Sommarens stora biosuccé får en uppföljare.
Nu avslöjar Kim Cattrall att det blir en ”Sex and the city 2”.
– Vi kommer att göra den nästa sommar, säger hon enligt Vogue.
Tidigare var det Chris Noth – mer känd som Mr Big – som pratade bredvid munnen och berättade att det blir en ny ”SATC”-film.
Och nu verkar det som om Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis och Cynthia Nixon ska mingla vidare på bioduken.
För nu har ytterligare en av seriens stjärnor, Kim Cattrall – eller Samantha Jones, avslöjat nyheten.
– Det blir en uppföljare. Vi kommer att göra den nästa sommar. Vi ville göra den första, och nu kommer vi förhoppningsvis att få göra det för andra gången, avslöjar hon för Vogue.
”Sex and the City: The Movie” spelade in över en och en halv miljarder kronor på biograferna runt om i världen i somras.
Så det är kanske inte så konstigt om det nu kommer en uppföljare.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...