Förslag på program och personer du kan rösta på

1 av 5 | Foto: Ulrika Hansson
Fredrik Lindström i Värsta språket.
TV

Här är förslag på några av de program och personer du kan rösta på.

Bland manliga och kvinnliga personligheter kan du till exempel rösta på din favoritskådespelare i någon serie du följer.

Om några dagar lägger vi ut en så komplett lista som möjligt på aftonbladet.se.

Bästa svenska program

(här kan ni förstås även rösta på program som räknas upp i andra kategorier,

som underhållnings- och dramaprogram)

SVT: Värsta språket, Riktig talkshow, Studio pop, Mat, Filmkrönikan, Solo, Gröna rum, Musikbyrån, Antikrundan, Nya rum, Sommartorpet.

TV 3: Spårlöst försvunnen, Wannabe, Extra, Hannah.

TV 4: Äntligen hemma, När & fjärran, Bitch, Veterinärerna, Malou möter, Köket.

Kanal 5: Fråga Olle, Roomservice, Motorjournalen.

Bästa svenska dramaproduktion

SVT: Skeppsholmen, Hem till byn, Familjen, Den förste zigenaren i rymden,

Stackars Tom, Taurus, Cleo, Ollebom, Mrs. Klein, Stora teatern, Bella bland

kryddor och kriminella, Stackars Tom, Den femte kvinnan, Livshunger, Den lejde mördaren.

TV 3: Vita lögner.

TV 4: Nya tider, Skilda värdar, Heja Björn, c/o Segemyhr.

Kanal 5: OP:7

Bästa svenska underhållningsprogram

SVT: Diggiloo, På spåret, Så ska det låta, Allsång på Skansen, Expedition: Robinson, Melodifestivalen 2002, Snacka om nyheter, Hipp! Hipp!, Upp till bevis.

TV 3: Fame Factory, Fear Factor, Fröken Sverige, Guinness Rekord-tv,

Pyjamas, Slussen, Harem, Baren, Paolo & Lena ser på tv.

TV 4: Farmen, Vem vill bli miljonär?, Gladiatorerna, Sikta mot stjärnorna, Bingolotto, Position X, Robot wars, Superklasse, Parlamentet, Samtidigt på

Gröna Lund, Ursäkta röran – vi bygger om!, Jeopardy, Junior-Jeopardy.

Kanal 5: Big Brother, Popstars, Temptation Island, Kocken, Make my day.

Bästa svenska manliga tv-personlighet

SVT: Ingvar Oldsberg, Lasse Berghagen, Lasse Holm, Peter Harryson, Robert Wells, Anders Berglund, Anders Lundin, Claes Åkeson, Sven Melander, Anders Jansson, Johan Wester, Lars Green, Ulf Dohlsten, Johan Rheborg, Loa Falkman,

Rolf Lassgård, Sverker Olofsson, Kristofer Lundström, Tomas Tengby, Ola

Lindholm, Per Sinding-Larsen, Sven Wollter.

TV 3: Hasse Aro, Claes Åkeson, Robert Aschberg, Paolo Roberto.

TV 4: Hans Fahlén, Bengt Magnusson, Gunde Svan, Lasse Kronér, Martin Timell, Hans Rosenfeldt, Magnus Härenstam, Steffo Törnqvist.

Kanal 5: Martin Björk, Olle Waller, Adam Alsing, Pontus Gårdinger, Per

Mattsson.

Bästa svenska kvinnliga tv-personlighet

SVT: Kristin Kaspersen, Pernilla Månsson-Colt, Gunilla Kindstrand, Tina

Nordström, Karin Hübinette, Kattis Ahlström, Sara Wennerblom, Bella Linde,

Anne Lundberg, Stina Lundberg, Christina Stenius, Claire Wikholm, Suzanne

Reuter, Magdalena Johannesson, Anki Lidén, Helena Bergström, Elisabet Carlsson.

TV 3: Linda Nyberg, Sofia Eriksson, Hannah Widell, Gry Forssell, Lena

Arrelöv, Birgitte Söndergaard, René Nyberg.

TV 4: Agneta Sjödin, Josefine Sundström, Malou von Sivers.

Kanal 5: Christine Meltzer.

Bästa svenska barn- och ungdomsprogram

SVT: Bolibompa, Julkalendern: Dieselråttor & sjömansmöss, I huvudet på Alva Burman, Grynets show, Spinn, Bubbel, PS, Högaffla hage, Voxpop, Allra mest

tecknat, Laura Trenter presenterar, Olivia Twist, Spung, REA, Hjärnkontoret,

Myror i brallan, Mosquito.

TV 3: Woodii, Hits for kids.

TV 4: FF, Hotell Favoriten, Lattjo Lajban, Nicke och Nilla.

Bästa svenska samhällsprogram

SVT: Uppdrag granskning, Debatt, Fläsk, Agenda, Mediemagasinet, Dokument

inifrån, Tredje makten.

TV 3: Efterlyst, TV 3 Dokumentär, Insider.

TV 4: Kalla fakta, Diskus, Estonia - livlinan som brast.

Bästa svenska nyhetsankare

SVT: Katarina Sandström, Jarl Alfredius, Claes Elfsberg, Anna Hedenmo, Lisbeth Åkerman, Ulf Wallgren, Helena Stålnert, Nedjma Chaouche.

TV 3: Fredrik Birging, Anne Appelberg, Jesper Henriksson.

TV 4: Bengt Magnusson, Ulrika Nilsson, Anna Lindmarker, Petra Nordlund,

Lotta Mossberg.

Bästa svenska sportkommentator

SVT: Peter Jihde, Andre Pops, Albert Svanberg, Katarina Hultling, Jacob

Hård, Mats Nyström, Jan Svanlund, Christer Ulfbåge.

TV 3: Rikard Segebon, Thomas Nordahl, Göran Zachrisson.

TV 4: Peppe Eng, Robert Perlskog, Ola Wenström, Johan Edlund, Artur Ringart,

Peter Antoine.

Kanal 5: Robert Lindvall, Per Tellander, Patrick Englund.

Canal+: Arne Hegerfors, Jesper Hussfelt, Niklas Holmgren, Anders Fredriksson, Anders ”Ankan” Parmström, Ola Wikström, Tommy Svensson.

Bästa utländska program

SVT: Sopranos, Vita huset, Den nakna kocken, Garva här!, Big train, Les

Misérables, Walk on by, Helt hysteriskt.

TV 3: Sex and the city, Förhäxad, Dawson´s Creek, Cityakuten, Alla älskar

Raymond, Felicity, På heder och samvete, Simpsons.

TV 4: Mordkommissionen, 24, Arkiv X, Buffy och vampyrerna, Boston public,

Ally McBeal, The District, South Park, Dark angel, Malcolm - ett geni i familjen, Nigella - kort och gott, Band of brothers, That 70´s show, Ocean

Ave.

Kanal 5: CSI: Crime Scene Investigation, Gilmore girls, Vänner, Spin city, Tredje skiftet, Jay Leno Show, Vårt hemliga liv, Frasier, Ed.

Z-TV: David Letterman show.

MTV: The Osbournes.

Bästa utländska manliga tv-personlighet

(Här kan du rösta på vilka utländska programledare och skådespelare du vill)

Bästa utländska kvinnliga tv-personlighet

(Här kan du rösta på vilka utländska programledare och skådespelare du vill)

Jan-Olov Andersson