JUNI

Kalendarium

1 av 4 | Foto: JERKER IVARSSON
Hultsfredsfestivalen fyller 20 Kanske, kanske blir det fint födelsedagsväder i Småland i år…
MUSIK

[1] SEXSMITH AND KERR, Stockholm

[3] MONEYBROTHER, Lund

[3] KENT (+Anna Ternheim), Östersund

[3] RANDY, Linköping

ONENESS

FESTIVAL

STOCKHOLM,

RÅLAMBSHOVSPARKEN,

1–2 & 4–6 JUNI

Artister: Thomas Di Leva, Staffan Hellstrand, Jessika Folker, Bob Hansson, Ahmadu Jarr and the Highlife Orchestra, Kebnekajse, Twiggs med Caroline af Ugglas, Dan Viktor

Biljetter: Gratis.

www.oneness.se

PARKROCK

SANDVIKEN, SAND­VIKENS STADSPARK,

3–4 JUNI

Artister: Ison & Fille, Timo Räisänen, Machine, Morgana Lefay, Nocturnal Rites, Mimikry, Baron Bane, Persuader, The Brand, The Storyteller m fl.

Biljetter: Gratis.

www.parkrock.nu

[4] ROD STEWART,

Linköping

[4] KENT (+Anna Ternheim), Skellefteå

[4] MONEYBROTHER,

Helsingborg

[4] SILVERBULLIT,

Göteborg

[5] ROD STEWART,

Karlstad

[6] MARIA MCKEE (+Sofia Talvik), Stockholm

[6] RAYMOND & MARIA, Stockholm

[6] DANIEL LINDSTRÖM, Stockholm

[7] EELS, Stockholm

[7] ROD STEWART,

Stockholm

[7] D.A.D., Stockholm

[8] HÅKAN HELLSTRÖM, Visby

[9] YNGWIE MALMSTEEN, Stockholm

SWEDEN ROCK

NORJE, SÖLVESBORG, 9–11 JUNI

Artister: Accept, A.C.T, Anthrax, Arch Enemy, Behemoth, Blackfoot, Black Label Society,Candlemass, Crucified Barbara, Crystal Eyes, Dio, Dream Theater, Face Down, Force Of Evil, Freak Kitchen, Hammerfall, Hellfueled, Helix, Kansas, Kim Mitchell, Lana Lane, Magnum, Megadeth,Morgana Lefay, Motörhead, Mötley Crüe, Napalm Death, Nazareth, Overkill, Pagan’s Mind, Robin Trower, Sabaton, Sammy Hagar And The Wabos, Satanic Slaughter, Savoy Brown, Saxon, Sebastian Bach, Shakra, Sonata Arctica, Statetrooper, Status Quo, Styx, Symphorce, Therion, The Lizards, The Ring, Thyrfing, Trettioåriga kriget, We, Vixen, Within Temptation och Yngwie Malmsteen.

Biljetter: 1 360 kr, endagsbiljett 580 kr (Biljett direkt/Ticnet).

www.swedenrock.com

RE:ORIENT FESTIVAL

STOCKHOLM, SÖDRA TEATERN, MOSEBACKE & KÄGELBANAN, 9–12 JUNI

Artister: Gawaher, Cracow Klezmer Band, Hasna el-Bechar, Gnawa Diffusion, Akasha Crew, Adnan Karim och Living Fire Ensemble, Hüsnü Senlendirici & Sulukule Gipsy Band m fl.

Biljetter: Gawaher 220 kr, övriga konserter180 kr styck (Södra Teatern 08-556 97230).

www.reorient.se

[10] KENT (+Anna Ternheim), Karlstad

[10] MARIA MCKEE (+Sofia Talvik), Göteborg

[10] JOHAN BLOHM, Skövde

FETT ME KÄRLEK

UPPSALA, 10 JUNI

Artister: Entombed, Ison & Fille, Sahara Hotnights, Trendcase, Zperanca, Revolve m fl.

Biljetter: 40 kr vid entrén.

www.uppsala.se/fettmekarlek

[11] MARIA MCKEE

(+Sofia Talvik), Malmö

[11] CHRISTIAN WALZ, Kiruna

[11] REFRESHMENTS,

Askersund

[11] RAYMOND & MARIA, Norrtälje

[12] FLÄSKKVARTETTEN, Göteborg

[12] NAPALM DEATH,

Helsingborg

[13] PATTY GRIFFIN, Malmö

[14] PATTY GRIFFIN,

Göteborg

[14] ROBYN, Uppsala

[15] ROBYN, Göteborg [15] KENT (+Anna Ternheim), Jönköping

[15] LOOPTROOP, Västerås

[16] CROSBY, STILLS & NASH, Stockholm

[16] ANNA TERNHEIM, Uppsala

[16] RAYMOND & MARIA, Haninge

HULTSFREDSFESTIVALEN

HULTSFRED, 16–18 JUNI

Artister: 64Revolt,

Addeboy vs. Cliff, Ana International Penetrator, Andreas Tilliander, Ane Brun, Anna Ternheim, Apan, Art Four Pleasure, Bergman Rock, Bom Bom, Brendan Benson, Chris Liebling, Consequences, Convoj, Crashdiët, Cult Of Luna, David Sandström Overdrive, Diplo, Dj Hyper, DK7, Doktor Kosmos, Efterklang, Elias & The Wizzkids, El Perro Del Mar, Eric Prydz, Firefox, Flogging Molly, Form One, Fox n Wolf, Frida Hyvönen, Gåte, Hans Appelqvist, Helmet, Hot Off The Block Feat. Wiley, Scratchy, Trim & Karnage, J2K, Titch, Durrity Goods & Bruza, Håkan Hellström, Immortal Technique, Isolation Years, Jason Ringenberg, Jaqee, Jenny Wilson, Johan Netz, Johnossi, Kaiser Chiefs, Lack Armé, Lars Winnerbäck, Las Palmas, Le Tigre, Logh, Looptroop, Lovekevins, M.I.A., Mando Diao, Marilyn Manson, Mastodon, Mattias Alkberg BD, Max Peezay, Medina, Mew, Millencolin, Moneybrother, My Darling YOU!, My Favorite, Napan, Nine Inch Nails, Panjabi Hit Squad, Path Of No Return, R.A. The Rugged Man, Regulations, Rentokiller, Richard Bruckner, Robyn, Rodney Crowell, Sara Almqvist, Saybia, Sharif, , Shining, Shoot Charlie, Silverbullit, Slayer, Slipknot, Snoop Dogg, Sofia Talvik, Son Kite, Surburban Kids With Biblical Names, Syconaut, System Of A Down, Tegan & Sara, The Ark, The Baboon, The Bravery, The Donnes, The Eighties Matchbox B-line Disaster, The Haunted, The Hidden Camera, The HIves, The Kristet Utseende, The Magic Numbers. The Mars Volta, The Second Band, The Sound O.E., The Tears, The Tourettes, Show, Timbuktu, Timo Räisänen, Tori Amos, Turbonegro, USCB Allstars, Vapnet, Wednesday 13, Vive Le Fête, Zacke & Emil Petterson

Biljetter: 1 290 kr, endagsbiljett 645 kr (Biljett Direkt/ Ticnet).

www.rockparty.se

NORWEGIAN WOOD

OSLO, VIGELANDSPARK, NORGE, 16–19 JUNI

Artister: Tori Amos, System Of A Down, Gåte, Crosby, Stills & Nash, 3 Doors Down, Ane Brun, The Hives, Roxy Music m fl.

Biljetter: 1175 norska kronor (Biljettservice & +47 815 331 33, eller via hemsidan).

www.norwegianwood.no

KRAMFORS STADSFEST

KRAMFORS, 17–18 JUNI

Artister: Melody Club, Fame Factory-finalisterna, Christian Walz, Rootvälta, Takida m fl.

Biljetter: Mer info 12 maj.

www.kramforsstadsfest.com

PROVINSROCK

SEINÄJOKI, FINLAND,

17–19 JUNI

Artister: Marilyn Manson, Nine Inch Nails, The Mars Volta, The Tears, The Donnas, Slipknot, Turbonegro, The Gore Gore Girls, 22-Pistepirkko, Nightwish, MEW, 69 Eyes, Gåte, Looptroop, Moneybrother m fl.

Biljetter: 77 euro, två­dagarsbiljett 62 euro

(www.menolippu.fi).

www.provinssirock.fi

[18] MELODY CLUB, Flen

[19] 3 DOORS DOWN, Stockholm

[20] TIFT MERRITT, Stockholm

[21] TIFT MERRITT,

Göteborg

[21] R.E.M., Göteborg

[22] TIFT MERRITT, Malmö

[22] AVRIL LAVIGNE, Stockholm

[22] MELODY CLUB,

Stockholm

[23] BRUCE SPRING­STEEN, Göteborg

[25] BRUCE SPRING­STEEN, Stockholm

[27] AUDIOSLAVE (+? And You Will Know Us By The Trail Of Dead), Stockholm

BÅSTAD KAMMARMUSIKFESTIVAL

BÅSTAD, 27 juni - 3 juli

Artister: Oslo Stråkkvartett, Takashi Shimizu, Jan Stigmer, Avri Levitan, Mats Lidström, Quirine Viersen, Dan Styffe, Sharon Bezaly, Helen Jahren, Paul Meyer, Dan Laurin,

Eric Le Sage, Bengt-Åke Lundin m.fl.

Biljetter och information:

www.bastadkammarmusik.com

[28] DURAN DURAN, Stockholm

[28] CLEMSNIDE, Stockholm

[29] CLEMSNIDE, Göteborg

JAZZFESTIVALEN SANDVIKEN BIG BAND BANG

SANDVIKEN,

29 JUNI–2 JULI

Artister: Sandviken Big Band – Claes Janson, Scott Henderson Blues Band, Blacknuss All Stars, Hot’n Spicy, Jojje Wadenius, Owe Thörnqvist med kvartett m fl.

Biljetter: Varierande priser (& 026-27 27 21 / 25 45 17).

www.sandviken.se/bangen

[30] CLEMSNIDE, Malmö

[30] LOOPTROOP,

Göteborg

[30] DANIEL LINDSTRÖM, Borås

KIRUNAFESTIVALEN

KIRUNA, 30 JUNI–2 JULI

Artister: Robyn, Daniel Lindström, Hammerfall, Millencolin, The Ark, Thomas Di Leva, Timbuktu & Damn!, Jill Johnson, Lasse Berghagen m fl.

Biljetter: 490 kr, ungdom 300 kr. Endags 350 kr, ungdom 200 kr (Biljett direkt/Ticnet).

www.kirunafestivalen.com

GÖTEBORG BLUES PARTY

GÖTEBORG, SLOTTS­SKOGEN, 30 JUNI–2 JULI

Artister: Neros Blues Band, Al Tehler & Bluesfriends, Gumbo, Sven Zetterberg Bluesband, Keith Dunn & Blue Delivery, Rolf Wikström & Blue Hammer m fl.

Biljetter: 465 kr, endagsbiljett 165–240 kr (Biljett Direkt/Ticnet).

www.gbgblues.se

HAMNFESTIVALEN

ENKÖPING,

30 JUNI – 2 JULI

Artister: Markoolio, Amy Dia­mond, Smalare än Thord, Mora Träsk, Jocke Göransson, Rubb & Stubb, The Poodles m fl.

Biljetter: 250 kr, endagsbiljett 175 kr.

www.hamnfestivalen.nu

ROSKILDEFESTIVALEN

ROSKILDE, 30 JUNI –3 JULI

Artister: 5Tt Element Feat. Chuck Fender, Richie Spice & Turbulence, 13&God, Addictive TV, Ali Farka Tour´e Feat. Toumani Diabaté, Alter Ego, Angu, Armand van Helden, Ataf, Athlete, Audioslave, Autechre, Beatsteaks, Bikstok Røgsystem, Bjorn Berge, Black Sabbath, Bloc Party, Brian Wilson, Bright Eyes, Brúöarbandiö, Captain Comatose, Carl Cox, Cartridge, Chic, Craig Richards, D-A-D, Datarock, Death From Above 1979, Desorden Publico, Devendra Banhart, Die Anarchistische Abendunterhaltung, Dial Zero, Djosos Krost, Dungen, Duran Duran, Dwi Mekar, Efterklang, Enslaved, Enzo Avitabile & Bottari, Erwing Thomas, Eskobar, Evil Nine, Faiz Ali Faiz, Fantômas, Femi Kuti & The Positive Force, Fjärde Världen, Foo Fighters, Four Têt, Gatas Parlament, Gliss, Green Day, Hess Is More, Håkan Hellström, Ikscheltaschel, Ida Corr, Interpol, ISIS, Jackman, Jamie Cullum, Jimmy Eat World , Joanna Newsom, Joe True, John Digweed, Johnossi, Junior Senior, Kaada/Patton, Kano, Karen, Khonnor, Konono, Kå, Laid Back, Le Tigre, M83, Macaco, Maldoror, Mark One & Virus Syndicate, Mastodon, Mercenary, Metric Noise, Mikael Simpson & Sølvstorm, Michele Henderson, Mimas, Mint Royale, Mory Kante, Mugison, Mylo, New Cool Collective, Ohoi! Sound System, Oh No One, Opto feat. Thomas Knak & Carsten Nicolai, Outlandish, Patton/Rahzel, Peter Sommer, Plan B, Plantlife, Plena Libra, Radio Mundial,Rahzel & DJ JS-1, Roots Manuva, Röyksopp, Seu Jorge, Ska Cubano, Skambankt, Snoop Dogg, Sonic Youth, Submission, sunnO))), Svartbag, Sylvie Marks & Hal9000, The Be Good Tanyas, The Blue Van, The Dears, The Dresden Dolls, The Faint, The Game, The Go! Team, The Haunted, The Iskoariots, The Mars Volta, The Mew, The Mitchell, The Others, The Perceptionist, The Ponys, The Spam Allstars, The Raveonettes, The Tears, Thievery Corporation, Tiken Jah Fakoly, Tinariwen, Timbuktu & Damn, Tocotronic, Tokyo Ska Paradise Orchestra, Tom Vek, Trentemøller Feat T.O.M, Two Lone Swordsmen, Unexploded, Warren Suicide, Warsawa Village Band, Velvet Revolver, Yuri Buenaventura.

Biljetter: 1500 kr (Biljett Direkt/Ticnet).

www.roskildefestival.dk