Lena Philipsson, 40, fick sin livs överraskning.
Och en fin namnsdagspresent av sina fans.
– De överraskade mig verkligen i kväll med sina små tricks, säger Philipsson.
55 minuter in på gårdagens konsert på Gröna Lund kastade Lena Philipssons fanklubb upp 32 gosedjur på scen.
– Min dotter Saga kommer att bli jätteglad. Det är hon som kommer att få ta hand om gosedjuren, säger Lena Philipsson.
Efter konserten fortsatte presentöverlämningen.
29 fans, alla klädda i rött, samlades förväntansfulla utanför kravallstaketet. Efter att Philipsson skrivit autografer fick fanklubben ett exklusivt möte med sin idol.
20 minuter senare var kramkalaset över.
– Ibland kan jag drabbas av känslan att jag hoppas att jag kan ge tillbaka till dem det de önskar av mig. Men de tycker nog att jag gör det. Så jag har bestämt mig för att vara lugn i sådana här situationer, säger Lena Philipsson.
I stället för att känna prestationsångest?
– Nej, jag ska inte göra det. Jag kan bara vara som jag är.
Sommarturnén är snart slut. Vad gör du i höst?
– Tar det lugnt och vilar lite. Jag har några smågrejor som jag ska göra, men inga större projekt under hösten utan jag funderar på framtiden.
Du börjar alltså om på ny kula?
– Jag funderar lite på en ny skiva och funderar på olika förfrågningar som jag får. Det är ju en hel fabrik runtom mig som tänker.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...