Två Bafta-nomineringar för Vikander

Svenska stjärnan kan vinna brittiska motsvarigheten till Oscars – även Ruben Östlund nominerad

1 av 3
Alicia Vikander.
FILM

Alicia Vikander kan vinna två Bafta-priser för sina roller i "The danish girl" och "Ex machina".

Det stod klart när de nominerade till filmpriset presenterades på fredagsmorgonen.

Ruben Östlund blev också nominerad till bästa utländska film.

Vikander är nominerad i kategorin bästa kvinnliga huvudroll samt bästa kvinnliga biroll.

"The danish girl", som har svensk premiär den 5 februari, är baserad på den sanna historien om dansken Einar Wegener, en av de första personerna i världen att genomgå en könskorrigering. "Ex machina" hade brittisk premiär i fjol.

Det är andra gången den svenska stjärnan Bafta-nomineras: 2013 nominerades hon i kategorin årets nykomling.

Ruben Östlund blev också nominerad till bästa utländska film för ”Turist”.

Kan vinna Golden Globes

Filmen, med engelsk titel ”Force Majeure”, hade svensk premiär i augusti 2014 och kammade hem hela sex stycken Guldbaggar. Dramat nominerades också till en Golden Globe för bästa utländska film.

Årets gala äger rum i London den 14 februari.

På söndag har Vikander även chans att vinna två amerikanska Golden Globes, där hon är nominerad i kategorierna bästa biroll och bästa kvinnliga skådespelare för sina roller i just "Ex machina" och "The danish girl".

Alla nominerade

Best film

The Big Short

Bridge of Spies

Carol

The Revenant

Spotlight

Outstanding British film

45 Years

Amy

Brooklyn

The Danish Girl

Ex Machina

The Lobster Yorgos Lanthimos, Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Efthimis Filippou

Outstanding debut by British writer, director or producer

Alex Garland (director, Ex Machina)

Debbie Tucker Green (writer/director, Second Coming)

Naji Abu Nowar (writer/director, Theeb), Rupert Lloyd (producer, Theeb)

Sean McAllister (director/producer, A Syrian Love Story), Elhum Shakerifar (producer, A Syrian Love Story)

Stephen Fingleton (writer/director, The Survivalist)

Best film not in the English language

The Assassin

Force Majeure

Theeb

Timbuktu

Wild Tales

Best documentary

Amy

Cartel Land

He Named Me Malala

Listen to Me Marlon

Sherpa

Best animated film

Inside Out

Minions

Shaun the Sheep the Movie

Best director

Adam McKay, The Big Short

Steven Spielberg, Bridge of Spies

Todd Haynes, Carol

Ridley Scott, The Martian

Alejandro Gonzalez Iñárritu, The Revenant

Best original screenplay

Bridge of Spies

Ex Machina

The Hateful Eight

Inside Out

Spotlight

Best adapted screenplay

The Big Short

Brooklyn

Carol

Room

Steve Jobs

Best actor

Bryan Cranston, Trumbo

Eddie Redmayne, The Danish Girl

Leonardo DiCaprio, The Revenant

Matt Damon, The Martian

Michael Fassbender, Steve Jobs

Best actress

Alicia Vikander, The Danish Girl

Brie Larson, Room

Cate Blanchett, Carol

Maggie Smith, The Lady in the Van

Soairse Ronan, Brooklyn

Best supporting actor

Benicio del Toro, Sicario

Christian Bale, The Big Short

Idris Elba, Beasts of No Nation

Mark Ruffalo, Spotlight

Mark Rylance, Bridge of Spies

Best supporting actress

Alicia Vikander, Ex Machina

Jennifer Jason Leight, The Hateful Eight

Julie Walters, Brooklyn

Kate Winslet, Steve Jobs

Rooney Mara, Carol

Best original music

Bridge of Spies

The Hateful Eight

The Revenant

Sicario

Star Wars: The Force Awakens

Best cinematography

Bridge of Spies

Carol

Mad Max: Fury Road

The Revenant

Sicario

Best editing

The Big Short

Bridge of Spies

Mad Max: Fury Road

The Martian

The Revenant

Best production design

Bridge of Spies

Carol

Mad Max: Fury Road

The Martian

Star Wars: The Force Awakens

Best costume design

Brooklyn

Carol

Cinderella

The Danish Girl

Mad Max: Fury Road

Best make-up and hair

Brooklyn

Carol

The Danish Girl

Mad Max: Fury Road

The Revenant

Best sound

Bridge of Spies

Mad Max: Fury Road

The Martian

The Revenant

Star Wars: The Force Awakens

Best special visual effects

Ant-Man

Ex Machina

Mad Max: Fury Road

The Martian

Star Wars: The Force Awakens

Best British short animation

Edmond

Manoman

Prologue

Best British short film

Elephant

Mining Poems or Odes

Operator

Over

Samuel-613

EE Rising Star (voted for by the public)

Bel Powley

Brie Larson

Dakota Johnson

John Boyega

Taron Egerton