Två resor till Sverige och en till Hamburg.
Manowars korståg mot Getaway-festivalen är över.
– Jag var extremt arg, säger Joey DeMaio.
Det kan svänga snabbt.
För drygt en vecka sen var Manowar med frontmannen Joey DeMaio, 57, ursinniga på Getaway Rock Festival och de obetalda skulder festivalen drogs med.
– Jag var extremt arg. Kan du tänka dig någon som inte betalar fansen som jobbat? Kan du tänka dig någon som jävlas med polisen? Det är inte bra. Men i dag har jag fått höra att alla skulder är betalda, säger han.
Efter två resor till Sverige och en till Hamburg är Joey DeMaio nu frommare än ett lamm när Nöjesbladet träffar honom.
– Jag har flugit på min egen fritid och för egna pengar, säger han.
Varför, det känns inte som om många band skulle göra samma sak?
– Vi har byggt vår karriär genom kärlek till vår musik och att hitta folk som gillar vår musik. Det handlar om att hålla ihop. Det är därför vi har låtar som ”Brothers of metal”. Vi vill visa att vi bryr oss om våra fans, säger han.
Anledningen till snälla Joey DeMaio är att namnet Getaway Rock Festival i oktober köptes av tyska bolaget FKP Scorpio med huvudkontor i Hamburg som nu driver festivalen vidare.
– De vill göra den här festivalen större än någonsin. De här personerna tänker inte 5 000 personer, de tänker 50 000–60 000. De strular inte omkring, säger han.
Senast Manowar spelade på en festival i Sverige var 1999. Joey DeMaio utlovar en tung spelning på Getaway-festivalen nästa sommar.
– Bind fast kulorna i benen, vår återkomst kommer inte bli liten, säger han och fortsätter:
– Ok, en sista grej. Kan jag skicka ett meddelande till prinsessan Madeleine?
Eh, klart du kan.
– Hon behöver en vanlig kille som kan behandla henne på det sätt hon förtjänar, med kärlek och respekt. Hon förtjänar någon som behandlar henne som en prinsessa, och det är jag.
I somras presenterades Manowar som det stora dragplåstret till Getaway Rock Festival. I går blev också bland andra Nightwish och Ministry klara.
Festivalen gick back ekonomiskt och kunde bland annat inte betala ut löner till flera anställda.
I oktober köpte FKP Scorpio namnet Getaway Rock Festival.
Enligt Gunnar Lagerman, presskontakt för FKP Scorpio, har alla skulder nu betalts.
Förre festivalgeneralen Tomas Jernberg ingår inte längre i organisationen.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer