Här är kvällens vinnare

Här hittar du alla vinnare av Kristallen 2017.
Foto: CAROLINA BYRMO
Här hittar du alla vinnare av Kristallen 2017.
TV

Årets Kristallengala hölls i Stockholm under fredagskvällen.

Här nedan ser du hela listan på alla vinnare under kvällen.

Vinnarna är markerade med fet stil bland de nominerade.

Årets barn- och ungdomsprogram:

Det stora experimentet, Viaplay

Geografens testamente - Europa, UR

Julkalendern: Selmas saga, SVT

En pappa på förskolan, SVT

Skavlan junior, SVT

Årets dokumentärprogram:

Say something, UR

Oscar och Greta och huset de byggde, SVT

Skolpojkarna, UR

I Trumpland med Filip och Fredrik, Kanal 5

Jag är Ingrid, SVT

Årets dokusåpa:

Bonde söker fru, TV4

Ex on the beach, Kanal 5

Paradise hotel, TV3

Det stora fågeläventyret, SVT

Allt för Sverige, SVT

Årets fakta- och aktualitetsprogram:

30 liv i veckan, SVT

Halvtid - partiledardueller, TV4

GW:s mord, TV4

PK-mannen, UR

Sveriges bästa hemtjänst, SVT

Årets granskning:

200 sekunder, Viafree/Aftonbladet

Dokument inifrån: Fallet Kevin, SVT

Uppdrag granskning: pojkarna från Fittja, SVT

Dokument inifrån: Ensamma mot IS, SVT

Kalla fakta: Slottsherren (SFV), granskning av fastighetsverket, TV4

Årets humorprogram:

Sommaren med släkten, Kanal 5

Swedish dicks, Viaplay/TV3

Halvvägs till himlen, TV4

Torpederna, Cmore

Trettiplus, SVT

Årets kvinnliga skådespelare i en tv-produktion:

Alexandra Rapaport, Kanal 5

Marie Richardsson, SVT

Ida Engvoll, TV4

Kajsa Enst, TV4

Petra Mede, SVT

Årets livsstilsprogram:

Historieätarna, SVT

Gatans kör, SVT

Mandelmanns gård, TV4

Sofias änglar, Kanal 5

Vem bor här?, SVT

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion:

Filip Berg, Svartsjön, TV3

Allan Svensson, Gåsmamman, Kanal 5

Adam Pålsson, Innan vi dör, SVT

Torkel Petersson, Torpederna, Cmore

Ola Rapace, Farang, Cmore

Årets realityprogram:

Zero impact, UR

Wahlgrens värld, Kanal 5

Tjejer som oss, SVT

Unga mammor, Viafree/TV3

I huvudet på Gunde Svan, TV4

Årets tv-drama:

Svartsjön, TV3/Viaplay

Midnattssol, SVT

Innan vi dör, SVT

Bonusfamiljen, SVT

Rebecka Martinsson, TV4

Årets tv-personlighet:

Bianca Ingrosso & Pernilla Wahlgren, Kanal 5

Carina Bergfeldt, SVT

Gunnel & Maritta, Kanal 5

Julia & Milan, Viafree/TV3

Gustav & Marie Mandelmann, TV4

Årets underhållningsprogram:

Bytt är bytt, TV4

Jorden runt på 6 steg, Kanal 5

Så mycket bättre, TV4

Fråga Lund, SVT

Sveriges modigaste, TV3

Årets sport tv-profil:

André Pops, SVT

Isabel Boltenstern, Kanal 5

Anna Brolin, TV4

Frida Nordstrand, TV3

Årets program:

Parneviks, TV3,

Musikhjälpen, SVT

Mandelmanns gård, TV4

Wahlgrens värld, Kanal 5

Årets kvinnliga programledare:

Carina Berg, Kanal 5

Antonia ”Anty” Johnson, TV3

Clara Henry, SVT

Tilde De Paula Eby, TV4

Årets manliga programledare:

Måns Zelmerlöw och Alexander Wiberg, TV6

Kodjo Akolor, SVT

Filip och Fredrik, Kanal 5

David Hellenius, TV4

Årets hederspris:

Leif GW Persson