Amerikansk sci fi-action av Matt Reeves, med TJ Miller, Lizzy Caplan m fl.
Det är avskedsfest för en kille i New York, hans kompis Hud har fått i uppdrag att filma hej då-hälsningar från festdeltagarna. WHAM! Plötsligt är New York under attack och han fortsätter filma stadens undergång mer eller mindre av bara farten.
På plussidan: Idén är briljant, masspaniken är oerhört otäck, effekterna är välgjorda, ljudet är något av det fetaste jag överhuvudtaget upplevt på bio. På minussidan: Jag kan inte njuta av något av ovanstående eftersom jag genom hela filmen måste kämpa mot impulsen att åksjukekräkas på grund av den extremvispiga kameraföringen.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...