De har chans att vinna en Oscar

Här är alla nomineringarna:

FILM

Nomineringarna till årets största filmfest — Oscarsgalan har presenterats.

”Dreamgirls”, ”Babel” och ”The Departed” fick flest. Här är hela listan...

Danska ”Efter bröllopet” har nominerats till en Oscar.
Danska ”Efter bröllopet” har nominerats till en Oscar.

Bästa film

The Departed

Babel

Letters fron Iwo Jima

Little Miss Sunshine

The Queen

Bästa regi

Clint Eastwood för ”Letters from Iwo Jima”

Paul Greengrass för ”United 93”

Alejandro González Inárritu för ”Babel”

Stephen Frears för ”The Queen”

Martin Scorsese för ”The Departed”

Bästa manliga huvudroll

Leonardo DiCaprio för rollen i ”Blood Diamond"

Ryan Gosling för rollen i ”Half Nelson”

Peter O´Tool för rollen i ”Venus”

Will Smith för rollen i ”The Pursuit of Happyness”

Forest Whitaker för rollen i ”The last king of Scotland”

Bästa kvinnliga huvudroll

Penelope Cruz för rollen i ”Att återvända”

Judi Dench för rollen i ”Notes on a scandal”

Meryl Streep för rollen i ”Djävulen bär Prada”

Kate Winslet för rollen i ”Little Children”

Helen Mirren för rollen i ”The Queen”

Bästa manliga biroll

Alan Arkin för rollen i ”Little miss Sunshine”

Jackie Earle Haley för rollen i ”Little Children”

Dijmon Hinsou för rollen i ”Blood Diamonds”

Eddie Murphy för rollen i ”Dreamgirls”

Mark Wahlberg för rollen ”The Departed”

Adriana Barraza för rollen i ”Babel”

Bästa kvinnliga biroll

Cate Blanchett för rollen i ”Notes on a scandal”

Abigail Breslin för rollen i ”Little miss Sunshine”

Jennifer Hudson för rollen i ”Dreamgirls”

Rinko Kikuchi för rollen i ”Babel”

Bästa utländska film

”Efter bröllopet”

”Days of Glory”

”Lives of others”

”Pan´s Labyrint”

”Water”

Bästa manus

”Babel”

”Letters from Iwo Jima”

”Little miss Sunshine”

Pan´s labyrinth

”The Queen”

Bästa adapterade manus

”Borat”

”Children of men”

”Little children”

”The Departed”

”Notes on a scandal”

Bästa animerade film

”Cars”

”Happy feat”

”Monster House”

Bästa scenografi

John Myhre och Nancy Haigh för ”Dreamgirls”

Jeannine Oppewall, Gretchen Rau och Leslie E. Rollins för ”The good shepard”

Eugenio Cabarello och Piilar Revuelta för ”Pan´s labyrinth”

Rick Heinrichs och Cheryl A. Carasik för ”Pirates of the Carribbean — död mans kista”

Nathan Crowley och Julie Ochipinti för ”The Prestige”

Bästa foto

Vilmos Zsigmond för ”The Black Dahlia”

Emmanuel Lubezki för ”Children of men”

Dick Pope för ”The Illusionist”

Guillermo Navarro för ”Pan´s labyrinth”

Wally Pfister för ”The Prestige”

Bästa låt

Melissa Etheridge för ”I need to wake up” I ”En obekväm sanning”

Henry Krieger, Ann Preven och Scott Cutler för ”Listen” I ”Dreamgirls”

Henry Krieger och Siedah Garrett för ”Love you I do” I ”Dreamgirls”

Bästa musik

Gustavo Santaolalla för ”Babel”

Thomas Newman för ”The good German”

Philip Glass för ”Notes on a scandal”

Javier Navarrete för ”Pan´s labyrinth”

Alexandre Desplat för ”The Queen”

Bästa kostym

Yee Chung Man för ”Curse of the Golden Flower”

Patricia Field för ”Djävulen bär Prada”

Sharen Davis för ”Dreamgirls”

Milena Canonero för ”Marie Antoinette”

Consolata Boyle för ”The Queen”

Bästa smink

Aldo Signoretti och Vittorio Sodano ”Apocalypto”

Kazuhiro Tsuji och Bill Corso för ”Click”

David Marti och Monte Ribe för ”Pan´s labyrint”

Bästa dokumentär

”Deliver us from Evil”

”En obekväm sanning”

”Iraq in fragments”

”Jesus camp”

My country, my country”

Bästa kortdokumentär

”The blood of Yingzhou district”

”Recycled life”

”Rehearsing a dream”

”Rehearsing a dream”

”Two hands”

Bästa specialeffekt

John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson och Allen Hall för ”Pirates of the carribbean – död mans kista”

Boyd Shermis, Kim Libreri, Chaz Jarrett och John Frazier för ”Poseidon”

Mark Stetson, Neil Corbould, Richard R. Hoover och Jon Thum för ”Superman Returns”

Bästa klippning

”Babel”

”Blood diamond”

”Children of men”

”The Departed”

”United 93”

Bästa ljud

Sean McCormack och Kami Asgar för ”Apocalypto”

Lon Bender för ”Blood diamond”

Alan Robert Murray och Bub Asman för ”Flags of our Fathers”

Adam Robert Murray för ”Letters from Iwo Jima”

Christopher Boyes och George Watters II för ”Pirates of the Carribbean – död mans

Bästa ljudmix

“Apocalypto”

“Blood diamond”

“Dreamgirls”

“Flags of our fathers”

“Pirates of the Caribbean: död mans kista”

Bästa Ljudeffekt

”Pirates of the Carribean — död mans kista”

”Poseidon”

”Superman returns”

Bästa kortfilm

”Binta and the great idea” (Binta y la gran idea)

”Èeamos pocos” (One too many)

”Helmer & son”

”The Saviour”

”West bank story”

Bästa animerade kortfilm

”The Danish poet”

”Lifted”

”The Little matchgirl”

”Maestro”

”No time for nuts”

Bästa Ljudeffekt

”Pirates of the Carribean — död mans kista”

”Poseidon”

”Superman returns”

Bästa kortfilm

”Binta and the great idea” (Binta y la gran idea)

”Èeamos pocos” (One too many)

”Helmer & son”

”The Saviour”

”West bank story”

Bästa animerade kortfilm

”The Danish poet”

”Lifted”

”The Little matchgirl”

”Maestro”

”No time for nuts”

Bästa klippning

”Babel”

”Blood diamond”

”Children of men”

”The Departed”

”United 93”

Bästa ljud

Sean McCormack och Kami Asgar för ”Apocalypto”

Lon Bender för ”Blood diamond”

Alan Robert Murray och Bub Asman för ”Flags of our Fathers”

Adam Robert Murray för ”Letters from Iwo Jima”

Christopher Boyes och George Watters II för ”Pirates of the Carribbean – död mans

Bästa specialeffekt

John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson och Allen Hall för ”Pirates of the carribbean – död mans kista”

Boyd Shermis, Kim Libreri, Chaz Jarrett och John Frazier för ”Poseidon”

Mark Stetson, Neil Corbould, Richard R. Hoover och Jon Thum för ”Superman Returns”

Bästa ljudmix

”Apocalypto”

”Blood diamond”

”Dreamgirls”

”Flags of our fathers”

”Pirates of the Caribbean: död mans kista”

Läs tidigare artiklar om Lassgård:

Allt om Oscarsgalan:

Oscarsgalans officiella hemsida