Peter Stormare blir trollkarl i nya storfilmen om bröderna Grimm.
I natt reste stjärnan till Prag för fyra månaders inspelningar bland tomtar, troll och magi.
- En dröm går i uppfyllelse, säger han.
Och han är i gott sällskap.
Stjärnorna Matt Damon, Heath Ledger, Robin Williams och Lena Heady har också tackat ja till fantasy-projektet "The Grimm Brothers".
Regissören Terry Gilliam, med ett förflutet i Monthy Pyton-gänget, har tidigare gjort uppmärksammade filmer som "De tolv apornas armé" och "Fisher King".
- Terry är min idol. Det har länge varit en dröm för mig att få jobba med honom, säger Peter Stormare.
Nu blir det av.
När Aftonbladet når honom på telefon sitter han i en limousin på väg till flygplatsen.
Prag, där stora "fantasiland" byggts upp, blir hans hem under de närmaste fyra månaderna.
- Filmen skildrar bröderna Grimm och deras värld på ett genialt sätt. Man kan säga att de vandrar omkring i sin egen historia och blir mer och mer indragna i den.
Jacob och Wilhelm Grimm, som spelas av Matt Damon och Heath Ledger, möter häxor, magiska sagoväsen, figurerna Hans & Greta och Snövit längs vägen.
Och får sällskap av Peter Stormares mystiska rollkaraktär.
- Jag är nån slags trollkarl, en svart ängel som visar sig bli en vit ängel i slutet.
Inspelningarna pågår under hela hösten.
Samtidigt slutför Stormare sin amerikanska platta - och planerar för en svensk.
- Ja, herregud, jag har massor av låtar och ska försöka sätta mig i studion i början på nästa år. Moderna visor, fast tvärtom, säger han kryptiskt.
Aftonbladet har tidigare avslöjat att han även är aktuell som programledare i en ny SVT-såpa i vår.
Men än är inga kontrakt påskrivna.
Peter Stormare nöjer sig gott med nuet.
- Nu ser jag mest fram emot en god pilsner i Prag.
Bröderna Grimm, Jacob, 1785- 1863, och Wilhelm, 1786-1859 var tyska språkvetenskapsmän och folkminnesforskare, som samarbetade livet igenom. De utgav 1812-15 folksagosamlingen "Kinder- und Hausmärchen". Den blev oerhört populär, översattes till många språk och utgör ännu levande barnlitteratur.
I "Hans och Greta" sätts syskonparet ut i skogen av sina fattiga föräldrar, infångas av häxan i pepparkakshuset, som de dock överlistar, och återvänder till slut hem.
"Snövit", från början en medeltida undersaga, är mest känd genom bröderna Grimms version. År 1937 använde Walt Disney sagan för den tecknade långfilmen Snövit och de sju dvärgarna.
(Källa: NE)