Han gjorde succé som hänsynslös börshaj.
Nu kommer Gordon Gekko tillbaka.
”Wall Street” får en uppföljare.
Oliver Stones börsthriller ”Wall Street” får en uppföljare. Enligt The Guardian är Michael Douglas åter aktuell för sin paradroll som den hänsynslöse finansmannen Gordon Gekko.
”Money never sleeps” uppges filmen ska heta och den ska utspela sig i nutid. Gekko släpps från fängelset och återvänder till ett Wall Street som förändrats i grunden sedan den tid då han var kung över finanskvarteren.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...