Aftonbladet
Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.

Vill bringa ordning i turneringskaoset

Gemensamt initiativ för att samordna tävlingar

”Starcraft II”   ”Starcraft II”

I fotboll spelas VM vart fjärde år.

I e-sportvärlden känns det som om VM spelas var fjärde vecka.

Det vill Dreamhack ändra på.

Dreamhack Winter är en av årets höjdpunkter i e-sportkalendern. Några av världens största spelare och lag gör upp i några av världens mest populära e-sportdiscipliner på en av världens mest populära digitala festivaler. Dreamhack är numera så brett och folkligt att till och med LO är där.

Vill säkerställa tillväxten

Men problemet i e-sportvärlden är att stora turneringar spelas hela tiden. Det är ligor, spelare, sponsorer och måstematcher överallt. Ofta samtidigt. Det är, för att citera Efsi World-skribenten Ferguson Mitchell som nyligen skrev en krönika om e-sportscenens mättnad, ”GSL, OSL, PL, MLG, IPL, NASL, IEM, Dreamhack, CSL och så vidare”. Och då tänkte han enbart på de turneringar som har ”Starcraft II” på spellistan.

Häromveckan bestämde sig några av de största e-sportarrangörerna åt göra något åt förvirringen. Svenska Dreamhack tänker tillsammans med Electronic Sports League (ESL) och Major League Gaming (MLG) inleda ett samarbete för att bringa lite ordning i kaoset.

– Det här gemensamma initiativet ska säkerställa att e-sporten fortsätter att växa på det sätt vi sett de senaste två åren. Både vad gäller spelarna, publiken och industrin som helhet, säger Robert Ohlén, vd på Dreamhack.

”Otrolig utveckling”

Rent konkret innebär det att Dreamhack, ESL och MLG tillsammans tänker jobba mot fyra uppsatta mål.

För det första vill de skapa en global rankinglista som ska påverka hur spelarna seedas och kvalificerar sig till olika tävlingar. För det andra är planen att konstruera ett gemensamt schema så att de stora turneringarna kan spridas ut istället för att kollidera med varandra. Ett tredje mål är utveckla en turneringsstruktur som ser likadan ut oavsett tävling. Dessutom ska de hjälpa varandra med ett delat stall bestående av de mest framstående kommentatorerna.

– Utvecklingen av e-sporten de senaste åren har varit otrolig. Vi har nått den punkt där vi behöver förena våra ansträngningar för att göra e-sporten global. Samarbetet är första steget att ta sporten till nästa nivå på ett sätt som alla vinner på, säger Sundance DiGiovanni, vd för MLG.

  • Skriv ut
Peter Ottsjö

Speltoppen

1 (3) Fifa 13 Playstation 3
 

2 (5) Fifa 13 Xbox 360
 

3 (1) Dead island: Riptide Xbox 360
 

4 (10) Tomb raider Playstation 3
 

5 (4) Sim City PC
 

6 (13) Starcraft II: Heart of the swarm PC


7 (2) Dead island: Riptide Playstation 3


8 (15) Tomb raider Xbox 360
 

9 (18) NHL 13 Playstation 3

 

10 (20) The Sims 3: Universitetsliv PC
 

11 (6) Skylander giants Wii
 

12 (ÅT) Sly Cooper: Thieves in time Playstation 3


13 (19) Luigi’s mansion 2 Nintendo 3DS


14 (ÅT) NHL 13 Xbox 360


15 (ÅT) Call of duty: Black ops II Xbox 360


16 (NY) Soul sacrifice Playstation Vita


17 (ÅT) Battlefield 3 PC

18 (ÅT) World of Warcraft: Mists of Pandaria PC


19 (ÅT) Far cry 3 Xbox 360


20 (ÅT) Bioshock infinite PC
 

Speltoppen bygger på spelförsäljning inrapporterad från återförsäljare i Sverige och är sammanställd av media control GfK.

Om Aftonbladet