Lördag 09-11-21
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2008-05-22
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text
Foto: Lina Boström Einarsson

Final för ”Hero”

Sverige.
Sverige.
Foto: Jimmy Wixtröm
Ukraina.
Ukraina.
Foto: Jimmy Wixtröm
Schweiz.
Schweiz.
Foto: Jimmy Wixtröm
Lettland.
Lettland.
Foto: Jimmy Wixtröm
Kroatien.
Kroatien.
Foto: Jimmy Wixtröm
Georgien.
Georgien.
Foto: Jimmy Wixtröm
Malta.
Malta.
Foto: Jimmy Wixtröm
Portugal.
Portugal.
Foto: Jimmy Wixtröm

De tävlar i semifinal 2

1. ISLAND

”This is my life”

Euroband

099-417 01

2. SVERIGE

”Hero”

Charlotte Perrelli

3. TURKIET

”Deli”

Mor ve Otesi

099-417 03

4. UKRAINA

”Shady lady”

Ani Lorak

099-417 04

5. LITAUEN

”Nomads in the night”

Jeronimas Milius

099-417 05

6. ALBANIEN

”Zemrën e lamë peng”

Olta Boka

099-417 06

7. SCHWEIZ

”Era stupendo”

Paolo Meneguzzi

099-417 07

8. TJECKIEN

”Have some fun”

Tereza Kerndlová

099-417 08

9. VITRYSSLAND

”Hasta lia vista”

Ruslan Alekhno

099-417 09

10. LETTLAND

”Wolves of the sea”

Pirates of the sea

099-417 10

11. KROATIEN

”Romanca”

Kraljevi Ulice & 75 Cents

099-417 11

12. BULGARIEN

”Dj take me away”

Deep zone & Balthazar

099-417 12

13. DANMARK

”All night long”

Simon Mathew

099-417 13

14. GEORGIEN

”Peace will come”

Diana Gurtskaya

099-417 14

15. UNGERN

”Candlelight”

Csézy

099-417 15

16. MALTA

”Vodka”

Morena

099-417 16

17. CYPERN

”Femme fatale”

Evdokia Kadi

099-417 17

18. MAKEDONIEN

”Let med love you”

Tamara, Vrcak & Adrian Gadz

099-417 18

19. PORTUGAL

”Senhora do mar”

Vânia Fernandes

099-417 19

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Pust, det gick väl bra - men piraterna var bäst

    Från bloggen: Kulturbloggen
    22 maj 23:08

  • Anmäl Har du tagit emot Jesus Kristus?

    Från bloggen: apg29
    23 maj 21:03

  • Anmäl Det som inte syns finns ju inte

    Från bloggen: trollhare
    23 maj 10:19

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

Så var schlagerdramatiken i Belgrad – minut för minut på aftonbladet.se

Hon höll. Charlotte Perrelli sjöng sig själv och ”Hero” raka vägen till final i Eurovision Song Contest.

– Två minuter och 59 sekunder schlagerhistoria, säger Anders Johansson på Perrellis skivbolag Universal till aftonbladet.se direkt efter Perrellis framträdande.

22.58 Sverige klar för final.

22.54 Och finalbidragen är:

Ukraina

Kroatien

Albanien

Island

Georgien

Danmark

Sverige

Lettland

Turkiet

Portugal

21.43 Pausunderhållning med dansuppvisning.

– En balkanversion av ”Thriller”, tycker Kristian Luuk, SVT:s kommentator.

22.27 Snabbgenomgång och röstning.

22.24 Röstningsförfarandet gås igenom.

22.20 Sista bidraget för kvällen. Portugal bjuder på ”Senhora do mar” med Vânia Fernandes. Guldlamé är stort i Portugal och avspeglas både i sångerskans klädnad och örhängen. De totalt sex personerna på scenen bildar en perfekt flyttfågelsformation innan de sluter upp i en rak linje bakom sångerskan.

22.16 Makedonien kör en slags r'n'b. Dansarna går sin egen väg i alla svarta kostymer som florerat under kvällen och har valt sig att klä sig i byxor med barmudashorts-längd.

22.14 Kristina och Bane, green room-tomtarna piper till och berättar att alla är spända och upphetsade. De får även sin stund i rampljuset när de sjunger ett potpurri av schlagervinnare.

22.11 Ännu en långhårig brunett i form av Cyperns sångerska. Kvällens högsta kräppkrage gör entré. Med sig har den sångerskan Evdokia Kadi. Natuligtvis åker den vita heltäckande rocken av och blottar en kort orangesvart fransklädnad. De manliga dansarna gör sitt jobb och surrar runt sångerskan som även kliver på en av dem när hon ska gå ner från ett bord.

22.07 Det är bara svenskar i Maltas danstrupp. Om sångerskan Morena själv gillar starkdrycken vodka hon sjunger om är oklart. Hon kör en slags sidobaserad version av den klassiska head-bangen framför sina fyra manliga dansare innan hon klämmer i med refrängen igen.

22.04 Ungern drar till med en ballad i år. En vit flygel är på plats och pianisten blinkar mot kameran när den sveper förbi. Den Cher-liknade sångerskan Czézy har fyra manliga körare bakom sin vita och svartlila uppenbarelse. Hon har fått värmeljusdekor på scenen.

21.59 Blinda Diana Gurtskaya representerar Georgien. Med Matrix-inspirerade solbrillor sjunger hon det hedervärda budskapet ”Peace will come”. Även hon kör med några längder fejkstrån i sitt svarta hår. Den här sångerskan valde däremot vita sådana. Ett stort lakan dras över sångerskan och när den försvinner efter några sekunder har den svarta dräkten bytts mot en vit bomullsklänning.

– Snärtigt klädbyte, säger Kristian Luuk.

21.56 ”All night long” framförs av Simon Mathew i buspojksutstyrsel. Senast Danmark vann var när Olsen Brothers tog hem da shit 2000. Nu exploderar scenen i en kaskad av olika färger.

– En fullständigt övertänd Bombi Bitt, säger Kristian Luuk.

21.55 Tutan fram för Danmark.

21.51 Bulgarien bjuder på laserharpa i ”Dj take me away”. En breakdansare spinner loss på golvet medan två killar scratchar på sina inte så traditionella gitarrer. Sångerskan har gått mot treden i år och klätt sig i en knallröd klänning och röda stay-ups. De Dj:s som står i bakgrunden kan få lite problem med sitt plattspisande när deras LP-skivor brinner på spelarna.

21.47 75-årige ”75 Cents” är med i Kroatiens bidrag. Att han darrar på mickhanden är lika säkert som att den rödklädda kvinnliga dansaren rör sig glidande och mjukt över golvet. Resten av ensemblen är klädda i svart.

21.43 Lettland grävde djupt (i svenska låtkistan) och kom fram med bidraget ”Wolves of the sea”. Sex personer har klätt sig kvällen till ära i piratkostymer och bär runt på små små silversablar. Sångerskan bjuder inte bara på semins djupaste urringning utan även det mest ambitiösa fotarbetet. På slutet blir det knallar från musköterna.

– Det här kommer det att dansas till på fyllan i Visby i sommar, säger Kristian Luuk.

21.43 Piratdags.

21.39 Den bästa sångare som Vitryssland kunde hitta i år är Ruslan Alekhno. Han kör också med silverglitter i form av fyra kvinnliga dansare som börjar showen sittandes på lysande glober. Kanske har han lånat de tajta skinnbyxorna av Litauens sångare, för de har dykt upp på scen igen.

21.35 – Nu ska ni få höra kvällens sämsta låt. Om ni vill ha en troschock så titta nu, säger Kristian Luuk.

Han talar om Tjeckien. Landet kör också med pyro. Fyra kvinnliga dansare, två med muskorta kjolar, stöttar sångerskan Tereza Kerndlová. Bakom dem står en DJ och bakom honom finns ett stort glitterhjärta med vingar på.

– Ren och skär falsksång rakt igenom, säger Kristian Luuk.

21.31 Schweiz bidrag ”Era stupendo” har anklagats för att vara en kopia av ”It can only get better” som Amy Diamond framfört. Paolo Meneguzzi sjunger på italienska. Lite för sig själv står han på scenen med handen i fickan och ler lite åt publikens reaktioner när han börjar sjunga. Efter ett tag börjar pyron gå av och låten gå i ett snabbare tempo. Fyra dansare, två med stora hår, kommer och hjälper sångaren i framförandet. De två kvinnliga dansarna/körsångerskorna har doppat varsin arm i glitter.

21.26 Tävlingens yngsta deltagare, Olta Boka, sjunger för Albanien. Men sina 16 år ska hon och sin magtröjekappa försöka ta sig till final. Scenen skiftar nu i vitt och rött innan bakgrunden exploderar i ett österländskt hjärtmönster i lila och guld.

21.22 Litauen bjuder på ”Nomads in the night”. Sångaren Jeronimas Milius bjuder på kvällens mest blingade knogsmycke. Ensam på scenen ska han nu försöka ta landet till final i sina tajta svarta skinnbyxor.

– Ja, herregud. Stackaren, är Kristian Luuks kommentar efter framförandet.

21.20 Aftonbladet.se har fått den första reaktionen från Charlottes läger i Belgrad.

– Två minuter och 59 sekunder schlagerhistoria, säger Anders Johansson på Perrellis skivbolag Universal.

21.18 Sveriges kopia Ukraina kommer in. Om hennes åmande längs aluminiumväggen kommer ge henne några röster återstår att se. De fyra manliga dansarna har svarta glitterskjortor som matchar sångerskan Ani Loraks Perrelli-inspirerande kristallklänning.

21.15 Turkiet bjuder på rockiga ”Deli”. Scenen har bytt skepnad till ett färglatt potpurri som domineras av kryptonitgrönt och orange. Mor ve Otesi väljer att framföra bidraget på turkiska. Sångaren och stödkillarna har varsin elgitarr i vardera svart, rött och vitt. Trummisen har vanlig träfärg på pinnarna.

21.12 Upplägget för Sverige är fortfarande svart-vitt med inslag av blått. Ett digitalt vattenfall flödar i bakgrunden när bilden går över i färg. Perrelli backas upp av sina fyra dansare.

– Imponerande, säger Kristian Luuk.

– Bäst när det gäller, säger SVT:s andra kommentator Josef Sterzenbach.

21.11 Charlotte Perrelli på scen.

21.07 Island är först ut. Euroband kör ”This is my life”. Kanske går det bättre i år mot Charlotte Perrelli än 1999, då landet blev tvåa efter svenskan... Med tanke på typen av låt så kan det tänkas att E-Type sitter och diggar och får inspiration hemma i europop-soffan nu. Om han däremot tar efter sångerskans rosa hårförlängningar är oklart.

21.05 Värdparet Jovana Jankovic och Zeljko Jokimovic kommer in på scenen.

21.02 Den mångsidiga scenen är för tillfället höljd i flytande blågrönt och vitklädda kvinnor, rödklädda par med mantlar och hästmannen sjunger och dansar.

21.01 En man utklädd till kentaur välkomnar pubilken. Bakom honom står en kvinna utklädd till en bukett blommor och välkomnar på operaspråk.

–Vilken sjysst buske hon har, kanske ni tänker där hemma, säger SVT:s kommentator Kristian Luuk.

21.00 Semifinal nummer två av Eurovision Song Contest drar igång. Charlotte Perrelli är taggad och tutar i Kristian Luuks tuta innan tonerna av förra årets vinnare ”Molitva” ljuder i bakgrunden till introt.

20.50 Aftonbladet.se får en kommentar från Charlotte Perrelli strax innan tävlingen.

– Det känns lugnt och tryggt, känner mig supertaggad! Hoppas att alla andra tycker det ser toppen ut, säger Charlotte Perrelli.


  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Kaos under Dimas show i Stockholm

  Eurovision-vinnaren tvingades fly genom nödutgång ”Han kände väl att det blev farligt”, säger Christer Björkman.
  ... och sedan smet han ut bakvägen – igen – från Stockholmskrog.

Läsarna: Ut med schlager-juryn

  Domen är tydlig – låt bara folkets röster gälla Aftonbladet.se:s läsare har tips på hur Sverige ska vända fiaskotrenden i schlager-EM.
  Eurovision tappar tittare Sämsta schlagersiffran på 12 år – tävlingen har förlorat en miljon svenska tittare.
Tusentals läsare har redan upptäckt fördelarna med att lägga upp bilder på Snack. Här samlas läsarnas alla bilder, åsikter, videoklipp och bloggar.
  Ladda upp dina bilder här Eller tjuvkika på andras bilder.

Han förlorade med 41 röster

Läs hela listan Här är sifforna som avgjorde schlagern Hur många röstade egentligen på Häggkvist & Johnson i Andra chansen?
  Skräcktvåan Ingen har vunnit med det startnumret.
  2.2.22 - Perrellis alla nummer Startordningen är klar inför finalen.

"Jag går på rosa moln"

  Så klarar Charlotte Perrelli bollandet mellan mammarollen och schlagerpressen.
  Perrelli: Jag får sova lite senare Läs hela chattet med vinnaren.
  Så ska hon vinna Charlotte Perrelli satsar miljoner på pr utomlands

Sannas nya musikvideo

Bildextra "Jag kunde inte hejda dem" ”Jag kunde – och ville inte heller – hejda dem”.
  – Det blev orättvist Kritik mot omröstningen.

Schlager-Björn räddades av vakterna

Foto: Peter Wixtröm
  Jagad av Robinson-Zübeyde Succékomikern flydde från efterfesten.
  Carolas sms-diss mot BWO Bard: Det hon gör är pinsamt
  Så festade stjärnorna Allt om det vilda partyt.
  "Jag ska inte göra er besvikna" Så tackar Charlotte Perrelli svenska folket.
Bildextra Charlottes segerglädje Se fler bilder från schlagerfesten.
Bildextra Charlotte har vunnit tidigare Så såg det ut då – 1999
  Nanne stöttar Sanna "Jag förstår om hon tycker det är orättvist"
  Hon är folkets vinnare Sanna: Ni är underbara
  Vi ses i Belgrad, Charlotte Perrelli höll för segertrycket
  Speedad Bengtzing Men hur luktar hon egentligen?
  "Jag har lust att ligga med dem allihop" Linda Bengtzing hyllar juryn
  "Charlotte är ingen vinnare i Belgrad" BWO dömer ut Perelli.
  BWO till attack mot Perrelli "Vi ville att Sanna skulle vinna"
  Sanna i tårar efter förlusten Åker till Belgrad ändå.
  ”Det här är min förstaplats” Sanna Nielsen rörd över folkets röster
  "Vi har utseendet emot oss" Men häxrockarna har blivit folkliga.
  ”Jag är inte farlig” Nordman ser fram emot festen
  Svårt att komma fram och rösta ”Inget telefonsystem klarar det här”
  Fridas värdiga tårar "Jag är färdig"
  Frida nöjd trots sistaplatsen ”Det kan vara mitt genombrott”
  ”Jag tror inte han tog i sitt hårdaste” Amy Diamond om armbrytningen
  Sibel: Det bästa jag har gjort Kan tänka sig att tävla igen

Läsarna: Sanna värd att vinna

  Många är kritiska till juryns insats Men tycker att Charlotte är en bra representant i Belgrad

Schlagerstjärnornas vilda efterfester

  Här är det stora schlaget! Häng med på festen!
  Göteborg: "Han håller på att linda in sig i toapapper ..."
  Linköping: "Att vinna i kväll, det var som att förlösa ett barn"
  Karlskrona: "Varenda cell i min kropp mår bra!"

– Det är som om jag bränts på bål

  Carola i tårar efter dråpslaget i Kiruna ”Det är över nu.”
  Markus Larsson ”Hon gick en match för mycket” En schlagerdrottning har fallit – hon var tävlingens största hackkyckling.
  Läsarna: Carola är slut! Delade meningar om favoritfallet
  Kollegorna: Därför föll Carola Anna Book: Folk vill ha nytt blod.
  Carola bytte klänning – i sista stund ”Den är Caracolakort”
Bildextra Glädjefnatt och nerviga artister Se Andra chansen i bilder.
Foto: Filip Meneses
  TV: "Folk kanske är mätta på oss" Carolas egen analys.
Foto: Filip Meneses
  TV: Sibels glädjeblackout "Jag minns ingenting".
Foto: Filip Meneses
  TV: "Jag fick tårar i ögonen" Nordman chockade.
Radio "Folk är lite trötta på Carola" Markus Larsson önskar att han hade haft fel.
  Carola, en falukorv? Nina Johansson sätter betyg på schlagerkläderna.
  ”Jag tycker så synd om Carola Lisa Magnusson om superskrällen.
Bildextra De tävlar i Globen Här är alla finalister.
  Upptaget och konstiga meddelanden SVT om röststrulet: Normalt
  Sibels glädjetårar Så var Andra chansen – direkt på aftonbladet.se.
  Var tog tyget vägen? Se bilderna på Carolas tokkorta klänning.
Foto: Peter Wixtröm

Nervkollapsen

  Linda Bengtzing: Det kändes som jag fick en hjärtinfarkt Tårarna kom när mamma klev fram.
  Pusta ut nu, Perrelli Favoriten höll: Jag är helt överväldigad.
  Bengtzings romans på efterfesten Allt om schlagerpartyt.
  De möts i andra chansen "Det blir gud mot helvetet".
Mode-extra: Nina Johansson Sexig pansar och en förbannad sjal
Bildextra Fylla och pyro Se kvällens bilder.
Bildextra Kram och skumpa på efterfesten.
  Bildextra: Alla har varit små Gissa stjärnan!

TV: Romanserna på efterfesten

Bildextra Tårar och glädje Här börjar efterfesten!
  Nour fick revansch mot kritikerna Luuk: Hon är fem plus.
  I natt fortsatte triangeldramat Björn Gustafsson om kärleksförklaringen till Berg.
  Splittrade – efter fiaskot Ainbusk-Marie i natt: Konstigt att tävla i musik

BALK

Röstkupp på Carola-sajt

  De sprider bidraget ”One love” – trots att det är mot reglerna Sidans webbmaster: ”Samarbetet med Carola har tätnat nu.”
  Nytt sabotage mot SVT Resultat publicerades på Wikipedia

Sanna tog över schlagertronen

  Sanna krossade Carola – grät floder av lycka Låtskrivaren: "Jag behöver syrgas".
  Nielsen gratuleras – av Carola Här får hon   .
Markus Larsson Sanna är vår nya drottning Läs schlagerkrönikan
  Carolas dansflirt i natt Besvikelsen över att inte ha gått direkt till Globen lyste igenom i natt – men Carola gjorde ändå succé på dansgolvet
Bildextra Carolas hemliga spelning i natt Efterfesten i bilder.
  Andreas champagnehämd Dränkte Sanna.
  Höll på att spy av fejksnön The Nicole fick kräkattack mitt i framträdandet.
  ”Hur många timmar finns det?” Så länge tänkte Rongedal fira i natt.
  Sanna: Jag blev alldeles tom Chockades av segerbeskedet
  ”Jag vet inte vad jag ska säga” Rörd Sanna Nielsen firar triumfen.
  ”Stort att slå "Androla” Rongedal lovar vild fest.
  ”Underbart, svenska folket!” Rongedal chockade finalister.
  ”Vi ses i Belgrad” Carola vägrar se sig slagen.
  Schlager-skrällen Johnson & Häggkvist till Andra chansen
  ”Jag är en tävlingsmänniska” Besviken Ola till Andra chansen.
  ”Hade varit roligare att vinna” Ola hade hoppats på final.
  ”Vi kunde inte rösta på Carola!” Hård belastning på telefonlinjerna
  Läsarna: Sämre än sist, Björn Komikern får svalt bemötande.
Radio ”Sanna blir livsfarlig” Aftonbla- dets Markus Larsson får göra ny pudel.
Bildextra Trolleri, smällkyssar och Mums Programmet i bilder.
Lisa Magnusson Äntligen röstade ni rätt! ”Carola borde portas”.
  Favoriternas kamp Schlagerdramat minut-för-minut på aftonbladet.se.
Bildextra Vinnande färgclowner! Nina Johanssons betyg på schlagerkläderna.
Bildextra Vem har bäst stil? Sätt dina betyg på kläderna här.
  Komikern stoppad – med motorsåg Här är succékomikerns magiska trick
  Lasses puss – fick glädjefnatt Gick till pussattack mot Nour.
  Luuk gjorde en Bildt Härmade och snodde kostymen.

BALK

Foto: Privat

Amy klippte till reportern

Chattfest med schlagerartisterna

  ”Gud visade mig vad jag skulle heta” Läs chattarna med E-Type, Christer Sjögren, Velvet och de andra artisterna.
  TV: Hon tröstas av hemlige kärleken ALLT skvaller från efterfesten
  TV: Så raggar du upp charmtrollet Björn Gustafsson avslöjar själv.
  Här hyllar Israel Hero Läs Tobbe Eks schlagerblogg.
  Diktator riggade schlagerfestival Ville att hemlandet skulle vinna.
  Fullt ös i Kiruna Läs chatten med E-Type & The Poodles!
  "Jag får ta Poodles raketer!" Så firar Tapper en finalplats.
  Årets schlagerlåtar i mobilen Lyssna - och ladda hem som ringsignaler
  Amys reklamkupp i SVT Experten: ”Det kan avgöra finalen.”
  Vad gör Dan Tillberg idag? Läs vad de gamla schlagerstjärnorna gör nu för tiden
Upp

Tjänstgörande redaktör Joakim Wedholm

Nöjesredaktionen

Tjänstgörande redaktör: Joakim Wedholm
Nöjeschef: Klas Lindberg

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Lördag 09-11-21
Sök på Aftonbladet