Martin "E-Type" Eriksson tillsammans med vännen Nisse Bokesten. - Nej, det har jag inte. Nu är det helt upp till filmen om jag någonsin kommer att göra det.
Björn Ulvaeus och dottern Anna såg fram emot att se "Sagan om ringen". - Ja, jag är gammalt Tolkien-fan, även om det var länge sedan jag läste böckerna.
Ulf Ekberg kom i sällskap med kompisen Alexander Mathisen. - Jag läste hela serien när jag gick på högstadiet och blev biten direkt. Jag vill att filmen ska vara lika bra som boken.
Tv-profilen Sofia Eriksson och sonen Kid gick in med Tomas Brolin. - Jag läste Tolkien när jag precis flyttat hemifrån, så den är väldigt förknippad med den perioden av livet, säger Sofia.
Lena Philipsson och väninnan Nanne Grönvall kom tillsammans. - Jag har inte läst boken, men jag gillar verkligen fantasy, så det ska bli spännande att se filmen, säger Lena Philipsson.
Rymdblomman Thomas Di Leva strålade tillsammans med hustrun Katarina. - Nej, det behövs inte. Livet är som en saga ändå.
Robinson-programledaren Anders Lundin och Kerstin Ryhed. - Läste boken tio gånger när jag gick på högstadiet, men jag är inte rädd för att bli besviken på filmen. Jag har redan bestämt mig för att den är bra.
Tolkien-fantasten Patrik Isaksson kom i sällskap med hustrun Sofia. - Jag har läst böckerna flera gånger vardera, så nu hoppas jag att filmen är bra.
Barbro "Lill-Babs" Svensson, döttrarna Malin och Kristin med barnbarn och vänner. - Nej, men det här ska bli jättespännande.
Centerledaren Maud Olofsson och statsrådet Ulrica Messing log glatt inför fotograferna. - Ja, Tolkien står för det fantasifulla och spännande och det uppskattar jag, säger Olofsson.
Johan Ulveson kom till galapremiären tillsammans med sonen Max. - Jag vågar knappt svara på den frågan, för tyvärr är svaret nej. Jag har dock börjat läsa boken en gång, men det ville sig inte riktigt.
Amit Paul och Marie Serneholt från A-Teens hade klätt sig fantasy-riktigt inför galapremiären. - Jag har säkert läst boken fem gånger vid det här laget, säger Amit.
"Sagan om ringen" visas inte för allmänheten förrän vid midnatt i natt.
Men redan i går var det stor galapremiär för filmatiseringen av Tolkiens populära saga i centrala Stockholm.