Persbrandts film kan vinna Oscar

Nomineringarna presenterades i dag

Mikael Persbrandt.
Mikael Persbrandt.
FILM

Strax efter 14.30 avslöjades det att svenska ”I rymden finns inga känslor” blev utan Oscarnominering.

Däremot har danska ”Hämnden” (med Mikael Persbrandt i en av rollerna) chans på en Oscar i slutet av februari.

Förra årets Oscarvinnare MoNique presenterade de nominerade.

Svenska ”I rymden finns inga känslor” blev untan nominering. Däremot har danska ”Hämnden” med Mikael Persbrandt i huvudrollen chans att vinna pris i kategorin ”Bästa utländska film”. Den konkurrerar bland annat med ”Biutiful” från Mexiko.

James Franco, som leder galan tillsammans med Anne Hathaway, nominerades till bästa manliga huvudroll för ”127 Hours”. Han konkurrerar med Javier Bardem, Jeff Bridges, Jesse Eisenberg och Colin Firth.

I kategorin bästa kvinnliga huvudroll tävlar Annette Bening mot Nicole Kidman, Jennifer Lawrence, Natalie Portman och Michelle Williams.

Som bästa film är “Black Swan”, “The Fighter”, “Inception”, “The Kids Are All Right”, “The King's Speech”, “127 Hours”, “The Social Network”, “Toy Story 3”, “True Grit” och “Winter's Bone" nominerade.

Oscarsgalan direktsänds i Kanal 9 natten till den 28 februari.

FAKTA

De nominerade

Bästa manliga skådespelare

Javier Bardem i “Biutiful”

Jeff Bridges i “True Grit”

Jesse Eisenberg i “The Social Network”

Colin Firth i “The King's Speech”

James Franco i “127 Hours”

Bästa manliga biroll

Christian Bale i “The Fighter”

John Hawkes i “Winter's Bone”

Jeremy Renner i “The Town”

Mark Ruffalo i “The Kids Are All Right”

Geoffrey Rush i “The King's Speech”

Bästa kvinnliga skådespelare

Annette Bening i “The Kids Are All Right”

Nicole Kidman i “Rabbit Hole”

Jennifer Lawrence i “Winter's Bone”

Natalie Portman i “Black Swan”

Michelle Williams i “Blue Valentine”

Bästa kvinnliga biroll

Amy Adams i “The Fighter”

Helena Bonham Carter i “The King's Speech”

Melissa Leo i “The Fighter”

Hailee Steinfeld i “True Grit”

Jacki Weaver i “Animal Kingdom”

Bästa animerade film

“How to Train Your Dragon” av Chris Sanders och Dean DeBlois

“The Illusionist” av Sylvain Chomet

“Toy Story 3” av Lee Unkrich

Bästa regi

“Black Swan” Darren Aronofsky

“The Fighter” David O. Russell

“The King's Speech” Tom Hooper

“The Social Network” David Fincher

“True Grit” Joel Coen och Ethan Coen

Bästa icke-engelskspråkiga film

“Biutiful” Mexiko

“Dogtooth” Grekland

“In a Better World” Danmark

“Incendies” Kanada

“Outside the Law (Hors-la-loi)” Algeriet

Bästa film

“Black Swan”

“The Fighter”

“Inception”

“The Kids Are All Right”

“The King's Speech”

“127 Hours”

“The Social Network”

“Toy Story 3”

“True Grit”

“Winter's Bone"

Bästa manus på annan förlaga

“127 Hours” av Danny Boyle & Simon Beaufoy

“The Social Network” av Aaron Sorkin

“Toy Story 3” av Michael Arndt; Historia av John Lasseter, Andrew Stanton och Lee Unkrich

“True Grit” av Joel Coen & Ethan Coen

“Winter's Bone” av Debra Granik & Anne Rosellini

Bästa originalmanus

“Another Year” av Mike Leigh

“The Fighter” av Scott Silver och Paul Tamasy & Eric Johnson, historia av Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnson

“Inception” av Christopher Nolan

“The Kids Are All Right” av Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg

“The King's Speech” av David Seidler

Bästa visuella effekter

“Alice in Wonderland” Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas och Sean Phillips

“Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1” Tim Burke, John Richardson, Christian Manz och Nicolas Aithadi

“Hereafter” Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski och Joe Farrell

“Inception” Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley och Peter Bebb

“Iron Man 2” Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright och Daniel Sudick

Bästa foto

“Black Swan” Matthew Libatique

“Inception” Wally Pfister

“The King's Speech” Danny Cohen

“The Social Network” Jeff Cronenweth

“True Grit” Roger Deakins

Bästa kostym

“Alice in Wonderland” Colleen Atwood

“I Am Love” Antonella Cannarozzi

“The King's Speech” Jenny Beavan

“The Tempest” Sandy Powell

“True Grit” Mary Zophres

Bästa dokumentär

“Exit through the Gift Shop” Banksy och Jaimie D'Cruz

“Gasland” Josh Fox och Trish Adlesic

“Inside Job” Charles Ferguson och Audrey Marrs

“Restrepo” Tim Hetherington och Sebastian Junger

“Waste Land” Lucy Walker och Angus Aynsley

Bästa kortdokumentär

“Killing in the Name”

“Poster Girl”

“Strangers No More” Karen Goodman och Kirk Simon

“Sun Come Up” Jennifer Redfearn och Tim Metzger

“The Warriors of Qiugang” Ruby Yang och Thomas Lennon

Filmklippning

“Black Swan” Andrew Weisblum

“The Fighter” Pamela Martin

“The King's Speech” Tariq Anwar

“127 Hours” Jon Harris

“The Social Network” Angus Wall and Kirk Baxter

Bästa makeup

“Barney's Version” Adrien Morot

“The Way Back” Edouard F. Henriques, Gregory Funk och Yolanda Toussieng

“The Wolfman” Rick Baker och Dave Elsey

Bästa musik – originalsoundtrack

“How to Train Your Dragon” John Powell

“Inception” Hans Zimmer

“The King's Speech” Alexandre Desplat

“127 Hours” A.R. Rahman

“The Social Network” Trent Reznor och Atticus Ross

Bästa musik – originallåt

“Coming Home” ur “Country Strong” Musik och text av Tom Douglas, Troy Verges & Hillary Lindsey

“I See the Light” ur “Tangled” Musik av Alan Menken Text av Glenn Slater

“If I Rise” ur “127 Hours” Musik av A.R. Rahman Text av Dido och Rollo Armstrong

“We Belong Together” ur “Toy Story 3" Musik och text av Randy Newman

Bästa animerade kortfilm

“Day & Night” Teddy Newton

“The Gruffalo” Jakob Schuh och Max Lang

“Let's Pollute” Geefwee Boedoe

“The Lost Thing” Shaun Tan och Andrew Ruhemann

“Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)” Bastien Dubois

Bästa kortfilm

“The Confession” Tanel Toom

“The Crush” Michael Creagh

“God of Love” Luke Matheny

“Na Wewe” Ivan Goldschmidt

“Wish 143” Ian Barnes and Samantha Waite

Bästa ljud

“Inception” Richard King

“Toy Story 3” Tom Myers och Michael Silvers

“Tron: Legacy” Gwendolyn Yates Whittle och Addison Teague

“True Grit” Skip Lievsay och Craig Berkey

“Unstoppable” Mark P. Stoeckinger

Bästa ljudmixning

“Inception” Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo och Ed Novick

“The King's Speech” Paul Hamblin, Martin Jensen och John Midgley

“Salt” Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan och William Sarokin

“The Social Network” Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick och Mark Weingarten

“True Grit” Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff och Peter F. Kurland

Bästa Art Direction

“Alice in Wonderland”

Production Design: Robert Stromberg; Set Decoration: Karen O'Hara

“Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1”

Production Design: Stuart Craig; Set Decoration: Stephenie McMillan

“Inception”

Production Design: Guy Hendrix Dyas; Set Decoration: Larry Dias and Doug Mowat

“The King's Speech”

Production Design: Eve Stewart; Set Decoration: Judy Farr

“True Grit”

Production Design: Jess Gonchor; Set Decoration: Nancy Haigh