”Idol”-programledaren fick honom att bryta ihop.
Katrin Zytomierskas attack mot Jesper Blomberg i direktsändning får nu övriga deltagare att ryta till.
– Hon verkar ärligt talat vara helt rubbad, säger Anna Bergendahl.
Jesper Blomberg, 20, har precis fått veta att han måste lämna ”Idol 2008”.
Han har nära till tårar och de övriga idolerna tröstar honom på scen.
Stämningen är tryckt.
Ett par minuter senare i TV 400:s nya ”Eftersnack Idol 2008” sätter programledaren Katrin Zytomierska, 31, mikrofonen under Anders Bagges, 40, haka med frågan ”Är Jesper inte lite väl bögig?”
Ord som får jurymedlemmen att tappa talföret.
– Det är ungefär som att säga: Men är han inte lite väl svart, säger Anders Bagge.
Och Jesper tar åt sig hårt av Katrins ord.
– Det är kanske den dummaste kommentar jag någonsin hört. Jävligt kul att höra från någon som leder programmet, jag tycker att det är jävligt dåligt.
Men Katrin Zytomierska försvarar sitt uttalande.
– Det är väl inget taskigt. Jag lägger ingen värdering i det.
Tror du att det kan missuppfattas?
– Förmodligen, det mesta jag säger missuppfattas.
Programledaren Peter Jihde, 37, reagerar starkt på Katrins attack under sändning. Med orden ”tänk på att vi sänder det här i tv” försöker han avstyra situationen.
– Jag tyckte att Katrin gick över gränsen i kväll, säger Peter Jihde efteråt.
Producenten för ”Eftersnack Idol 2008”, Christer Åkerlund, tror inte att programledaren menade något illa.
– Jag höll på att sätta i vrångstrupen i kontrollrummet kan jag säga, men jag tror inte att hon själv lägger någon värdering i det.
Även andra ”Idol”-deltagare har fått smaka på Katrins åsikter. Förutom att hon beskriver 27-åriga Loulou Lamottes barfotaframträdande som ”äckligt” så dömer hon ut Anna Bergendahls stil i sin blogg på idolsajten.
”Det är ju kanske inte så jävla ball att göra karriär som 16-åring när man ser ut som 65”, skriver hon.
Anna Bergendahl, 16, väljer att inte ta åt sig av kritiken.
– Ärligt talat verkar hon helt rubbad. Men jag kunde inte bry mig mindre, hennes åsikter väger lätt för mig.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer