Den amerikanska superstjärnan Rihanna har stämts av modefotografen David LaChappelle.
Bråket handlar om den kontroversiella videon till hennes senaste låt "S&M", skriver sajten Contactmusic.
I stämningsansökan anklagar LaChappelle henne för att direkt ha kopierat hans bilder till videon. "Musikvideon härstammar direkt från och är till stor del lik LaChappelles arbete", står det bland annat i stämningsansökan.
Låten och videon har tidigare rönt mycket uppmärksamhet, bland annat för texten som kretsar kring sex, piskor och kedjor. I videon syns Rihanna bland annat suga på en banan.
Elva länder har bannlyst videon.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...