SUPERGUIDE: Här är konsertsommaren 2010

Sommarens alla spelningar och festivaler samlade

ROCKBJÖRNEN

Det heter att varje konsertsommar blir den bästa. Om det stämmer ser 2010 ut att prenumerera på guldmedaljen redan nu.

Årets livesommar ser nämligen ut att bli något i hästväg.

Vi ger er den ultimata guiden till konsertsommaren, från maj till augusti – från Siesta till Close To Home via mastodontspelningar på såväl Stockholms Stadion som Ullevi i Göteborg.

JUNI

1. Chris Isaak, Stockholm

1. Salem Al Fakir, Göteborg

3. Chris Isaak, Malmö

3. Bear Quartet, Stockholm

3. AC/DC (+ Hardcore Superstar), Stockholm, Stadion

4. Crucified Barbara, Uppsala

4. Blood, Sweat & Tears, Göteborg

4. Mando Diao, Stockholm

4-5. Muskelrock på Tyrolen, Alvesta

Bullet, Grand Magus, Pagan Altar, Steelwing m fl.

5. Chris Isaak, Göteborg

5. Timo Räisänen, Gävle

5. Green Day (+ Joan Jett, Johnossi), Göteborg, Ullevi

5. Pop Dakar, Stockholm, Gula villan

Existensminimum, Monostrip, Clock Opera, Hip Whips, Mixtapes & Cellmates m fl.

5. Rydell & Quick, Tidaholm

6. Picknickfestivalen, Göteborg

Emil Jensen, Kraa m fl.

6. Anna Bergendahl, Linköping

6. Brolle, Tidaholm

6. Ola och Markoolio, Stockholm

7. Amanda Jenssen, Göteborg

7. Petter, Norrköping

7. Deathstars, Stockholm

8. Whitney Houston (+ Moto Boy), Stockholm, Globen

8. Poodles, Stockholm

8. Timo Räisänen, Göteborg

9-12. Sweden Rock Festival, Norje Havsbad, Sölvesborg

Guns, Aerosmith, Slayer, Gary Moore, Slayer, Billy Idol, WASP, Danzig, Cinderella, U.D.O, Opeth, Ratt, Suicidal Tendencies m fl.

Biljetter: Från 690 kronor (endagspass).

Hemsida: www.swedenrock.com

10. Jenny Wilson, Stockholm

10-12. Sthlm Jazz Fest, Stockholm, Skeppsholmen

Missy Elliot, Avishay Cohen, Omar, Courtney Pine, Jazzanova, Grace Kelly, Jenny Wilson m fl

Biljetter: Från 480 kronor (endagspass).

Hemsida: www.stockholmjazz.com

11. Jackson Browne & David Lindley, Stockholm, Cirkus

11. Erik Grönwall, Söderhamn

11. Salem Al Fakir, Kinna

11. Joel Alme, Göteborg

11. Teddybears, Stockholm

11. Brolle, Lycksele

11-12. Punk Illegal Fest 2010, Munkedal

Asta Kask, Auktion, Doom, Edelweiss Piraten m fl.

12. Kiss + Europe + Mustasch, Stockholm, Stockholms Stadion

12. Paolo Nutini, Göteborg

12. Salem Al Fakir, Karlstad

12. Mark Knopfler, Helsingborg, Sofiero

12. Brolle, Boden

12. Erik Grönwall, Norrtälje

12. Åsbrorock, Åsbro

Misconduct, The Benefits Of, Revolve, Letters From You m fl.

13. Kiss + Casablanca + Mustasch, Malmö, Malmö Stadion

14. Freddie Wadling, Stockholm

14. Willie Nelson, Stockholm (Cirkus)

15. Magnus Carlson, Stockholm

16. Lazee, Växjö

16. Rise Against, Göteborg

17. Rod Stewart, Stockholm, Globen

17. The Baseballs, Uppsala

17. Erik Grönwall, Alingsås

17. West Coast Riot, Göteborg, Frihamnen

The Hives, The Specials, Bad Religion, Rise Against, Jello Biafra and The Guantanamo School of Medicine, Flogging Molly, Dillinger Escape Plan

Biljetter: 695 kronor.

Hemsida: www.westcoastriot.se

18. Rod Stewart, Malmö, Malmö Stadion

18. Erik Grönwall, Kramfors

18. Rydell & Quick, Skotterud

18. Mikael Wiehe, Göteborg

18. Miss Li, Stockholm

18 – 19. Metaltown, Göteborg, Frihamnen

Rammstein, In Flames, Bullet For My Valentine, Dream Evil, Between the Buried and Me, Bleeding Through, Finntroll, Dark Tranquillity m fl.

Biljetter: Från 850 kronor (endagspass).

Hemsida: www.metaltown.se

18-19. Kramfors stadsfest, Kramfors

Marmeladorkestern, Erik Grönwall, Crucified Barbara, Moto Boy m fl

19. Live Aquatic, Göteborg

The Mary Onettes, Kristofer Åström, Raketmaskinen, Skurkarna, The Greencoats m fl.

19. Nisse Hellberg, Helsingborg

19. Petter, Karlstad

19. Miss Li, Ockelbo

19. Invasionen, Avesta

19. Salem Al Fakir, Ekenäs

19. Brolle, Stockholm (Silja Line)

19. Mikael Wiehe, Stockholm

20. Pier Pressure, Göteborg, Frihamnen

HIM, 30 Seconds To Mars, Paramore, The Sounds, Neverstore m fl.

Biljetter: 695 kronor.

Hemsida: www.pierpressure.se

20. Nisse Hellberg, Ystad

21. Hästpojken, Stockholm

22. John Grant, Göteborg

22. Daniel Gilbert, Göteborg

22. Olle Ljungström, Stockholm

23. John Grant, Stockholm

23. Fibes Oh Fibes (+ Kim Wilde), Göteborg

25. Rydell & Quick, Hjo

26. Rydell & Quick, Arvika

27 – 3/7. Virserums musikdagar, Virserum

Salem Al Fakir, Sofia Källgren, The Real Group, Stina Ekblad, Lotta & Mikael Ramel m fl.

28 – 3/7. Peace & Love, Borlänge

Alice In Chains, Them Crooked Vultures, Europe, Jay-Z, John Fogerty, Kent, Kim Wilde, Mando Diao, Mastodon,Mika, Patti Smith, Robyn, The Ark, The Hives, Kings of Convenience, Markus Krunegård, Melissa Horn, Michael Monroe, Miike Snow, Nick Lowe, Nisse Hellberg, Shout Out Louds, Fibes! Oh Fibes, Khoma m fl

Biljetter: Från 495 kronor (endagsbiljett).

Hemsida: www.peaceandlove.nu/festival

28. Salem Al Fakir, Virserum

28. Caroline af Ugglas, Stockholm

30. Arcade Fire, Rättvik (Dalhalla)

JULI

1-3. Gatufestivalen, Enköping

Takida, Salem Al Fakir, Anna Bergendahl, Eric Saade, The Poodles, Erik Grönwall m fl

1 - 3. Västerås Cityfestival, Västerås 

Andreas Johnson, Monde Yeux, Mind Kaos, Rydell & Quick, Hoffmaestro & Chraa, Smalare Än Thord m fl.

1-3. Göteborg Blues Party, Göteborg

T-Model Ford, Cadillac John, Bill Abel, Bert Deivert, Joanne Shaw Taylor m fl

1-3. Ekebofestivalen, Ekebo

Torgny Melins, Larz Kristerz, Arvingarna, Scotts, Wizex, Lasse Stefanz m fl.

1-3. Bangen Jazz & Bluesfestival, Sandviken

Sven Zetterberg Blues, Roffe Wikström Blues, Sandviken Big Band, The Quiet Nights Orchestra m fl.

1-4. Kirunafestivalen, Kiruna

Erik Grönwall, Kent, Markus Krunegård, The Ark, Amanda Jenssen, Dead By April m fl

1-4. Roskildefestivalen, Roskilde, Danmark

Prince, Alice In Chains, Gorillaz, Jack Johnson, Motörhead, Muse, Pavement, Robyn, Biffy Clyro, Meshuggah, Patti Smith, Kasabian, Them Crooked Vultures m fl

Biljetter: Från 850 DKR (endagsbiljett).

Hemsida: www.roskilde-festival.dk

1. Rydell & Quick, Uddevalla

1. The Beach Boys & Sven Ingvars, Kungälv

2. John Fogerty, Stockholm, Gröna Lund

2. Anna Bergendahl, Arvidsjaur

2. Salem Al Fakir, Visby

2. Brolle, Gummboda Hed

2. The Beach Boys & Sven Ingvars, Karlstad

2. Amanda Jenssen, Kiruna

2. Erik Grönwall, Enköping

2. Rydell & Quick, Ludvika

2. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Ronneby

2-3. Latitud 57, Oskarshamn

Fibes Oh Fibes, The Boppers, Caroline af Ugglas, Martin Stenmarck, The Refreshments m fl.

2-3. Lida Country Festival, Stockholm

Miss Leslie, Rob Ryan, Chicki´n Roosters, Ewa Estwood m fl.

2-3. Humla Visfestival, Ljusdal

Tommy Nilsson, Nina Ramsby, Staffan Hellstrand, Johan Johansson, Ulf Sturesson m fl.

2-3. Fänneslunda visfestival 2010, Ulricehamn

Lasse Tennander, Jack Wreesvijk, Sanna Carlstedt mf l.

3. John Fogerty, Borlänge (Peace & Love)

3. The Beach Boys & Sven Ingvars, Kungälv

3. Erik Grönwall, Kiruna

3. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Kristianstad

3. Salem Al Fakir, Enköping

3. Brolle, Enköping

3. Anna Bergendahl, Enköping

3. Petter, Arvika

3. Rydell & Quick, Västerås

3. Bunkerfestivalen, Bengtsfors

The Soundtrack of Our Lives, Kid Down, Sator, Pale Kids m fl.

3. Tjörns visfestival, Tjörn

CajsaStina Åkerström, Owe Thörnqvist, Georg Riedel, Sarah Riedel, Mats Bergströms m fl.

3. Torsåker Bluegrass Festival, Torsåker

Barnyard Fury, Downhill Bluegrass Band, Grassride, Gravity, John Henry m fl

3-10. Musik Vid Siljan, Leksand, Mora, Rättvik

TBA

4. Erik Grönwall, Eskilstuna

4. Lazee, Borgholm

4. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Trelleborg

5. John Fogerty, Helsingborg, Sofiero

5. Mikael Wiehe, Ryslinge

5. Erik Hassle, Stockholm

5-9. Järnafestivalen 2010

Anders Eliasson, Dahlkvistkvartetten, Mikael Samuelson och Mats Bergström, RoMA, Sissela Kyle m fl.

5-10. Sundsvalls gatufest, Sundsvall

Kent, The Ark, Europe, Mustasch, Andreas Johnson, Brolle, Teddybears, Martin Stenmarck, The Sounds, Dead By April, Electric Boys, Markus Krunegård m fl

7. Kris Kristofferson, Tomelilla

7. Salem Al Fakir, Örnsköldsvik

7. Lisa Nilsson, Sundsvall

7. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Vadstena

7. Brolle, Sundsvall

7 – 9. Hultsfredsfestivalen, Folkets Park, Hultsfred

The Ark, Bad Lieutenant, Deftones, Petter, Miike Snow, Markus Krunegård, Khoma, Empire of The Sun, Nas & Damian ”Gong” Marley, Kent, The Hives, Bob Hund, 30 Seconds To mars, Wolfmother, Midlake, Everlast, Veronica Maggio m fl)

Biljetter: Från 590 kronor (endagspass).

Hemsida: www.hultsfredsfestivalen.se

7-11. Stadsfesten, Skellefteå

Europe, Teddybears, The Ark, E-Type, Amanda Jenssen, Oskar Linnros m fl.

8. Salem Al Fakir, Umeå

8. Martha Wainwright, Stockholm, Berns

8. Amanda Jenssen, Gimo

8. Lars Winnerbäck, Linköping

8. Anna von Hausswolff, Varberg

8. Melissa Horn, Linköping

8 – 10. Getaway Rock Festival, Gävle

Slash, Motörhead, Megadeth, Europe, The Haunted, Airbourne, Cavalera Conspiracy, Dark Tranquility m fl

Biljetter: Från 730 kronor (endagsbiljett).

Hemsida: www.getawayrock.se

8 – 10. Rock Weekend, Söderhamn

Twisted Sister, Deep Purple, Venom, Sebastian Bach, Saxon, Seplutura m fl

Biljetter: Från 495 kronor (endagsbiljett)

Hemsida: www.rockweekend.se

8 – 11. Åmåls Bluesfest 2010, Åmål

Mud Morganfield, T-Model Ford, Tail Dragger, Women of Chicago, T-Bear & the Dukes, Jump 4 Joy, Jenny Bohman m fl.

8 – 11. Gullbrannafestivalen, Gullbrannagården, Halland

Fingerspitzgehfühlers, Lö:Da, Tomas Andersson Wij, Jonas Helgesson, Jerusalem, Paul Colman m fl.

9. Anna Bergendahl, Docksta

9. Amanda Jenssen, Skellefteå

9. Salem Al Fakir, Borhgolm

9. Lisa Nilsson, Eskilstuna

9. Eldkvarn, Uppsala

9. Erik Grönwall, Sölvesborg

9. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Hok

9. Moto Boy, Skellefteå

9. Petter, Kungshamn

9. Rydell & Quick, Kristinehamn

9 – 10. Munken In The Park, Norrköping

Timo Räsisänen, Perssons Pack, Anna Von Hausswolff, Bruket m fl.

9 – 10. Stranddagarna, Grönfeltsudden, Karlskoga

Dublin Fair, Boogely Boys, Frozen Fire, Elvis show, Loud Inc m fl.

9 – 10. Skulefestivalen, Docksta Skuleberget

Amanda Jenssen, Anna Bergendahl, Louise Hoffsten, Kung Bore m fl.

9 – 10. Ydre Country Festival, Tranås

Brolle, Nisse Hellberg, Mike & The Stranglers, Joe Fournier m fl.

9 – 17. Kristianstadsdagarna 2010

Berth Idoffs, Black jack, Zekes m fl.

10. Lisa Nilsson, Nyköping

10. Kris Kristofferson, Uppsala

10. Amanda Jenssen, Docksta

10. Malena Ernman, Rättvik, Dalhalla

10. The Ark, Skellefteå

10. The Beach Boys & Sven Ingvars, Västerås

10. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Uddevalla

10. Rydell & Quick, Nora

10. Melissa Horn, Landskrona

10. Lars Winnerbäck, Landskrona

10. Nisse Hellberg, Karlstad

11. Melissa Horn, Falkenberg

11. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Lidköping

12 – 18. Musik i Kullabygden 2010, Kullabygden

Tommy Körberg, Gunilla Backman, Helsingborgs Konserthuskör, Trio Zilliacus m fl.

12. Lisa Nilsson, Sövde

12. Amanda Jenssen, Sövde

12. Erik Grönwall, Öregrund

12. Mikael Wiehe, Helsingborg

13. Juliette Lewis, Malmö, KB

13. Thorsten Flinck, Stokcholm

13. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Älvsbyn

13 – 21. Jazz & Blues i Falkenberg, Falkenberg

Svante Thuresson, Victoria Tolstoy, Jonas Hermansson and the blues O.D, Claes Crona m fl.

14. Marianne Faithfull, Stockholm, Berns

14. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Lycksele

14. Oskar Linnros, Strömstad

14. Petter, Visby

14. Sweet & Slade, Halmstad

14. Rydell & Quick, Örebro

14. Brolle, Kristianstad

14. Melissa Horn, Grebbestad

15. Salem Al Fakir, Nyköping

15. Rydell & Quick, Borgholm

15. Anna Bergendahl, Höör

15. Amanda Jenssen, Helsingborg

15. Mikael Wiehe, Höör

15. Moto Boy, Göta

15. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Örnsköldsvik

15. The Ark, Helsingborg

15. Moneybrother, Freluga

15 – 17. Arvikafestivalen, Folkets Park, Arvika

Babyshambles, In Flames, Kent, Regina Spektor, Robyn, Volbeat, Teddybears, Nitzer Ebb, Familjen, Takida, Markus Krunegård, Shout Out Louds, Radio Dept, Timo Räisänen, Deportees m fl

Biljetter: Från 595 kronor (endagsbiljett).

Hemsida: www.arvikafestivalen.se

15 – 17. Visfestivalen i Västervik, Västervik

Niklas Strömstedt, Ola Magnell, Wille Crafoord, Rikard Wolff, CajsaStina Åkerström, Anders Ekborg m fl.

15 – 17. Sommarrock i Svedala 2010, Svedala

Erik Grönwall, Andreas Johnson, Europe, Nisse Hellberg, Hasse Andersson m fl.

15 – 18. JesusRock Festival, Kramfors

E Tizz, Eleventyseven, John Coffey, Lee Mitchell, Me In Motion m fl.

16. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Järvsö

16. Lars Winnerbäck, Göteborg

16. Amanda Jenssen, Varberg

16. Fibes Oh Fibes, Lysekil

16. Brothers of End, Malmö

16. Rydell & Quick, Borgholm

16. Ulf Lundell, Borgholm

16. The Ark, Varberg

16. Erik Grönwall Landskrona

16. Moto Boy, Stockholm

16. Melissa Horn, Göteborg

16. Nisse Hellberg, Svedala

16. Bergkvara Water Festival, Dalskär

Brolle, Ola, Hasse Andersson, Billy, Vilda Västern m fl.

16 – 17. Parkfesten 2010, Nora

Dag Vag, Nikola Sarcevic, Ted Ström, Kebnekajse, Björn J:son Lindh m fl.

16 – 18. Fallens dagar, Trollhättan

Eldkvarn, Ulf Dageby, David Urwitz, Freddie Wadling, Brolle m fl

16 – 18. Öland Roots, Sandbergen, Öland

Fantan Mojah, Helt Off, Kapten Röd, Soundclash m fl.

17. Hasslöfestivalen, Hasslö

Amanda Jenssen, MaryJet, Pugh Rogefeldt m fl.

17. Lars Winnerbäck, Göteborg

17. Nisse Hellberg, Malmö

17. Amanda Jenssen, Karlskrona

17. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Falun

17. Salem Al Fakir, Falkenberg

17. Lazee, Landskrona

17. Ulf Lundell, Halmstad

17. The Ark, Kristianstad

17. Erik Grönwall, Svedala

17. Mikael Wiehe, Landskrona

17. Petter, Åsele

17. Melissa Horn, Göteborg

17. Tivolirock 2010, Kristianstad

The Ark, Deportees, Docenterna, Timo Räisänen, Hästpojken, Johnossi Deathstars m fl.

17 – 18. TaubeSpelen 2010, Flatön

Sven-Bertil Taube, Lill Lindfors, Augustifamiljen, Daniel Lemma m fl.

18. Lisa Nilsson, Bollnäs

18. Melissa Horn, Stockholm

18. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Väddö

18. Salem Al Fakir, Falkenberg

19. Mikael Wiehe, Stockholm

19. Melissa Horn, Stockholm

19 – 25. Dansbandsveckan, Malung

Lasse Stefanz, Drifters, Mats Bladhs, Larz Kristerz, Scotts, Schytts m fl.

Biljetter: Från 200 kronor (endagspass).

Hemsida: www.dansbandsveckan.nu

20. Converge, Göteborg

20. Timo Räisänen, Stockholm

20. Brolle, Falkenberg

21. Converge, Stockholm

21. Muse Stockholm, Zinkensdamms IP

21. The Ark, Halmstad

21. Salem Al Fakir, Varberg

21. Ulf Lundell, Österlen

22. Brolle, Karlstad

22. Converge, Malmö

22. Fibes Oh Fibes, Bollnäs

22. Loney Dear, Helingborg

22 – 24. Härnösands Stadsfest, Härnösand

Andreas Johnson, Linda Bengtzing, Smalare Än Thord, Ola m fl.

22 – 24. Trästockfestivalen, Skellefteå

Hästpojken, Moneybrother, Dag Vag, Khoma, Bullet, Markus Krunegård, Casablanca m fl.

Biljetter: Fri entré.

Hemsida: www.trastockfestivalen.se

22 – 25. Vildrosfestivalen 2010, Horndal

Östblocket, Nyali, Kultiration, Dan Viktor m fl.

22 – 25. Queertopiafestivalen, Norberg

Chicks On Speed, Yo Majesty, Maud Lindström, Elenette, Vicious Irene m fl.

23. Pink (+ Takida), Göteborg Ullevi

23 – 29. Rock_off, Mariehamn, Åland

Kent, Salem Al Fakir, Markus Krunegård, Lars Winnerbäck, Lisa Nilsson, Brolle m fl

23. Lars Winnerbäck, Västervik

23. Amanda Jenssen, Borgholm

23. Nisse Hellberg, Simrishamn

23. Ulf Lundell, Visby

23. Rydell & Quick, Borgholm

23. The Ark, Borgholm

23. Status Quo, Stenungsund

23. Brolle, Lysekil

23. Salem Al Fakir, Mariehamn

23 – 24. Skanka loss, Gagnef

Circle, Steve Von Till, A Hawk And A Hacksaw, Hush Arbours m fl.

24. Melody Gardot, Rättvik, Dalhalla

24. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Filipstad

24. The Ark, Huskvarna

24. Amanda Jenssen, Huskvarna

24. Brolle, Orsa

24. Rydell & Quick, Åsa

24. Status Quo, Säffle

24. Melissa Horn, Karlstad

24. Lars Winnerbäck, Ronneby

25. Lars Winnerbäck, Borgholm

25. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Eskilstuna

25. Status Quo, Skara

25. Miss Li, Bollnäs

26 – 31. Stockholm Pride, Stockholm

Caroline af Ugglas, Mariette Hansson, Hazell Dean m fl.

Biljetter: 800 kronor (festivalpass)

Hemsida: www.stockholmpride.org

26. Melody Gardot, Solna, Ulriksdals slott

26. Kristian Anttila, Stockholm

27. Lars Winnerbäck, Mariehamn

27. Status Quo, Landskrona

27. Melody Gardot, Göteborg

27. H.E.A.T, Stockholm

27. Rydell & Quick, Rättvik

28. Sanne Salomonssen, Halmstad

28. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Öland

28. Lars Winnerbäck, Gävle

28. Brolle, Sunne

28. Melody Gardot, Båstad

28 – 31. Frykdalsdansen 2010, Sunne

Arvingarna, Casanovas, Scotts, Torgny Melins, Lasse Stefanz m fl

28 – 31. Fjordfestivalen, Uddevalla

Nordman, Scotts, Style, Calle Kristiansson, Date, Lasse Stefanz m fl

28 – 31. Putte I Parken, Karlskoga

NERD, Europe, Public Image Ltd, Amanda Jenssen, The Ark Teddybears, The Haunted, The Hives, The Mary Onettes, The Sounds, Skinny Puppy, Oskar Linnros m fl.

Biljetter: Från 550 kronor (endagspass).

Hemsida: www.putteiparken.se

28 – 1/8. Piteå dansar & ler, Piteå

Kent, Lars Winnerbäck, Salem Al Fakir, The Sounds, Dead By April, Oskar Linnros m fl.

29. Lars Winnerbäck, Järvsö

29. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Båstad

29. Fibes Oh Fibes, Strömstad

29. Status Quo, Varberg

29. Brolle, Mariehamn

29. Rydell & Quick, Vara

29. Mikael Wiehe, Halmstad

29. Erik Grönwall, Köping

29. Melissa Horn, Halmstad

29. Kim Larsen & Kjukken, Grebbestad

29 – 31. Norbergfestival, Norberg

Dave Skywalker, DJ Icepick, Midaircondo, Syntjunta m fl.

29 – 31 Krokstrandsfestivalen, Krokstrand

Stefan Sundström, Träd gräs och stenar, Kraa, Dan Viktor, Kapten Röd, Skilla m fl.

29 – 31. Storsjöyran, Östersund

The Ark, N*E*R*D, Lars Winnerbäck, Kent, Teddybears, Europe, Teenage Fanclub, Johnossi, Melissa Horn, Shout Out Louds,  Maskinen, Markus Krunegård m fl

Biljetter: Från 485 kronor (endagsbiljett).

Hemsida: www.storsjoyran.se

29 – 31. Emmabodafestivalen, Emmaboda

Friendly Fires, Cut Copy, Wavves, Johnossi, Tiga, Deportees, Maskinen, Welle Erdball, The Very Best, Radio Dept m fl

Biljetter: 945 kronor (tre dagar).

Hemsida: www.emmabodafestivalen.se

29 – 1/8. Strandfestivalen 2010, Oskarshamn

Deportees, Name The Pet, Ola Joyce m fl

30. Parksommar (Bullet och Crashdiet), Malmö

30. Lisa Nilsson, Hässleholm

30. Salem Al Fakir, Piteå

30. Rydell & Quick, Vårgårda

30. Amanda Jenssen, Karlskoga

30. Petter, Borgholm

30. Melissa Horn, Östersund

30. Ulf Lundell, Stockholm

30. Lars Winnerbäck, Piteå

30. Status Quo, Motala

30 – 31. KAOS 2010, Mellerud

The Ark, The Sounds, Petter, Markus Krunegård, Looptroop Rockers, Salem Al Fakir, Sator m fl.

30 – 1/8. Holmön Visfestival, Holmön

Louise Hoffsten, Christina Kjellson, Stefan Sundström & Mäskkvartetten, Mikael Wiehe m fl.

31. Boulognerfesten, Skövde

The Ark, Brolle, Anna Bergendahl

31. Lisa Nilsson, Falkenberg

31. Oskar Linnros, Härnösand

31. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Ullared

31. Perssons Pack, Uppsala

31. Amanda Jenssen, Halmstad

31. Melissa Horn, Karlskoga

31. Jenny Wilson, Östersund

31. Rydell & Quick, Västervik

31. Ulf Lundell, Göteborg

31. Status Quo, Sala

31. Lars Winnerbäck, Östersund

AUGUSTI

1. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Göteborg

1. Status Quo, Sälen

1. Marit Bergman, Orust

2. Petter, Stockholm

3. Melissa Horn, Torshälla

3. Marit Bergman, Göteborg

3. Status Quo, Visby

3. Petter, Visby

4. Leonard Cohen, Malmö, Malmö Arena

4. Brolle, Borgholm

4. Petter, Strömstad

4. Status Quo, Oskarshamn

5. Lisa Nilsson, Tofta

5. Martin Stenmarck, Stockholm

5. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Gävle

5. Lars Winnerbäck, Hok

5. Brolle, Orbaden

5. Salem Al Fakir, Borås

5. Rydell & Quick, Vänersborg

5 – 7. Uppsala Reggae Festival, Uppsala

Bunny Wailer, Anthony B, Jah Cure, Midnite, Kalle Baah, Kapten Röd, Misty In Roots, Stone Love m fl.

5 – 7. Urkult 2010, Näsåker

Serengeti, Trio Cissokho, Thuva Härdelin & Lelo Nika, Dag Vag m fl.

5 – 7. Som en dröm, Kolbäck

Moto Boy, Kite, Mitt Piano, Monde Yeux, Lissi Dancefloor Disaster m fl.

5 – 7. Luleåkalaset, Luleå

Twisted Sister, The Ark, Petter, Miss Li, Takida, Brolle m fl.

6. Forever Young, Linköping (Alphaville, Jakob Hellman, Reeperbahn, Human League)

6. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Bispgården

6. Parksommar (Bullet och Crashdiet), Stockholm

6. Petter, Göteborg

6. The Cult, Stockholm

6. Nisse Hellberg, Vänersborg

6. Amanda Jenssen, Arvika

6. Salem Al Fakir, Lysekil

6. Mikael Wiehe, Borgholm

6. Rydell & Quick, Stockholm

7. Sonisphere, Stora Skuggan, Stockholm

Iron Maiden, Mötley Crüe, Alice Cooper, Slayer m fl

Biljetter: 880 kronor (slutsålt).

Hemsida: se.sonispherefestival.net

7. Parksommar (Bullet och Crashdiet), Helsingborg

7. Roxette, Sundsvall, Norrporten Arena

7. Miss Li, Strömstad

7. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Skellefteå

7. Melissa Horn, Luleå

7. Salem Al Fakir, Strömstad

7. Jens Lekman, Stockholm

7. Lars Winnerbäck, Stockholm

7. Rydell & Quick, Eskilstuna

7. Forever Young, Varberg (Alphaville, Jakob Hellman, Reeperbahn, Human League)

7. Sophie Zelmani, Stockholm

8. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Haparanda

8. Lars Winnerbäck, Stockholm

8. Leonard Cohen, Stockholm, Globen

8. Sophie Zelmani, Stockholm

8. Mikael Wiehe, Karlskrona

9. Serj Tankian, Göteborg

9. Miss Li, Stockholm

9. Tingsek, Stockholm

10. Lisa Nilsson, Stockholm

10. Marit Bergman, Stockholm

11. The Ark, Stockholm

11. Marit Bergman, Uppsala

11 – 15. Frizon, Torp

Dweeb, Rue Royale, Maria Solheim, Audiovision, Rend Collective Experiment, The Violet Burninig m fl.

12. Leonard Cohen, Göteborg, Scandinavium

12. Kim Larsen & Kjukken, Helsingborg

12. Parksommar (Bullet och Crashdiet), Linköping

12 – 14. Way Out West, Göteborg, Slottskogen

Basia Bulat, Girls, La Roux, Lykke Li, LCD Soundsystem, Local Natives, M.I.A, The National, Paul Weller, Pavement,  Q-Tip, Real Estate, The xx, The Drums, Jens Lekman m fl

Biljetter: Från 1390 kronor.

Hemsida: www.wayoutwest.se

12 – 14. Vätterfesten, Jönköping

Anna Bergendahl

13 – 14. Äggstock, Karlshamn

TBA

13. Forever Young, Eskilstuna (Alphaville, Jakob Hellman, Reeperbahn, Human League)

13. Parksommar (Bullet och Crashdiet), Göteborg

13. Kim Larsen & Kjukken, Varberg

13. Hoffmaestro & Chraa, Uppsala

13. Bob Hund, Stockholm

14. Parksommar (Bullet och Crashdiet), Västerås

14. Roxette, Gislaved

14. Melissa Horn, Lidköping

14. Lars Winnerbäck, Strömsholm

14. Kim Larsen & Kjukken, Ystad

14. Hoffmaestro & Chraa, Uppsala

14. Forever Young, Helsingborg (Alphaville, Jakob Hellman, Reeperbahn, Human League)

14. Sanne Salomonssen, Ystad

14. Lisa Nilsson, Göteborg

14. Nisse Hellberg, Älvdalen

15. Anna Bergendahl, Eskilstuna

15. Fibes Oh Fibes, Lidköping

15. Sophie Zelmani, Örebro

15. Sven-Bertil Taube, Göteborg

15. Lars Winnerbäck, Örebro

16. Pain, Stockholm

17. Sophie Zelmani, Stockholm

18. The Ark, Göteborg

19. Sophie Zelmani, Göteborg

19. Kim Larsen & Kjukken, Göteborg

20. Forever Young, Gävle (Alphaville, Jakob Hellman, Reeperbahn, Human League)

20. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Örebro

20. Parksommar (Bullet och Crashdiet), Gamleby

20. Lars Winnerbäck, Karlstad

20. Amanda Jenssen, Stockholm

20. Rydell & Quick, Norrköping

20. Jenny Wilson, Malmö

20. Melissa Horn, Uppsala

20. Sophie Zelmani, Karlstad

20. U2, Helsingfors, Olympia Stadion

20. Hoffmaestro & Chraa, Göteborg

20 – 22. Dragonfly Festival 2010, Falköping

José Gonzalez, Little Dragon, Henry, Kultiration, New Found Land m fl.

20 – 27. Malmöfestivalen, Malmö

Band of Horses, Shout Out Louds, The Haunted, Ingenting, Against Me, Nina Ramsby m fl

21. Forever Young, Kalmar (Alphaville, Jakob Hellman, Reeperbahn, Human League)

21. Diggiloo (Alcazar, Markoolio, Jessica Andersson, Lasse Holm m fl), Stockholm

21. Parksommar (Bullet och Crashdiet), Malung

21. U2, Helsingfors, Olympia Stadion

21. Jenny Wilson, Rättvik

21. Salem Al Fakir, Rättvik, Dalhalla

21. Rydell & Quick, Gislaved

21. Mikael Wiehe, Örebro

25. Marit Bergman, Stockholm (Blidösund)

26. Rydell & Quick, Linköping

26. Martin Stenmarck, Göteborg

26. Marit Bergman, Stockholm (Blidösund)

27. Lisa Nilsson, Västerås

27. Veronica Maggio, Stockholm

27. Rydell & Quick, Karslkoga

27. Salem Al Fakir, Eksjö

27. Petter, Uppsala

27 – 28. Skogsröjet, Rejmyre

Mustasch, Hardcore Superstar, Bullet, CrashDiet, H.E.A.T, Rabutier, Corroded m fl

27 – 28 Popaganda, Stockholm

Belle & Sebastian, Robyn, Shout Out Louds, Neon Indian m fl.

27 – 28. Close To Home, Borås

Amanda Jenssen, Fibes Oh Fibes, bob hund, Mustasch, Timo Räisänen, Hästpojken, Jenny Wilson m fl.

28. Helgeå Festivalen 2010, Knislinge

Sibel, Nisse Hellberg, Pernilla Andersson, Smens Baglomma mfl.

28 – 29. Eksjö Stadsfest, Eskjö

E-Type, Kalle Moraeus, Darin, Takida m fl.

28. Lisa Nilsson, Kramfors

28. Amanda Jenssen, Trelleborg

28. Mikael Wiehe, Västerås

28. Salem Al Fakir, Västerås

28. Rydell & Quick, Ed

29. Lisa Nilsson, Umeå

29. Caroline af Ugglas, Göteborg

30. Lisa Nilsson, Luleå