Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna
Från bloggen: Fri och funderande
26 maj 21:00
Från bloggen: Schlagerpinglan
26 maj 14:42
Från bloggen: Annieverse - Mitt liv som UFO fortsätter
27 maj 13:55

– Vi måste börja skicka bidrag som funkar internationellt: svenska popstjärnor med moderna låtar. Årets vinnare Dima Bilan är skitstor i Europa, medan intresset för Charlotte Perrelli är noll. Vi måste få bort den förbannade schlagernostalgin. Tiderna förändras, den typen av låtar vi blev stora med på 90-talet går inte hem längre. Sverige ska absolut inte dra sig ur Eurovision – tvärtom. Vi måste våga mer.

– Röstningssystemet måste ändras för att det ska bli kul igen. Nu ger östländerna bara poäng åt varandra – och de är många fler än oss. Vi ska inte behöva anpassa oss efter deras musik. Eurovision har blivit en pajastävling. Jag vill nog att vi ska fortsätta vara med i tävlingen – även om jag tycker att den svenska Melodifestivalen är roligare.

– Vi måste sluta ta Eurovision på sådant allvar. Att pumpa in en massa pengar är bara dumt, vi kommer aldrig att gå hela vägen igen. Den svenska Melodifestivalen är det som räknas, det andra är bara en kul bonus åt vinnaren. Enda räddningen skulle vara om man införde deltävlingar i den europeiska tävlingen: en Nordengrupp, en Baltikumgrupp, en väst- och en östgrupp. Tre vinnare från varje ... tolv länder i finalen. 25 bidrag är alldeles för mycket.
2008: Charlotte Perrelli, 18.
2007: The Ark, 18.
2006: Carola, 5.
2005: Martin Stenmarck, 19.
2004: Lena Philipsson, 5.