Här är de nominerade till Grammisgalan

Amanda Jenssen och Kent har flera chanser

MUSIK

Nu har Grammis 2010 släppt nomineringarna till nästa års gala.

Kent, Amanda Jenssen, A Camp och Thåström är några av de utvalda.

Amanda Jenssen.
Amanda Jenssen.

Fem finalister i varje kategori kommer nu att röstas fram på Grammisgalans hemsida.

Omröstningen pågår till den 14 december. Kategorin Årets låt kan man däremot rösta på fram till midnatt den 14 januari – dagen före galan.

IFPI utser även vinnare i kategorierna Årets Hederspris och Årets Specialutgåva. Galan hålls den 15 januari på Münchenbryggeriet i Stockholm.

FAKTA

De nominerade

Årets Album

A Camp – Colonia

Amanda Jenssen – Happyland

Caroline af Ugglas – Så gör jag det igen

El Perro Del Mar – Love Is Not Pop

Erik Hassle – Hassle

Jenny Wilson – Hardships!

Kent – Röd

Lars Winnerbäck – Tänk om jag ångrar mig och sen ångrar mig igen

Takida – The Darker Instinct

Thåström – Kärlek är för dom

Årets Artist

A Camp – Colonia

Agnes – Dance Love Pop - The Love Love Love Edition

Amanda Jenssen – Happyland

Caroline af Ugglas – Så gör jag det igen

Erik Hassle – Hassle

Kent – Röd

Lars Winnerbäck – Tänk om jag ångrar mig och sen ångrar mig igen

Mando Diao – Give Me Fire!

Takida – The Darker Instinct

Thåström – Kärlek är för dom

Årets Barnalbum

Blandade Artister (Rosa) – Kärleksfulla sagor och sånger från barnkammarboken

Bröderna Lindgren – Presenterar meningen med livet!

Cayenne, Stefan Sundström m fl – Bebisens roliga visor och verser

Dunsö Kapell & Unit – Pyjamas (en musikalisk resa från kväll till morgon)

Ensemble Yria – Längre än längst

Jazzmys – Svängssons mysik

Orkesterpop – Räkna med skägg

Paul Börjesson m fl – Ordspråksskatten

Radioapan – Radioapans alfabet

Tuta & Kör – Gympa och hålligång

Årets Dansband

Arvingarna – Underbart

Benny Andersson Band – Story Of A Heart

CC & Lee – Gåva till dig

Drifters – Ljudet av ditt hjärta

Jannez – Guenerina

Larz Kristerz – Hem till dig

Larz Kristerz – Om du vill

Lasse Stefanz – Truck Stop

Scotts – På vårt sätt

Sten & Stanley – Allsånger på vårt sätt

Årets Folkmusik/visa

Cajsastina Åkerström – Sånger om dej och mej

Esbjörn Hazelius – Blunda och du ska få se

Miriam Aïda – Letras ao brasil

Olle Adolphson – Tystnaden smyger som en katt... 1956-2004

Sofia Jannok – Ássogáttis - By The Embers

Sofia Karlsson – Det allra bästa (1999-2009)

Sofia Karlsson – Söder om kärleken

Stefan Sundström – Ingenting har hänt

Taken By Trees – East Of Eden

Väsen – Väsen Street

Årets Hårdrock

Candlemass – Death Magic Doom

Crucified Barbara – 'Til Death Do Us Party

Dead By April – Dead By April

Hammerfall – No Sacrifice, No Victory

Hardcore Superstar – Beg For It

Lillasyster – Det här är inte musik, det här är kärlek

Mustasch – Mustasch

Raised Fist – Veil Of Ignorance

Renegade Five – Undergrounded Universe

Wolf – Ravenous

Årets Jazz

Alice Babs – As Time Goes By

Bengt Berger – Beches Brew

Georg Wadenius/Arild Jensen/Jan Lundgren – Jul på svenska

Jan Lundgren Trio – European Standards

Jeanette Lindström – Attitude & Orbit Control

Jonas Kullhammar Quartet – The Half Naked Truth

Lina Nyberg – The Show

Lisa Ekdahl – Give Me That Slow Knowing Smile

Magnus Lindgren – Batucada Jazz

Trummor & Orgel – Visions

Årets Klassiska

Erik Westbergs Vokalensemble – Sånger för blandad kör a cappella

Fredrik Ullén – Sorabji: 100 Transcendental Studies, Nos 26-43

Hans-Ola Ericsson – Messiaen: Complete Organ Works

Kammarensemble Sonanza – Unheard Of - Again

Kungliga Filharmonikerna / Alan Gilbert – Mahler Symphony No. 9

Kungsbacka Piano Trio – Mozart: Late Piano Trios

Mats Bergström – Tárrega: Guitar Music

Radiokören, Radiosymfonikerna, Manfred Honeck Satyricon - B Tommy Andersson

The Stenhammar Quartet Lars-Erik Larsson String Quartets

Ylva Skog – Terra Firma

Årets Klubb/hiphop

Andreas Tilliander – Show

J-Son – Never Half Stepping

Ken Ring – Hip Hop

Lorentz & M.Sakarias – Vi mot världen

Mange Schmidt – Odenplan stockholm 1988

Maskinen – Boys II Men

Mohammed Ali – Processen

Näääk – Näääk vem?

Promoe – Kråksången

Swingfly – God Bless The Irs

Årets Kompositör

Amanda Jenssen & Pär Wiksten – Happyland

Anna Järvinen – Man var bland molnen

Christian Walz – The Corner

Deportees – Under The Pavement - The Beach

El Perro Del Mar – Love Is Not Pop

Joakim Berg & Martin Sköld – Röd

Lars Winnerbäck – Tänk om jag ångrar mig och sen ångrar mig igen

Nina Persson, Niclas Frisk, Nathan Larsson – Colonia

Salem Al Fakir – Astronaut

Thåström – Kärlek är för dom

Årets Kvinnliga artist

Agnes – Dance Love Pop - The Love Love Love Edition

Amanda Jenssen – Happyland

Anna Järvinen – Man var bland molnen

Caroline af Ugglas – Så gör jag det igen

Jenny Wilson – Hardships!

Laleh Pourkarim – Me And Simon

Melissa Horn – Säg ingenting till mig

Miss Li – Dancing The Whole Way Home

Pernilla Andersson – Ashbury Apples

Sarah Dawn Finer – Moving On

Årets Låt

Agnes – Release Me

Alcazar – Stay The Night

Dead By April – Losing You

Erik Hassle – Hurtful

Mando Diao – Dance With Somebody

Måns Zelmerlöw – Hope And Glory

Markus Krunegård – Hela livet var ett disco

Promoe – Svennebanan

Sarah Dawn Finer – Moving On

Takida – The Things We Owe

Årets Manliga artist

Christian Walz – The Corner

Erik Hassle – Hassle

Freddie Wadling – The Dark Flower (Den mörka blomman)

John Me – I Am John

Lars Winnerbäck – Tänk om jag ångrar mig och sen ångrar mig igen

Markus Krunegård – Lev som en gris dö som en hund

Olle Ljungström – Sju

Salem Al Fakir – Astronaut

Thåström – Kärlek är för dom

Tingsek – Restless Soul

Årets Nykomling

Adiam Dymott – Adiam Dymott

Dead By April – Dead By April

Erik Hassle – Hassle

John Me – I Am John

Jonathan Johansson – En hand i himlen

Larz Kristerz – Hem till dig

Lorentz & M.Sakarias – Vi mot världen

Maskinen – Boys II Men

Miike Snow – Miike Snow

Name The Pet – Name The Pet

Årets Pop

A Camp – Colonia

Asha Ali – Hurricane

BWO – Big Science

Calaisa – Grafton Street

El Perro Del Mar – Love Is Not Pop

Fibes, Oh Fibes! – 1987

Jill Johnson – Music Row Ii

Melody Club – Goodbye To Romance

Miike Snow – Miike Snow

Peter Bjorn And John – Living Thing

Årets Producent

A Camp – Colonia

Amanda Jenssen & Pär Wiksten – Happyland

Bloodshy & Avant (Christian Karlsson/Pontus Winnb.) – Miike Snow

El Perro Del Mar/Rasmus Hägg – Love Is Not Pop

Goran Kajfes – Magnus Carlson & The Moon Ray Quintet

Jenny Wilson – Hardships!

Kent & Joshua – Röd

Laleh Pourkarim – Me And Simon

Salem Al Fakir – Astronaut

Thomas Rusiak – Adiam Dymott

Årets Rock

[Ingenting] – Tomhet, idel tomhet

Bob Hund – Folkmusik för folk som inte kan bete sig som folk

Deportees – Under The Pavement - The Beach

Dundertåget – Skaffa ny frisyr

Europe – Last Look At Eden

Florence Valentin – Spring Ricco

Kent – Röd

Mando Diao – Give Me Fire!

Takida – The Darker Instinct

Årets Textförfattare

Amanda Jenssen – Happyland

Anna Järvinen – Man var bland molnen

Caroline af Ugglas – Så gör jag det igen

El Perro Del Mar – Love Is Not Pop

Joakim Berg – Röd

Laleh Pourkarim – Me And Simon

Lars Winnerbäck – Tänk om jag ångrar mig och sen ångrar mig igen

Louise Hoffsten/Peter Lemarc – På andra sidan Vättern

Melissa Horn – Säg ingenting till mig

Thåström – Kärlek är för dom