Här är vinnarna i de största kategorierna

De fick Oscarstatyetter

FILM
Javier Bardem med sin Oscar.
Foto: afp
Javier Bardem med sin Oscar.

Bästa film

No country for old men

Övriga nominerade: ”Försoning”, ”Juno”, ”Michael Clayton”, ”No country for old men”, ”There will be blood”

Bästa regi

Joel och Ethan Coen (”No country for old men”)

Övriga nominerade: Paul Thomas Anderson (”There will be blood”), Tony Gilroy (”Michael Clayton”), Jason Reitman (”Juno”), Julian Schnabel (”Fjärilen i glaskupan”)

Bästa kvinnliga huvudroll

Marion Cotillard (”La vie en rose”)

Övriga nominerade: Cate Blanchett (”Elizabeth”), Julie Christie (”Away from her”), Laura Linney (”Familjen Savage”), Ellen Page (”Juno”)

Bästa manliga huvudroll

Daniel Day-Lewis (”There will be blood”)

Övriga nominerade: George Clooney (”Michael Clayton”), Johnny Depp (”Sweeney Todd”), Tommy Lee Jones (”In the valley of Elah”), Viggo Mortensen (”Eastern promises”)

Bästa kvinnliga biroll

Tilda Swinton (”Michael Clayton”)

Övriga nominerade: Cate Blanchett (”I’m not there”), Ruby Dee (”American gangster”), Saoirse Ronan (”Försoning”), Amy Ryan (”Gone baby gone”)

Bästa manliga biroll

Javier Bardem (”No country for old men”)

Övriga nominerade: Casey Affleck (”Mordet på Jesse James”), Philip Seymour Hoffman (”Charlie Wilson’s war”), Hal Holbrook (”Into the wild”), Tom Wilkinson (”Michael Clayton”)

Bästa manus efter förlaga

”No country for old men”

Övriga nominerade: ”Försoning”, ”Away from her”, ”Fjärilen i glaskupan”, , ”There will be blood”

Bästa manus

Diablo Cody (”Juno”)

Övriga nominerade: ”Lars and the real girl”, ”Michael Clayton”, ”Råttatouille”, ”Familjen Savage”

Bästa animerade film

”Råttatouille”

Övriga nominerade: ”Persepolis”, ”Surf’s up”

Bästa icke engelskspråkiga film

Österrikiska ”Falskmyntarna”

Övriga nominerade: ”Beaufort”, ”Mongol”, ”Katyn”, ”12”

Bästa ljudredigering

Per Hallberg (The Bourne Ultimatum)

Övriga nominerade: No Country for Old Men, Ratatouille, There Will Be Blood, Transformers

Vinnarna i de största kategorierna

Bästa film

No country for old men

Övriga nominerade: ”Försoning”, ”Juno”, ”Michael Clayton”, ”No country for old men”, ”There will be blood”

Bästa regi

Joel och Ethan Coen (”No country for old men”)

Övriga nominerade: Paul Thomas Anderson (”There will be blood”), Tony Gilroy (”Michael Clayton”), Jason Reitman (”Juno”), Julian Schnabel (”Fjärilen i glaskupan”)

Bästa kvinnliga huvudroll

Marion Cotillard (”La vie en rose”)

Övriga nominerade: Cate Blanchett (”Elizabeth”), Julie Christie (”Away from her”), Laura Linney (”Familjen Savage”), Ellen Page (”Juno”)

Bästa manliga huvudroll

Daniel Day-Lewis (”There will be blood”)

Övriga nominerade: George Clooney (”Michael Clayton”), Johnny Depp (”Sweeney Todd”), Tommy Lee Jones (”In the valley of Elah”), Viggo Mortensen (”Eastern promises”)

Bästa kvinnliga biroll

Tilda Swinton (”Michael Clayton”)

Övriga nominerade: Cate Blanchett (”I’m not there”), Ruby Dee (”American gangster”), Saoirse Ronan (”Försoning”), Amy Ryan (”Gone baby gone”)

Bästa manliga biroll

Javier Bardem (”No country for old men”)

Övriga nominerade: Casey Affleck (”Mordet på Jesse James”), Philip Seymour Hoffman (”Charlie Wilson’s war”), Hal Holbrook (”Into the wild”), Tom Wilkinson (”Michael Clayton”)

Bästa manus efter förlaga

”No country for old men”

Övriga nominerade: ”Försoning”, ”Away from her”, ”Fjärilen i glaskupan”, , ”There will be blood”

Bästa manus

Diablo Cody (”Juno”)

Övriga nominerade: ”Lars and the real girl”, ”Michael Clayton”, ”Råttatouille”, ”Familjen Savage”

Bästa animerade film

”Råttatouille”,

Övriga nominerade: ”Persepolis”, ”Surf’s up”

Bästa icke engelskspråkiga film

Österrikiska ”Falskmyntarna”

Övriga nominerade: ”Beaufort”, ”Mongol”, ”Katyn”, ”12”

Bästa ljudredigering

Per Hallberg (The Bourne Ultimatum)

Övriga nominerade: No Country for Old Men, Ratatouille, There Will Be Blood, Transformers