Elder scrolls blir mmorpg
Elder scrolls online släpps till pc och Mac under 2013
”Elder scrolls” är en av världens mest älskade spelserier.
Nu får fantasyrollspelet ett mmo uppkallat efter sig.
Det släpps nästa år till pc och Mac och utspelas 1000 år innan händelserna i ”Skyrim”.
I höstas släpptes ”Skyrim”, det femte och senaste spelet i ”Elder scrolls”-serien. Spelas recensent Carl-Johan Johansson gav det och menade bland annat att det är ”så långt före allting annat i den här genren att det är löjligt”. Spelarna har också flockats till ”Skyrim” – VG chartz beräknar att spelet sålts i 11,5 miljoner exemplar till dags dato.
Utspelas 1000 år tidigare
Och nu hoppas Zenimax, utvecklaren Bethesdas ägare, att kunna exploatera spelseriens popularitet. Game Informer har avslöjat att en nykomponerad spelstudio, Zenimax Online Studios, utvecklar onlinerollspelet ”Elder scrolls online” till pc och Mac. Det hela ska utspelas 1000 år innan händelserna i ”Skyrim”, och kretsar kring den daedriske prinsen Molag Bals planer att försöka inkorporera hela Tamriel i sin demoniska sfär.
Betydligt större än ”Skyrim”
VG247 har fått tag på ett dokument som inkluderar information från Game Informers juninummer, där ytterligare info om spelet röjs. Enligt dokumentet ska spelaren kunna gå med i alla gillen som finns i spelet, vilket bland annat inkluderar magikerna, krigarna och tjuvarnas gillen. Större delen av kontinenten Tamriel kommer vara tillgänglig vid spelets lansering, men inte alla länder. Ytan kommer vara betydligt större än den är i ”Skyrim”. Pvp-strider kommer till största delen äga rum i imperiets hemvist Cyrodiil.
”The elder scrolls online” släpps någon gång 2013.