Låten skapade ett väldigt rabalder.
Nu ska ”Tingeling” testas som utmanare på Svensktoppen.
– Vi tycker att det är jättekul att låten testas, säger Micke Lindgren från gruppen.
Den version av den snabbt folkkära låten som nu ska testas är ”Tingeling – Russian base-lovers remix”, som användes under finalen av ”Melodifestivalen” i Globen.
– Vi blev ju helt överrumplade av all uppmärksamhet och har därför inga klara planer på en turné, men en längre skiva kommer det att bli med fler och nya versioner av Tingeling. Självklart hoppas vi nu att det ska gå bra på Svensktoppen, vi tycker att det är jättekul att låten testas, säger Micke Lindgren från gruppen i ett pressmeddelande.
Bland de andra låtar som också testas som utmanare till listan märks bland andra Måns Zelmerlöws ”Hope and glory”.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...