Köp Plus här
Publicerad: 2010-04-26
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
Tryck i trombonen Offren för orkanen Katrina hedras med en procession på Jackson avenue i New Orleans. Just nu pågår dessutom ”Jazzfest” för fullt med massor av världsartister i stan. Tryck i trombonen Offren för orkanen Katrina hedras med en procession på Jackson avenue i New Orleans. Just nu pågår dessutom ”Jazzfest” för fullt med massor av världsartister i stan. Foto: AP

Alla borde åka till New Orleans

Fredrik Virtanen blir till sig i trasorna

Take me, take me, take me back to New Orleans.

Andouillekorv, jazzfest, voodoo, funk, gumbo, zydecopop, träskrock, swing swing, tut tut.

Hoppsan Kersti, jag blev visst helt till mig i trasorna.

E-x-a-l-t-e-r-a-d.

Jag drömmer om New Orleans, igen. Som man så fjäderlätt kan göra om man någonsin suttit med en myntastinn Mint Julep i de mest kryddstarka Louisianakvarteren och hört ångbåtsvisslorna gapa ikapp med måsarna vid Mississippifloden.

New Orleans (uttalas New Awlins om man bor där, sällan N’awlins eller New Or-leans) är en magisk stad. Kanske USA:s mest magiska, endast hotad av New York. Men New York är något annat.

New York är kyligare, coolare, elakare. New Orleans är het, fuktig och varm om hjärtat.

Alldeles för få svenskar kommer ända ner till The Big Easy (det stora lätta!), som staden kallas. Stan ligger dumt till i Södern. Det är synd.

Men det finns ett hyfsat botemedel: Tv-serien ”Treme” som började sändas på HBO i USA för tre veckor sedan och som kommer till svenska Canal Plus i augusti. Ett gloriöst vykort från jambalayans tabascostekta hemstad.

”I feel like funkin’ it up, I feel like funkin’ it up”, sjunger självaste Bunk ( Wendell Pierce) från ”The Wire” när han inte tutar i en trombon under processionen genom den svarta stadsdelen Tremés gator i första avsnittet av tv-serien, som handlar om arbetslösa musiker och utspelar sig tre månader efter orkanen Katrinas förödande härjningar 2005.



I feel like funkin’ it up! Det är vad man gör i New Orleans. Funkar upp saker. I resten av världen är funken avliden, funken finns knappt för generationer uppfödda på ”Idol”-charlataner, brittpop, Kent och schlagermusik.

De har aldrig hört talas om Dr John, de har kanske inte ens hört tradjazzklassikern ”When the saints go marching in”. Det är sorgligt att tänka sig. Som att leva utan doftsinne.

Alla borde åka till New Orleans. Varför inte i dag, nu? Sedan i fredags fram till 2 maj pågår nämligen ”New Orleans jazz & heritage festival”, i folkmun kallad ”Jazzfest”. Jag var där första gången 1996, atmosfären är mer bedårande än Roskildefestivalens.



Åk. Dra till Arlanda. Vettja. Askmoln? Ta båten! Det är du värd. Sedan är det bara fem timmar med bil upp till Memphis, Tennessee.

Annars får ”Treme” duga som New Orleans-substitut. Vi älskar förstås John Goodman och Steve Zahn lika mycket som Bourbon Streets allra färskaste Po boy-smörgåsar med vitlöksstekta kräftstjärtar.


VECKANS...

Joni Mitchell.   Joni Mitchell. BABE. Joni Mitchell. Rockikonen säger om den ännu större ikonen Bob Dylan: ”Bob är inte alls autentisk. Han är en plagiatör, hans namn och röst är fejk. Everything about Bob is a deception. Vi är som natt och dag, han och jag.” Klentänkt folk har misstagit uttalandet för en sågning, men det är ju spot on. Det är därför, för alla hans briljant spelade roller, som vi älskar Bob mest av alla och inte för någon banal ”äkthet”. Bob Dylan.   Bob Dylan.

NEW ORLEANS-POP. Skriv ”New Orleans” i Spotify och ett rätt representativt urval av stadens 1900-talssound dyker upp. Andra gamla favoriter: ”Tipitina” med Professor Longhair och ”I walk on guilded splinters” med Dr John. Tja, allt med Dr John. Dr John är högste funkhönset.

INDIE-CD. ”Clinging to a scheme” med The Radio Dept. Tyst är, fortfarande, det nya högljudda. Antagligen är denna tråkiga, dystra, diffust (vänster)politiska och starkt poetiska trio från Lund det finaste Sverige har i konstpopväg. http://www.myspace.com/officialradiodept.

CANCER-DÖD. Guru, rapparen i östkustduon Gang Starr, ett av de absolut bästa hiphopbanden från 90-talet. ”Moment of truth” är snudd på ett mästerverk, ännu. Dör inte väldigt många fina stjärnor just nu?

INDIE-MP3. ”Självsabotören” med Johannes Vidén. En svensk ”Sherry Darling” så god som någonsin Moneybrother hade gjort den. http://www.myspace.com/johannesviden. Hallå P3!



Fråga Fredrik

Va? Denna hånfulla attityd mot kungahuset istället för att snyggt och konkret kritisera. Dessutom på bedrövlig svenska: ”groteska intresse”, ”obsoleta parbildning”, ”psykbryt”. Följt av dravlet ”oavsett åsikt om kungahuset”.

Nä, fan, jag kan bara hålla med dig om en enda sak: ”Blixtrande snillen och magnifika stilister som Harry Schein görs inte längre”. Nä, det ser man på dig ju.

Mvh Lennart, 71.

Svar: Touché!

Men lille Fredrik... Återigen har ditt rabiata hårdrockshat vädrats. Skulle vara intressant att veta var det kommer ifrån. Har någon hårdrockare varit dum mot dig i barndomen och trampat på dina små indie-fötter? Vänliga hårdrockshälsningar!

Jan-Anders

Svar: Jag var hårdrockare som barn! Deep Purple var favoriter. Jag diggar fortfarande Whitesnake.

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
fler krönikor av Fredrik Virtanen

Fredrik Virtanen

  Lana Del Rey är redan årets bästa artist Autencitet begär jag från våra politiker, inte från våra konstnärer (2012-02-06)  
FREDRIK VIRTANEN Sluta snacka om ’starka kvinnor’ Medierna är svårartat efterblivna (2012-01-30)  
FREDRIK VIRTANEN Mot alla odds är folkbildning när den är som finast Crip theory som tv – och det är banbrytande (2012-01-23)  
FREDRIK VIRTANEN Tv-kockarna är våra nya gudar Medelklassens motsvarighet till ”Idol” (2012-01-16)  
  Häng ut era barn på egen risk, kändisar En dag slår de tillbaka som Anna Wahlgrens dotter (2012-01-09)  
  Nej, jag ångrar ingenting Alla har haft ett liv då, ett liv nu – och det fortsätter (2012-01-02)  
  Det var popkvinnornas år i år Här är det bästa – och lite av det sämsta – från 2011 (2011-12-26)  
  Trashkändisar i topp när världen googlar Ett ord ger svaret på hur 2011 egentligen var (2011-12-19)  
  Julen är redan här – och den är cool Jag blir gråtmild och fylld av älsk (2011-12-12)  
  Ohederligt och korkat, Promoe Politisk musik motverkar sitt syfte när den misslyckas (2011-12-05)  
FREDRIK VIRTANEN Djävulens radio tystnar aldrig Får en gnagande känsla av att jag gav en liten flicka ett ödesdigert råd (2011-11-28)  
FREDRIK VIRTANEN Jag är dåren som skrattar på bion Det finns få personer som blir lika deprimerade som jag av olyckligt slut (2011-11-21)  
FREDRIK VIRTANEN Käre Leif GW Persson – lev uti hundrade år Populärkulturen är nu så gammal att vi får vänja oss vid ständig småsorg (2011-11-14)  
FREDRIK VIRTANEN Moderna murvlar har slutat röka Lucky Strike utan filter Journalister äter keso, spelar innebandy och skriver om dykarklockor (2011-11-07)  
  Charmen försvann när alla ville vara charmiga ”Så mycket bättre” är lismande, kommersiell cynism (2011-10-31)  
  Håkan Juholt-gate fick ”Inception”-slut Rafflande medieaction med gåtfullt antiklimax (2011-10-17)  
  Genant soppa med bara förlorare ”Marcus Birros bekräftelsebehov sprang före hans hjärna” (2011-10-03)  
  Finkulturen hyllar äntligen Rocky Läs Fredrik Virtanens krönika (2011-09-19)  
  Allt pekar uppåt för farbröderna – nästan Läs Fredrik Virtanens krönika (2011-09-12)  
  Det är ovärdigt att se på tv i dag Läs Fredrik Virtanens krönika (2011-09-05)  
  Den eviga jakten på kantarellerna Läs Fredrik Virtanens krönika (2011-08-29)  
  Countrymusik kan man lita på Läs Fredrik Virtanens krönika (2011-08-22)  
  Perfekt – men trizzzzzzzzzzzzzzzzzzt Läs Fredrik Virtanens krönika (2011-08-15)  
  Ulf Lundell ger mig 40-årskris Läs Fredrik Virtanens krönika (2011-08-08)  
  Männen som skapar grav avund och kris Läs Fredrik Virtanens krönika (2011-08-01)  
  Terrorn ger VM i empati på Twitter Läs Fredrik Virtanens krönika (2011-07-25)  
  ”Jag sörjer extra för att hon var bra” Läs Fredrik Virtanen (2011-07-23)  
  Hjältar ska vara uråldriga figurer Läs Fredrik Virtanen (2011-06-20)  
  Min älskade kanal är årets sommarhit Läs Fredrik Virtanen (2011-06-13)  
  Attackerad – av alla viktigpettrar Läs Fredrik Virtanen (2011-05-30)  
  Grattis, Bob – du är min ende gud Läs Fredrik Virtanen (2011-05-23)  
  Han kan bli störste dvärgen någonsin Läs Fredrik Virtanens krönika (2011-05-16)  
  Kungen får skit trots att han har helt rätt Fredrik Virtanen om ”Millennium” (2011-05-09)  
Fredrik Virtanen Han blev briljant satir om bin Ladins betydelse för populärkulturen (2011-05-03)  
  Något stort att älska är på gång Läs Fredrik Virtanens krönika (2011-05-02)  
  Du är bäst, Svante (2011-04-18)  
  "DN:s dumhet får mig att fly landet" Fredrik Virtanen om ”dravel-Sverige” (2011-02-21)  
  Otäck titt i avgrunden Fredrik Virtanen: ”127 timmar” är jättebra men jag tycker inte om den (2011-02-14)  
  Ge Fredde en egen tv-serie Fredrik Virtanen om ”Solsidan” (2011-02-07)  
  Ikea är som en sjuk sekt Fredrik Virtanen om Ikea-skandalen (2011-01-31)  
  Gemenskap framför fett bredband Fredrik Virtanen om tv-romantik (2011-01-24)  
  Vi är alla på väg att bli moderater Fredrik Virtanen om ”Solsidans” igenkänningsfaktor (2011-01-17)  
  2011 – på väg mot katastrof Fredrik Virtanen förutspår ett hundår (2011-01-10)  
  När polletten trillar ner Läs Fredrik Virtanen (2011-01-03)  
  Lill-Babs krossade nylle kryddade nöjesåret 2010 Fredrik Virtanen listar. (2010-12-27)  
  Ännu en grav, ännu en scen Fredrik Virtanen om Ahlstedts bok (2010-12-20)  
  ”Ta mig tillbaka till 1960-talet” Fredrik Virtanen om musikens bästa tid. (2010-12-13)  
  Phoenix misär är årets bästa Fredrik Virtanen: Om han verkligen spelar är prestationen odödlig (2010-12-06)  
  Jag vill hyra Bagges själ Fredrik Virtanen vill ha en själ som är hoffmaestro (2010-11-29)  
  Vår bästa tid är nu – trots allt Fredrik Virtanen bokar terapitid hos Jan Malmsjö (2010-11-22)  
  Fyyyy ... anser vän av ordning Fredrik Virtanen roas av reaktionerna på ”Ung & bortskämd” (2010-11-15)  
  Hoffmaestro – så skönt hjärnslött Fredrik Virtanen om svenskarnas nya sätt att döva sig (2010-11-08)  
  Exklusivt har blivit folkkärt Fredrik Virtanen om Plura (2010-11-01)  
  Manlig vänskap är något unikt ”Våra vänners liv” handar om sådant vi män ägnar oss åt på riktigt (2010-10-25)  
  Dör Douglas så dör vi alla Läs Fredrik Virtanens krönika (2010-10-18)  
  Hellström gör mig intelligent Läs Fredrik Virtanens krönika (2010-10-11)  
  Tacka era föräldrar, kändisbarn Men de verkar avsky sina föräldrar.. (2010-10-04)  
  Elitens godhet – ren arrogans "Etablissemanget borde alltid bry sig om de marginaliserade". (2010-09-27) 30
  Vi ligger med våra partners som vanligt Läs Fredrik Virtanens krönika (2010-09-20)  
  Lökiga kändisar – partiernas skräck Sympatier från fel håll är inte bra för ett parti. (2010-09-13)  
  Jerry består – och jag röstar på Mona Kära Per. Åren går men Jerry Williams består. (2010-09-07)  
  Han får döden verka festlig Fredrik Virtanen läser David Eaglemans geniföklarade bok (2010-08-30)  
  Håkan – riv inte en vacker dröm Fredrik Virtanen om repriser som förstör magin (2010-08-23)  
  Gnällandet är svenskens röst Fredrik Virtanen: Svenskar surar – trots gemytet (2010-08-09)  
  Låtom oss böga Fredrik Virtanen ser fram emot att få böga ifred (2010-07-26)  
  Mästarberättaren Aftonbladets profiler tycker till om sommarpratarna (2010-07-26)  
  Anette Norberg urstark på finalspel Aftonbladets profiler tycker till om sommarpratarna (2010-07-24)  
  Fysiker med poetisk ådra Aftonbladets profiler tycker till om sommarpratarna (2010-07-23)  
  Kom tillbaka till oss, Glenmark! Var är G:et i GES? Vad gör du nu? (2010-07-19)  
  Globalekonomins Marilyn Manson Fredrik Virtanen om torsdagens ”Sommar”-program (2010-07-16)  
  Internet lika ute som ett rosévin Fredrik Virtanen håller med Prince. (2010-07-12)  
  Mats Sundin – en unik sportstjärna Fredrik Virtanen om söndagens ”Sommar” (2010-07-12)  
  Dam med klass håller skvallret för sig själv Aftonbladets profiler tycker till om sommarpratarna (2010-07-11)  
  Vi ljuger oss till
en bättre värld
Oasis gjorde sitt legendariska gig – då åt Fredrik Virtanen chips (2010-07-05)  
  Filmerna som får mig att längta efter att vara olycklig Fredrik Virtanen vill vara en enda man (2010-06-28)  
  Kära dårar, Jackson lever –
och är stendöd
Läs Fredrik Virtanens krönika! (2010-06-21)  
  Jan Guillou blev sänkt – av sin heder Han hade kunnat ta udden av storyn hur lätt som helst (2010-06-14)  
  Cornelis var ett underbart svin Fredrik Virtanen om Vreeswijk – vår sista rockstärna? (2010-06-07)  
  Clint Eastwood ploppade aldrig in cigaretten i käften Fredrik Virtanen om en svårdödad myt (2010-05-31)  
  Var hemlös – nu gör Holgersson comeback efter heroinet ”Ibland såg jag honom släpande på en hink” (2010-05-24)  
  Amerikansk teves finaste fiasko – Studio 60 Läs Fredrik Virtanens krönika (2010-05-17)  
  Rock blir bäst
med bög i sig
Virtanen om sin syn på nöjesvärlden. (2010-05-10)  
  TV 4 tar kungaspiran mellan skinkorna Läs Virtanens krönika (2010-05-03)  
  Alla borde åka till New Orleans Fredrik Virtanen blir till sig i trasorna (2010-04-26)  
  Skönt, nu kan vi slippa WASP Fredrik Virtanen ser fördelar med det apokalyptiska askmolnet (2010-04-19)  
  Fria Tiger nu – han är ju sjuk Fredrik Virtanen om hyckleriet (2010-04-12)  
  Ett sexuellt mästerverk Virtanen: Raquel Welchs trippel helt magisk (2010-03-29)  
  Vi myser våra fredagshjärnor mjuka Fredrik Virtanen om mysfascismen (2010-03-22)  
  Det är en dröm – skitig och vacker Fredrik Virtanen om sin syn på nöjesvärlden (2010-03-15)  
  Självmord träffar extra hårt Läs Fredrik Virtanens krönika (2010-03-08)  
  Day-Lewis är alltid briljant Fredrik Virtanen om sin syn på nöjesvärlden (2010-03-01)  
  Sport är för barn – och hårdrockare Fredrik Virtanen om den primitivaste formen av underhållning (2010-02-22) 57
  SöFo-kredd kanske är tillbaka Läs Fredrik Virtanens krönika (2010-02-15)  
  Jag äter tacos med Djävulen Fredrik Virtanen om sin syn på nöjesvärlden (2010-02-08)  
  Du har inte tid för idiotisk film Fredrik Virtanen om sin syn på nöjesvärlden (2010-02-01)  
  Ge mig en rejäl skitstövel i tv Fredrik Virtanen om sin syn på nöjesvärlden. (2010-01-25)  
MEST SEDDA NÖJESKLIPPET JUST NU
Kvinna med kosvans skrämmer Norge
  Brand är på jakt efter Katy-kopia ”Han har skickat flörtiga sms”  
  Veckans deal - eltandborste för endast 179 kr! Ord. pris 499 kr. Gäller bara den här veckan, nytt erbjudande nästa vecka. Så långt lagret räcker.
  Första Chuck Norris-priset utdelat Hyllas för film med McGregor.  
  Så kan du blir rik på börsen i år ”Enkelt räkna hem vinst på 13 procent.”
  Stjärnan är utblottad Jagas av banker, sjukhus & okända kvinnor  
  Sommarturné för Thåström Här är de första datumen.  
  Svensk kvinna vann 67 miljoner Talar ut efter storvinsten i går.
  Supertavlan drog in 110 miljoner Stjärnans konst på auktion  
  ”Jag har sexuella behov” Courteney Cox redo att dejta igen.  
  Forskare hyllar succéappen: ”Kan hindra dolda folksjukdomen".
  Här är Bullocks nya kärlek Tillbaka efter livskriserna  
  Här blir stjärnan gripen Men vad händer egentligen?  
  Okänd inför säsongen – nu toppar 22-årige skidåkaren succélistan.
  ”Jag är inte bitter på Jolie” Aniston ger medierna en känga  
  Black Sabbath kan få egen dag Hemstaden vill hylla bandet  
  Som Game of thrones i spelform Mästerverket äntligen till Xbox 360.  
  Garner ångrar sitt tidiga äktenskap ”Jag borde ha väntat”  
  Svåra tider för Oprah Nya vanor slår hårt mot talkshowdrottningen.  
  ”Lady Gaga badade i blod” Hotellstädare hittade röd pöl.  
  Dissar 150 miljoner Russell Brand vill inte ha Katy Perrys pengar  
  ”Demi Moores dotter mår okej” Zac Efron om vännens svåra tid.  
  Bonde- Johannas nya kärlek ”Hände något alldeles extra”  
  Katy Perrys liv blir film Men oj – Russell är ju inte med.  
  Robert Downey Jr blev pappa igen Avslöjade själv könet.  
  Firade 95 år – trots oddsen Zsa Zsa Gabor planerar fler kalas.  
  Zac Efrons romantiska middag Smet bakvägen med stjärnans dotter  
  Portad från systerns begravning Familjen stoppade Nick Carter.  
  Rihannafotot skapar kalabalik Visar ny hårfärg i toplessbild.
  Lagerfeldt: "Adele lite för fet" Designerns attack mot stjärnans kurvor.  
BILDEXTRA Hon har världens bästa rumpa Här är hela listan!  
  ”Den blå lagunen” i nyinspelning De spelar kärleksparet i dag...  
  Ke$has peniskrav på assistenten Se den sjuka könsoutfiten här!  
  ”Call of duty är för 12-åringar” Utklassar ändå Battlefield 3.  
  Oscarstjärna i blås-
väder
efter sexkritik mot filmaffisch.  
  ”Demi är kvar på avgiftning” På samma klinik som Sheens ex  
  ”Skratten låter som orkaner” Claes Månsson gör buskis i sommar.  
  Katy Perry redo gå vidare Dedikerade låt till drömsvärsonen.  
  Hammertime för ”Vanilla Ice” Rapparen gör succé som...  
  ”Han var en elva i sängen” Avslöjar detaljer om stjärnan  
  Drake stäms av ex-flickvännen Kräver ersättning för låt  
  Dianas liv ska bli film Nu söker producenten Hollywoodstjärnor.  
  Call of duty utmanas – av Tom Clancy Se nya, läckra Ghost recon.  
  Storvinst för Norge i Göteborg Han fick tyngsta filmpriset.  
  Filmskapare döda i olycka Sörjs av James Cameron  
  100 år – och älskar tv-spel Spelar minst två timmar om dagen.  
  Har opererats - 739 gånger Stjärnan som slår något sorts rekord  
  Rena hånet – mot spelande kvinnor Fokus på bröst & rumpor.  
  Han blir den rikaste artisten Drar in miljarder – på Facebook  
  Victoria: "Vi funderar på fler barn" Nöjer sig inte med fyra.  
  Hoppar av Black Sabbath Var missnöjd med kontraktet  
  Hör BSB-stjärnans nya solosingel Perez Hilton: "Catchy!"  
  Rena hånet – mot spelande kvinnor Fokus på bröst & rumpor.  
  First Aid Kit briljerar i Lund Så många   får spelningen.  
  Du såg en full Harry Potter Daniel Radcliffe berusad i flera scener.  
  Tv-frun: "Jag är alkoholist" Stjärnan talar ut i tv-show.  
  Demi Moore stöttas av exmaken ”Hon är mycket olycklig.”  
  Nick Carter hyllar sin döda syster Ägnar BSB-turnén till Leslie  
  ”Vågade inte be om preventivmedel” Då blev Spears syrra gravid.
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.
Upp

Nöjesredaktör Sandra Wejbro

Nöjesredaktionen

Tjänstgörande webbredaktör: Sandra Wejbro

Nyhetschef: Ylva Niklasson

Nöjeschef: Tobias Waldefeldt-Lindner

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Fredag 12-02-10
Sök på Aftonbladet