En tuff och smart collegetjej som på kvällarna blir privatdeckare i världsklass. Det är Veronica Mars (Kristen Bell), huvudpersonen i den nya dramaserien som börjar i kväll. På torsdagar 20.00 kommer SVT att sända nya serier med ungt tilltal, som andra säsongen av ”Mitt liv som död” och den populära BBC-serien ”Dr Who”.
Veronica Mars var en av de populäraste i skolan i Neptune i Kalifornien. Men när hennes kompis Lilly mördades förändrades Veronicas liv. Hennes pappa Keith (Enrico Colantoni) som var sheriff fick sparken efter att ledtrådarna pekat som Lillys stenrike far. Nu har han startat en detektivbyrå där Veronica hjälper till på kvällarna, fast besluten att gräva fram stadens olösta mysterier.
Första avsnittet av ”Veronica Mars” sänds på SVT2 klockan 20.00 i kväll. Under och efter programmet diskuterar vi serien. Var med och säg din mening på Eftersnack.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...