ondskan” fick flest biobesökare och vann Guldbagge för bästa film. Den är också en av fem nominerade för Oscar som bästa icke-engelskspråkig.

”Sagan om de två tornen” och ”Sagan om konungens återkomst” var bokstöden för bioåret, och inledde respektive avslutade med publiksiffror långt över miljonen.

Du får naturligtvis rösta på vilka filmer och skådespelare du vill. Men här är alla de svenska filmer, samt ett urval av de ca 200 utländska filmer, som hade svensk biopremiär under 2003. Vi påminner om några av skådespelarna, men du får förstås gärna rösta på andra.

r några av de filmer som gick på bio 2003

Svenska:

”Capricciosa”

Regi och manus Reza Bagher med Rolf Lassgård, Linus Nilsson, Nooni Norén, Carina Johansson

”Den tredje vågen”

Regi och manus: Anders Nilsson, med Jacob Eklund, Marie Richardson, Irina Björklund, Lennart Hjulström, Jaqueline Ramel, Hanna Alsterlund.

”Detaljer”

Regi: Kristian Petri, manus Jonas Frykberg , med Pernilla August, Michael Nyqvist, Jonas Karlsson, Rebecca Hemse, Ebba Hultkvist, Gustaf Skarsgård.

”Du ska nog se att det går över”

Regi: Cecilia Neant-Falk

”Elina - som om jag inte fanns”

Regi: Klaus Härö, manus Kjell Sundstedt, med Natalie Minnevik, Bibi Andersson, Marjana Maijala, Henrik Rafelsen

”Emma och Daniel - mötet”

Regi: Ingela Magner, manus Mats Wahl, med Maria Gidlöf, Anastasios Soulis, Marie Richardson, Örjan Landström, Göran Schauman,

”Kontorstid”

Regi: Tomas Alfredson, manus Sofia Fredén, med bl a Ulrika Hansson, Daniela Svensson, Thommy Berggren och Sven Ahlström.

”Kopps”

Regi: Josef Fares, manus Josef Fares, Mikael Håfström Vasa, med bl a Torkel Petersson, Fares Fares, Eva Röse, Sissela Kyle, Göran Ragnerstam, Christian Fiedler

”Lejontämjaren”

Regi: Manne Lindwall, manus Unlimited stories, med Lisa Lindgren, Magnus Krepper, Eric Lager, Linus Nord och Ebba Wickman.

”Lillebror på tjuvjakt”

Regi och manus: Clas Lindberg, med Kjell Bergqvist, Daniel Bragderyd, Helena Korsvall, Inga Ålenius och Karin Bjurström.

”Miffo”

Regi: daniel Lind Lagerlöf, manus Malin Lagerlöf, med Jonas Karlsson, Livia Millhagen, Ingvar Hirdwall, Isa Aouifia, Robin Keller, Liv Mjönes, Kajsa Ernst

”Närvarande”

Regi och manus: Jan Troell

Om jag vänder mig om

Regi och mansu: Björn Runge, med bl a Jakob Eklund, Pernilla August, Ann

Petrén, Peter Andersson, Marie Richardson, Leif Andree, Ingvar Hirdwall,

Marika Lindström.

”Ondskan”

Regi: Mikael Håfström, manus Håfström, Hasse Gunarsson, Klas Östergren, med Andreas Wilson, Gustaf Skarsgård, Henrik Lundström, Jesper Salén, Johan Rabeus, Marie Richardson, Magnus Roosman, Ulf Friberg, Lennart Hjulström

”Paradiset”

Regi och manus: Colin Nutley, manus Johanna Hald, med Helena Bergström, Suzanna Diber, Georgi Staykov, Niklas Hjulström, Örjan Ramberg, Reine Brynolfsson, Brasse Brännström, Ewa Fröling, Maria Lundqvist.

”Pojken utan ansikte”

Regi och mansu: Folke Rydén

”Skenbart - en film om tåg”

Regi och manus: Peter Dalle, med bl a Gustaf Hammarsten, Robert Gustafsson, Anna Björk, Gösta Ekman)

”Smala Sussie”

Regi och manus: Ulf Malmros, manus Petteri Nuotimäki med bl a Jonas Remeika, Tuva Novotny, Michael Nyqvist, Kjell Bergqvist, Björn Starrin, Malin Larsson, Lena Dahlman, Lotta Tejle, Bengt Alsterlind.

”Sprickorna i muren”

Regi och manus: Jimmy Karlsson, med bl a Magnus Krepper, Sverrir Gudnason, Johanna Laczano Osterman, Tord Peterson, Ann-Sofie Rase, Anders Palm.

”Terrorister - en film om dom dömda”

Regi: Stefan Jarl och Lukas Moodysson

”Tillfällig fru sökes”

Regi och manus: Lisa Ohlin, manus Unlimited stories, med bl a Gustaf Hammarsten, Lotta Östlin, Irina Jonsson, Lars Väringer, Claes Hartelius

”Tur & retur”

Manus och regi: Ella Lemhagen, med bl a Helena af Sandeberg, Torkel Petersson,

Utländska

”24 hour party people” (Steve Cogan, Andy Serkis, John Thomson, Shirley Henderson)

”25th hour” (Edward Norton, Philip Seymour Hoffman, Anna Paquin, Brian Cox))

28 dagar senare (Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston)

”8 mile” (Eminem, Brittany Murphy,Mekhi Phifer, Kim Basinger)

”About Schmidt” (Jack Nicholson, Hope Davis, Kathy Bates, Dermot Mulroney)

”Adaptation” (Nicolas Cage, Meryl Streep, Chris Cooper)

”Anger management” (Adam Sandler, Jack Nicholson, Marisa Tomei)

”Barbershop” (Ice Cube, Eve, Anthony Anderson, Cedric the entertainer)

”Bloody sunday” (James Nesbitt, Mary Moulds, Tim Pigott-Smith)

”Bowling for Columbine” (Michael Moore)

”Bruce den allsmäktige” (Jim Carrey, Jennifer Aniston, Morgan Freeman)

”Catch me if you can” (Leonardo DiCaprio, Tom Hanks,)

”Chicago” (Renee Zellweger, Catherine Zeta-Jones, Richard Gere, John C Reilly)

”Den ryska arken”

”Den stillsamme amerikanen” (Michael Caine, Brendan Fraser, Do Thi Hai Yen, Rade Serbedzija)

”Dirty pretty things” (Audrey Tautou, Sergi Lopez, Chewetel Eijofor)

”Dogville” (Nicole Kidman, Stellan Skarsgård, Paul Bettany, James Caan)

”Fader Amarros synder” (Gael Garcia Bernal, Sancho Gracia, Ana Claudia Talançon)

”Far from heaven” (Julianne Moore, Dennis Quaid, Dennis Haysbert, Patricia Clarkson)

”Gangs of New York” (Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Liam Neeson)

”Good bye, Lenin!” (Daniel Brühl, Katrin Saß, Maria Simon)

”Gudomligt ingripande” (Elia Suleiman)

”Guds stad” (Alexandre Rodrigues, Leandro FIrmino)

”Hero” (Jet Li, Tony Leung, Maggie Cheung, Ziyi Zhang)

”Hitta Nemo” (animerad)

”Hulk” (Eric Bana, Jennifer Connelly, Nick Nolte)

”Intolerable cruelty” (George Clooney, Catherine Zeta-Jones, Geoffrey Rush, Billy Bob Thornton)

”Kalenderflickorna” (Helen Mirren, Julie Walters, John Alderton, Linda Bassett)

”Ken Park” (James Ransone, Tiffany Limos, Stephen Jasso, James Bullard)

”Kill Bill volym 1” (Uma Thurman, Daryl Hannah, Lucy Liu, Vivica A Fox)

”Lantana” (Anthony LaPaglia, Barbara Hershey, Geoffrey Rush)

”Love actually” (Hugh Grant, Emma Thompson, Liam Neeson, Colin Firth, Keira Knightley, Alan Rickman)

”Magdalenasystrarna” (Geraldine McEwan, Anne-Marie Duff, Nora-Jane Noone)

”Mannen på tåget” (Jean Rochefort, Johnny Halliday)

”Master and commander” (Russell Crowe, Paul Bettany, Billy Boyd)

”Matchstick men” (Nicolas Cage, Sam Rockwell, Alison Lohman)

”Matrix reloaded” (Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne, Nona M Gaye)

”Matrix revolutions” (Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Laurence Fishburne, Nona M Gaye)

”Mystic river” (Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon, Laura Linney, Marcia Gay Harden)

”Pirates of the Caribbean” - Svarta Pärlans förbannelse (Johnny Depp, Keira Knightley, Orlando Bloom, Jonathan Pryce)

”Psalmer från köket” (Joachim Calmeyer, Reine Brynolfsson. Tomas Norström, Bjørn Floberg)

”Punch-drunk love” (Adam Sandler, Emily Watson, Philip Seymour Hoffman)

”Ripleys game” (John Malkovich, Dougray Scott, Lena Headey)

”Roger Dodger” (Campbell Scott, Jesse Eisenberg, Isabella Rossellini)

”Sagan om konungens återkomst” (Elijah Wood, Sean Astin, Viggo Mortensen, ian McKellen, Liv Tyler)

”Seabiscuit” (Tobey Maguire, Jeff Bridges, Chris Cooper, William H Macy)

”Secretary” (Maggie Gyllenhaal, James Spader)

”Sonen” (Olivier Gourmet, Morgan Marinne, Isabella Soupart)

Spirited away

”Spun” (Jason Schwartzman, Mickey Rourke, Mena Suvari, Brittany Murphy, Patrick Fugit)

”The kid stays in the picture”

”The pianist” (Adrien Brody, Maureen Lipman)

”The ring” (Naomi Watts, Martin Henderson, Brian Cox)

”The station agent” (Peter Dinklage, Paul Benjamin, Patricia Clarkson)

”Timmarna” (Nicole Kidman, Meryl Streep, Julianne Moore, Ed Harris, John C Reilly)

”Whale rider” (Keisha Caste-Hughes, Rawiri Paratene)

Förra årets vinnare:

Bästa svenska film: "Grabben i graven bredvid", regi Kjell Sundvall

Bästa manliga skådespelare: Michael Nyqvist, ("Grabben i graven bredvid")

Bästa kvinnliga skådespelerska: Oksana Akinsjina ("Lilja 4-ever")

Bästa svenska manus: Lukas Moodysson ("Lilja 4-ever")

Bästa svenska regi: Lukas Moodysson ("Lilja 4-ever")

Bästa utländska film: "Sagan om de två tornen"

Bästa utländska manliga skådespelare: Viggo Mortensen ("Sagan om de två

tornen")

Bästa utländska kvinnliga skådespelare: Nicole Kidman ("The Others")

Bästa kvinnliga biroll: Lena Endre ("Alla älskar Alice")

Bästa manliga biroll: Mikael Persbrandt ("Sista vittnet")

Jens Peterson