”Suède? douze points”?
Så ska det förstås låta om Friends ska ta hem segern i Eurovision Song Contest 2001 i Parken i Köpenhamn.
Men det är tv-tittarna som röstar och avgör vilket att de 23 bidragen som vinner.
”EUROVISION SONG CONTEST 2001”
SVT1 LÖRDAG
– Den största schlagerfestivalen som hållits, säger Jørgen Ramskov, projektchef för spektaklet
Arenan är ett ombyggt Parken med plats för 38 000 åhörare. Parken har bland annat fått ett skjutbart tak, 95 x 130 meter och 550 ton, som med en knapptryckning och på tjugo minuter ska täcka stadion. Och det är ju i Danmark, så en siffra till: under Parken är draget 13 kilometer pipelines för bajer på fat?
Presentatörer är Søren Pilmark, 46, en av Danmarks mest kända artister som vi sett i bland annat ”Riket”, och Natasja Crone, 31, journalist och bland annat medarbetare på danska tv-sporten.
Liksom förra året röstar tittarna fram segraren via telefonen. Man kan inte rösta på Friends om man ringer från Sverige. Samtalet kostar 9,90 kr, 8,50 går till insamlingen för Världens barn.
Svensk kommentator är Henrik Olsson, som ju ledde Melodifestivalen, och bisittare Mr Melodifestival själv, Anders Berglund, som numera får lämna taktpinnen hemma.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...