Här är förra årets tv-program

Inte alla - men rätt många som stöd för minnet

TV

Här hittar du listor på de flesta av de program som har sänts i de stora tv-kanalerna under år 2001.

De är införda under de klasser där de går att rösta på. Det är inte så kryptiskt som det låter - kolla själv!

Bästa svenska program

■ ■ Här kan ni rösta på precis vilket program ni vill. Från smalaste kortfilm

till bredaste underhållningsprogram.

De program som är listade här, är sådana som inte hör hemma i någon annan kategori, som till exempel underhållning eller samhällsprogram.

SVT:

Mat (med Tina Nordström), Packat & klart, Go´kväll, Antikrundan,

Trafikmagasinet, Filmkrönikan, Mitt i naturen, Röda rummet,

Helgmålsringning, Nyfiken på Gud, Vildmark, Bokbussen, Hoppet som bär, Sjung

min själ, Vetenskapens värld, Nova, Landet runt, Livslust, Sommarhajk, Gör

det själv, Sommartorpet, Stina om?, Bildjournalen, Det gröna guldet, Gröna

rum, Djursjukhuset, Ombord.

TV 3:

Spårlöst försvunnen, Världens starkaste man, Sveriges starkaste man, Vilda

djur.

TV 4:

Äntligen hemma, Djurens ö, När & Fjärran, Naturligtvis, Malou möter,

Frivolt, Köket.

Kanal 5:

Motorjournalen.

Bästa svenska dramaproduktion

SVT:

Pusselbitar, Anderssons älskarinna, Sjätte dagen, Bekännelsen, Kommissarie Winter, Kaspar i Nudådalen (julkalendern), Rederiet, Fru Marianne, Villospår, En fot i graven, En dag i taget, De tre vännerna ?och Jerry,

Othello, Spökafton, Agnes, Återkomsten, Kvinna med födelsemärke, Pariserliv,

Sofies värld, Vuxna människor, Lobby – Folke Rydén, Gustav III:s äktenskap.

TV 3:

Vita lögner.

TV 4:

En ängels tålamod, Skilda världar, Nya tider, c/o Segemyhr.

Kanal 5:

Hotell Seger.

Bästa svenska underhållningsprogram

SVT:

På spåret, Prat i kvadrat, Astrid Lindgrens visor och skillingtryck,

Dikterskans klagosång, Söndagsöppet, Snacka om nyheter, Upp till bevis, Hipp

Hipp, Bumerang, Reuter & Skoog – andra omgången, Melodifestivalen 2001,

Musikbyrån, Diggiloo, I främmande kök, Vinna eller försvinna, Pop i fokus,

Roligt. Elakt. Aktuellt., En stor svensk: Harry Viktor, Jöback,

Cirkusprinsessan, Allsång på Skansen, Expedition: Robinson, I afton: Lantz,

Mustafa, Humorlabbet, Parasit-tv, Har du hört den förut, Musik i själ och

hjärta.

TV 3:

Baren, Fröken Sverige, Klassfesten, Vänner för livet, Silikon, Guinness

Rekord tv, Harem.

TV 4:

Bingolotto, BIO nytt, Farmen, Sen kväll med Luuk, Sputnik, Jeopardy,

Gladiatorerna, Vem vill bli miljonär?, Småstjärnorna, Stadskampen,

Parlamentet, Singel, Lisa och en stor stark, Rhapsody in rock.

Kanal 5:

Fråga Olle, Room service, Popstars, Radio, Villa Medusa, 69 grader nord,

Mullvaden, Essemess.

Bästa svenska manliga tv-personlighet

■ ■Här följer ett antal av programledarna för de populäraste tv-programmen.

Givetvis kan ni rösta på vilka andra personer som helst som varit

programledare, skådespelare i er favoritserie eller på något annat sätt

framträtt i tv-rutan.

Anders Lundin, Lasse Berghagen, Kristian Luuk, Magnus Härenstam, Ingvar

Oldsberg, Rikard Olsson, Ola Lindholm, Sven Melander, Ragnar Dahlberg, Bo G

Eriksson, Martin Timell, Hans Fahlén, Johan Wester, Anders Jansson, Henrik

Olsson, Lasse Holm, Fredrik Belfrage, Per Sinding-Larsen, Sharam Rahi

(Mustafa), Robert Aschberg, Hasse Aro, Harald Treutiger, Leif Loket Olsson,

Nils-Petter Sundgren, Hans Wiklund, Staffan Ling, Gunde Svan, Hans

Rosenfeldt, Olle Waller, Martin Björk, Adam Alsing, Pontus Gårdinger.

Bästa svenska kvinnliga tv-personlighet

■ ■ Här följer ett antal av programledarna för de populäraste tv-programmen.

Givetvis kan ni rösta på vilka andra personer som helst som varit

programledare, skådespelare i er favoritserie eller på något annat sätt

framträtt i tv-rutan.

Tina Nordström, Anne Lundberg, Agneta Sjödin, Sara Wennerblom, Charlotte

Permell, Suzanne Reuter, Ulla Skoog, Gunilla Kindstrand, Stina Lundberg,

Brigitte Söndergaard, Lili Päiverinta, Kristin Kaspersen, Malou von Sivers,

Tilde de Paula, Mia Norin, Lotta Engberg, Pernilla Månsson Colt, Josefine

Sundström, Petra Wangler, Annika Lantz, Renée Nyberg, Gry Forsell, Ulrika

Eriksson, Dominika Peczynski, Sofia Eriksson.

Bästa svenska barn/ungdomsprogram

SVT:

Bolibompa, De tre vännerna ?och Jerry, Eldslukaren, Kaspar i Nudådalen

(julkalendern), Vi i Femman, P.S., Voxtopp/Voxpop, Grynets show, Sajber,

Vintergatan 5B, Abrakadabra, Tusen och en värld, Teckenlådan, Myror i

brallan, Nu är det Nu, Alice från Kina, Anki och Pytte, På teatern,

Hjärnkontoret, Lilla Aktuellt, Kannan, Guppy, Barnen i klass 3, Åkerstorp,

Rätt i rutan, Jullovsmorgon, Vargens öga, Lilla Sportspegeln, Rea, Ola &

Gorillan (i Söndagsöppet). Hippo då!, Mosquito, Tigermuren, Vera special,

P.S., Känsligt läge, Vera.

TV 3:

Hits for kids, Skurt, Woodi.

TV 4:

Gomårr!!!, Lattjo Lajban, Nicke & Nilla.

Bästa svenska samhällsprogram

SVT:

Plus, Uppdrag granskning, Tabu, Debatt, Mediemagasinet., Uppdrag Bryssel,

Mosaik.

TV 3:

Efterlyst, Folkhemmet.

TV 4:

Kalla fakta, Diskus, pangea.nu, Skolan, Svart eller vitt.

Bästa svenska sportkommentator

SVT:

Christer Ulfbåge, Katarina Hultling, Mats Nyström, Micke Lejnegard, Peter

Jidhe, Åsa Broberg, Marie Lehman, Fredrik Berling, Albert Svanberg, Jacob

Hård, Staffan Lindeborg, Jonas Karlsson, André Pops, Johan Ejeborg, Åsa

Edlund, Björn Fagerlind, Peter Jonsson, Jan Svanlund, Roger Blomquist, Sten

Rosenberg, Glenn Strömberg, Thomas Wernersson, Stig Strand, Curre Lundmark,

Anders Gärderud, Anders Blomquist, Lotta Falkenbäck, Gunilla Knutsson, Janne

Gunnarsson, Per Carlén, Ove Sellberg, Per Eklund, Erik Stenlund.

TV 3:

Claes Åkeson, Tomas Nordahl, Göran Zachrison, Göran Zachrisson, Henrik

Strömblad, Suzanne Sjögren, Rikard Segeborn.

TV 4:

Robert Perlskog, Peppe Eng, Johan Edlund, Patrick Ekwall, Ola Wennström,

Maud Bernhagen, Max Grinndal, Claes Hellgren, Challe Berglund, Sven

Nylander.

Kanal 5:

Ola Finell, Ronnie Hellström, Peter Gyllander, Hans Eskilsson, Per

Tellander, Patrik Englund.

Canal+:

Anders Fredriksson, Lasse Granqvist, Arne Hegerfors, Niklas Holmgren, Anders

”Ankan” Parmström, Tommy Svensson, Michael Thelvén, Andreas Andersson,

Jesper Hussfeldt.

Bästa svenska nyhetsankare

SVT:

Claes Elfsberg, Katarina Sandström, Jarl Alfredius, Anna Hedenmo.

TV 3:

Fredrik Birging, Jesper Henricson, Anne Appelberg.

TV 4:

Petra Nordlund, Bengt Magnusson, Ulrika Nilsson, Anna Lindmarker.

Bästa utländska tv-program

SVT:

Sopranos, Vita huset, Uppdrag mord, Queer, Den nakna kocken, Brottsplats

Soho, Karl för sin kilt, Morden i Midsomer, Dödlig åtrå, Picknick med

Osiris, Dotcom, Välkommen till New York, Bättre design, Kommissarie

Montalbano, Byggare Bob, Buddy Faro, Århundradets bilder, Plötsligt en dag,

Madame Bovary, Anna Karenina, Star Trek, Ensamma hemma, För kärleks skull, Mörkt rum, Klippet, Jagad, Böcker, Fyra kvinnor, Tanner, Jazz, Kalla kriget,

Lysande utsikter, Trigger happy tv, Lagens fiskar, En sagolik affär,

Människans ansikte, Mot alla odds, Ambulans, Norm, Filmstjärnor, Ett Herrans liv, Länge leve Shakespeare, Pappas lilla flicka, Gormenghast.

TV 3:

Sex and the city, Cityakuten, På heder och samvete, Dawson´s Creek,

Felicity, Simpsons, Förhäxad, Sabrina – tonårshäxan, Just shoot me, Young Americans, Firman, Nanny, Singel i N.Y., Ricki Lake, Xena, Herkules, Grosse

Point, Sju dagar, Stargate, PJ´s, Kids in the hall, The tick, Amazon.

ZTV:

Late Show med David Letterman.

TV 4:

Mordkommissionen, Ally McBeal, Arkiv X, Beverly Hills, Boston Public, Buffy

och vampyrerna, The district, Boston Public, Malcolm - ett geni i familjen,

Martial law, Merlin, Nanny, Oprah Winfrey, Sunset beach, Teletubbies, That

70´s show, Tre vänner och en pizzeria, Tredje klotet från solen, Tucker,

Älskling, jag krympte barnen.

Kanal 5:

C.S.I. – Crime Scene Investigation, Vänner, The tonight show med Jay Leno,

Da Ali G, Temptation Island, Andra sidan, Banzai, Barnsjukhuset, ED,

Frasier, Gilmore girls, Nollor och nördar, Jenny Jones, Krokodiljägaren,

Lucy Sullivan gifter sig, Pacific blue, Profiler, Spin city.

Canal+:

South Park, Deadline, Simma lugnt, Larry!, Wonderland, Quads, Harsh realm,

Normal, Ohio, Secret agent man, Franks värld.

Bästa utländska manliga tv-personlighet

■ ■ Här kan ni rösta på precis vilken manlig programledare, skådespelare,

komiker eller annan tv-profil som helst i ert utländska favoritprogram. Och eftersom det är så galet många att välja bland listar vi inga alls - ni vet ju ändå vilka ni gillar bäst själva.

Bästa utländska kvinnliga tv-personlighet

■ ■ Här kan ni rösta på precis vilken kvinnlig programledare, skådespelare,

komiker eller annan tv-profil som helst i ert utländska favoritprogram

Jan-Olov Andersson