Startsidan / Nöjesbladet / Musik

Juryn som söker det lilla extra

Efter peptalket med Simon Cowell – nu är svenska ”X-factor” taggade

Kaxiga I helgen startar inspelningarna av svenska ”X-factor”. För att samla inspiration och mod flög juryn, med Ison Glasgow, Andreas Carlsson, Marie Sernholt och Thomas ”Orup” Eriksson, över till London för att träffa programmets skapare: Simon Cowell (mitten).Foto   Kaxiga I helgen startar inspelningarna av svenska ”X-factor”. För att samla inspiration och mod flög juryn, med Ison Glasgow, Andreas Carlsson, Marie Sernholt och Thomas ”Orup” Eriksson, över till London för att träffa programmets skapare: Simon Cowell (mitten).Foto Foto: Daniel Gartmo

Peppade av Simon Cowell och X-tremt taggade.

Den svenska ”X-factor”-juryn är redo för talangjakt.

– Får man vara så kaxig och tro att det blir succé? säger Andreas Carlsson till Nöjesbladet.

Inspelningarna drar i gång till helgen. Den svenska juryn fick därför flyga till London för ­peptalk med ”X-factor”-hövdingen Simon Cowell.

– Vi har fått lite tips och svar på saker som man har undrat. De har ju gjort det här länge, säger Thomas ”Orup” Eriksson, 53, till Nöjesbladet.

Huvudkontoret i England kommer att följa förvecklingarna i den svenska upplagan med största ­intresse. Anledningen är ­givetvis Sveriges starka ställning som musik­exportör.

Inte en karaokeshow

– Uppbackningen är otrolig. De ser Sverige som den intressantaste marknaden bredvid England och USA, säger Andreas Carlsson, 38.

Med tre säsonger av ”Idol” i ryggen vet han vad som krävs av att ett talangprogram. Andreas Carlsson hävdar att ”X-factor” skiljer ut sig ur mängden.

– Här fokuseras på att bygga artisterna redan i programmet. Det är mer modernt, inte lika mycket karaokeshow, säger han.

Men i en tid då tv-kanalerna spottar ur sig talangshower på löpande band är det inte utan att man ­börjar undra: Hur mycket talang finns det egentligen?

– Hur mycket som helst. Talangprogrammen har blivit den nya världens musikbransch. Om vi tittar runt om i världen på de ringar på vattnet som har blivit av programmen så är det snart hela vår musikbransch, ­säger Andreas Carlsson.

– Får man vara så kaxig och tro att det blir succé? Jag har en ganska bra ­magkänsla för saker och ting.

”Känns spännande”

Om Andreas är kvartettens veteran så är Orup en nykomling i sammanhanget.

– Jag vet inte om jag passar till det men jag tror det. Jag vet bara att jag tycker att det känns spännande eftersom jag aldrig har gjort något liknande förut.

  • Skriv ut

Han skapade ’The X-factor’

Namn: Simon Cowell.

Ålder: 53.

Om: Med sitt produktionsbolag, Syco, skapade Cowell ”The X Factor” 2004. Programmet blev snabbt en världssuccé. Har även medverkat som domare i talangprogram som ”Britain’s got talent” och ”American Idol”.

Titta, de fyra sitter i den svenska juryn

Ison Glasgow

Ålder: 31.

Gör: Artist. Ena halvan av den prisbelönade svenska hip hop-duon Ison & Fille. Vann ”årets hiphop/soul” på P3 Guld 2012.

Andreas Carlsson

Ålder: 38.

Gör: Låtskrivare och producent. Ligger bakom flera världshits, bland annat åt Backstreet Boys och Britney Spears.

Marie Serneholt

Ålder: 28.

Gör: Artist. Slog igenom med ungdomsgruppen A-teens. Har tävlat flera gånger i Melodifestivalen.

Thomas ”Orup” Eriksson

Ålder: 53.

Gör: Artist. Lång solokarriär bakom sig. Tillsammans med Anders Glenmark och Niklas Strömstedt bildade han bandet GES.

SENASTE NYTT

Nöjesbladet

Visa fler
NÖJESBLOGGAR
Om Aftonbladet

Populära bildspel via Shootitlive