Nomineringarna är klar till Oscarsgalan

Här är listan på de största kategorierna

George Clooney och Cate Blanchett har chans på statyetter.
Foto: ap
George Clooney och Cate Blanchett har chans på statyetter.
FILM

I slutet på februari drar Oscarsgalan igång. Nu avslöjas vilka som är nominerade till de åtråvärda statyetterna. Här är listan över de största kategorierna.

Bästa film

Atonement

Juno

Michael Clayton

No country for old men

There will be blood

Bästa manliga huvudroll

George Clooney i Michael Clayton

Daniel Day-Lewis i There will be blood

Johnny Depp i Sweeney todd the demon barber of fleet street

Tommy Lee Jones i In the valley of elah

Viggo Mortensen i Eastern promises

Bästa kvinnliga huvudroll

Cate Blanchett i Elizabeth: the golden age

Julie Christie i Away from her

Marion Cotillard i La vie en rose

Laura Linney i The savages

Ellen Page i Juno

Bästa manliga biroll

Casey Affleck i The assassination of Jesse James by the coward Robert Ford

Javier Bardem i No country for old men

Philip Seymour i Hoffman för Charlie Wilson's war

Hal Holbrook i Into the wild

Tom Wilkinson i Michael Clayton


Bästa kvinnliga biroll

Cate Blanchett i I'm not there

Ruby Dee i American ganster

Saoirse Ronan i Atonement

Amy Ryan i Gone baby gone

Tilda Swinton i Michael Clayton

Bästa regi

Julian Schnabel för The diving bell and the butterfly

Jason Reitman för Juno

Tony Gilroy för Michael Clayton

Joel Coen och Ethan Coen för No country for old men

Paul Thomas Anderson för There will be blood

Bästa manus

Diablo Cody för Juno

Nancy Oliver för Lars and the real girl

Tony Gilroy för Michael Clayton

Brad Bird, Jan Pinkava och Jim Capobianco för Ratatouille

Tamara Jenkins för The savages


Bästa manus efter förlaga

Christopher Hampton för Atonement

Sarah Polley för Away from her

Ronald harwood för The diving bell and the butterfly

Joel Coen och Ethan Coen för No country for old men

Paul Thomas Anderson för There will be blood


Bästa animerade film

Persepolis

Ratatouille

Surf's Up

Bästa animerade kortfilm

I met the walrus

Madame Tutli-Putli

Meme les Pigeons vont au paradis

My love

Peter & the wolf

Bästa kostym

Across the universe

Atonement

Elizabeth: The golden age

La vie en rose

Sweeney Todd the demon barber of fleet street

Bästa dokumentär

No end in sight

Operation homecoming: Writing the wartime experience

Sicko

Taxi to the dark side

War/Dance


Bästa dokumentära kortfilm

Freeheld

La corona (the crown)

Salim Baba

Sari's mother

Bästa icke-amerikanska film

Beaufort

The Counterfeiters

Katyn

Mongol

12

Bästa kortfilm

Freeheld

La corona (The crown)

Salim Baba

Sari's mother

Bästa scenografi

American ganster

Atonement

The golden compass

Sweeney todd the demon barber of fleet street

There will be blood

Bästa foto

The assassination of Jesse James by the coward Robert Ford

Atonement

The diving bell and the butterfly

No country for old men

There will be blood

Bästa kostym

Across the universe

Atonement

Elizabeth: The golden age

La vie en rose

Sweeney Todd the demon barber of Fleet street

Bästa klippning

The Bourne ultimatum

The diving bell and the butterfly

Into the wild

No country for old men

There will be blood

Bästa smink

La vie en rose

Norbit

Pirates of the Caribbean: at world's end

Bästa sång

Falling slowly från Once

Happy working song från Enchanted

Raise it up från August Rush

So close från Enchanted

That's how you know från Enchanted


Bästa visuella effekter

The golden compass

Pirates of the Caribbean: at world's end

Transformers

Aftonbladet.se