Behöver du friska upp minnet?

Aftonbladets Jan-Olov Andersson listar några av programmen och personerna vi såg på tv under 2005

TV
Foto: Gustav Mårtensson

BÄSTA PROGRAM:

SVT: Så ska det låta, Allsång på Skansen, På spåret, Saltön, Lasermannen,

Graven, Häktet, Kvalster, Orka! Orka!, Coachen, Kommissionen, Antikrundan,

Livräddarna, Melodifestivalen, Mat/Tina, Mat/Niklas, Doobidoo, Lite som du, Folktoppen, Tv-huset, Combo, Din släktsaga, Filmgalan, Idrottsgalan, Grattis Victoria, Plus, Sommartorpet, Gröna rum, Riket, Wild kids, Toppform, Djursjukhuset, Vi i femman, Mitt i naturen, Landgång, Popcorn, Sixties, Go´kväll.

TV 3: Insider, Efterlyst, Floor Filler, Expedition Robinson, 45 minuter, Du

är vad du äter, Top Model, Fame Factory, Destination okänd, Par på prov, Från koja till slott, Blåljus, TV3 Reportage, Nannyjouren.

TV 4: Idol 2005, Medicinmannen, Parlamentet, Hey Baberiba, Paradise Hotel,

Time Out, Bingolotto, Postkodmiljonären, Sveriges värsta bilförare.

Kanal 5: Roomservice, 100 Höjdare, Grattis Världen, Dolce Vita, Liga Europa.

ZTV: FCZ, Rallarsving.

Fotnot: Här kan man förstås även rösta på precis vilka andra program som helst som har visats under år 2005.

BÄSTA SVENSKA SAMHÄLLSPROGRAM:

SVT: Uppdrag granskning, Faktum, Debatt, Dokument inifrån, Dokument utifrån,

Agenda, Mediemagasinet, Reagera, Sommardebatt.

TV 3: Insider, Efterlyst, 45 minuter, TV3 Reportage, Blåljus.

TV 4: Kalla Fakta, Ekonominyheterna XL.

BÄSTA SVENSKA BARN/UNGDOMSPROGRAM:

SVT: Wild kids, Rea, Hjärnkontoret, Raggadish, Combo, Lilla Sportspegeln, Lilla Aktuellt, Myror i brallan, Björnes magasin, Lilla Melodifestivalen, Julkalendern, Livet enligt Rosa, Barbacka, Måste dansa (med Bounce), Supersnällasilversara och Stålhenrik, Popverkstan, Amigo, Expedition

vildmark, Hela köret, Teckenlådan, Pi, Evas vinterplåster, Fixat, P.S., Sommarlov, Lilla Aktuellt, Lilla Sportspegeln, Trackslistan, Vi i femman.

TV 4: Dr Mugg, Lattjo Lajban, TVMyra.

TV 3: Floor Filler.

BÄSTA LIVSSTILSPROGRAM:

SVT: Toppform, Sommartorpet, Djursjukhuset, Mat/Tina, Mat/Niklas, Nya rum,

Gröna rum, Mellan dig och mig, Packat och klart, Antikrundan.

TV 3/ZTV: Du är vad du äter, Från koja till slott, Nannyjouren, Par på prov,

Destination okänd, Rallarsving.

TV 4: Bygglov, Äntligen Hemma, Äntligen Trädgård, När & Fjärran, Nyhetsmorgon lördag, Nyhetsmorgon söndag.

Kanal 5: Roomservice, Homestyling, Dolce Vita.

BÄSTA HUMORPROGRAM:

SVT: Ulveson och Herngren, Lite som du, Dokument: Humor, Stockholm Live.

TV 3/ZTV: Rallarsving, FCZ, The Lobby.

Tv 4: Hey Baberiba, Parlamentet, Time Out, Hon & Hannes, c/o Segemyhr.

TV 4: Paradise Hotel.

Kanal 5: Grattis Världen, 100 Höjdare.

BÄSTA DOKUSÅPA:

SVT: Riket, Wild kids.

TV 3/ZTV: FCZ, Floor Filler, Expedition Robinson, Top Model, Fame Factory.

Kanal 5: Big Brother.

BÄSTA UTLÄNDSKA PROGRAM:

SVT: Six feet under, Örnen, Forsytesagan, Extras, The Office special,

Brottskod: Försvunnen, The Wire, Heimat, William och Mary, Kommissarie Lynley, The Wire, Vita huset, Little Britain, Morden i Midsomer, Spooks, Parkinson, Nip/Tuck.

TV 3: Cityakuten, Simpsons, Scrubs, David Letterman Show, Top Model, The Closer, The 4400, Beauty and the Geek, The Shield, Navy C.I.S., JAG, Extreme home make over, L Word, Fab 5, Boston Legal, Oprah Winfrey Show.

TV 4: Lost, Medium, Deadwood, Numbers, 24, Arrested Development, Alias, Mord i sinnet.

Kanal 5: Desperate Housewives, OC, CSI: Crime Scene Investigation, CSI: Miami, CSI: New York, Grey´s Anatomy, Joey.

Canal+: Entourage, House, Weeds, Into the West, Bromwell High, Kung Faux, Kino's Journey, Traffic, Hellsing, Trailer Park Boys.

BÄSTA SPORTPROFIL:

SVT: Peter Jihde, Marie Lehmann, Mats Nyström, Yvette Hermundstad, Chris Härenstam, Jacob Hård, Björn Fagerlind, Jonas Karlsson, Staffan Lindeborg, Christer Ulfbåge, Roger Blomquis, Niklas Wikegård, Anders Blomqvist, Stig Strand, Calle Grenemark, Johan Tornberg, Lotta Falkenbäck, Malin Svedberg, Glenn Strömberg, Thomas Wernerson.

TV 3/ZTV: Claes Runheim, Glenn Hysén, Thomas Nordahl, Henrik Strömblad, Åke Unger, Peter Henriksson, Tore Kullgren.

TV 4: Suzanne Sjögren, Peppe Eng, Patrick Ekwall, Ola Wenström, Robert Perlskog, A Lennart Julin, Maud Bernhagen, Jessica Almenäs, Tina Nordlund, Magnus Hedman, Andreas Odén, Johan Edlund, Anna Jernberg Carlsson.

Kanal 5: Tommy Åström, Pelle Blohm.

Canal+: Lasse Granqvist, Arne Hegerfors, Niklas Holmgren, Tommy Åström, Jens Fjellström, Ola Andersson, Calle Johansson, Anders "Ankan" Parmström, Pelle

Blohm, Anders Fredriksson, Jesper Hussfelt, Jonas Dahlqvist, Petter Johansson, Stefan Thylin.

BÄSTA KVINNLIGA TV-PERSONLIGHET:

SVT: Anne Lundberg - Antikrundan/Landgång, Kattis Ahström - Tv-huset/Det svenska tv-priset Kristallen/Önskekonserten, Carin Hjulström-Livh - Carin 21:30, Tina Nordström-Mat/Tina, Josefine Sundström - Combo/Go-galan, Susanne Axell - Fråga Doktorn, Karin Sedig – Livräddarna, Marianne Rudström - Gomorron Sverige, Marianne Söderberg - Din släktsaga, Stina Lundberg - Stina om..., Gunnel Carlsson - Gröna rum, Anna Mannheimer - Popcorn, Katti Hofflin - Djursjukhuset, Anja Kontor - Gokväll, Katia Elliott Bendz – Go´kväll, Blossom Tainton-Lindqvist - Toppform, Elisif Elvinsdotter - Uppdrag

granskning, Linda Olofsson - Sommardebatt, Helena Wink - Sommardebatt, My Södergren och Caitlin Rademaekers - Secondhand, Shirley Clamp - Folktoppen, Jonna Uhlin - Utgrävarna, Anna-Charlotta Gunnarsson - Sverige!, Katarina Sandström - Nobelfestligheterna.

TV 3: Renée Nyberg, Sofia Wistam, Malin Hallberg, Linda Bengtzing, Anna Skipper, Charlotta Flinkenberg, Mini Andén, Arwen Bergström, Karolina Conrad, Carolina Pop.

TV 4: Christine Meltzer, Carina Berg, Josefin Crafoord, Linda Isacsson, Annica Andersson, Tilde de Paula, Isabelle Halling, Wendy Rådström, Jenny Östergren, Josefin Bornebousch, Kristin Kaspersen, Linda Nyberg, Lucette Rådström, Agneta Sjödin, Annika Lantz, Pia Johansson, Sofia Bach, Sissela

Kyle, Babben Larsson, Tone Bekkestad, Leila Lindholm, Emma Wiklund.

Kanal 5: Emma Andersson.

BÄSTA MANLIGA TV-PERSONLIGHET:

SVT: Anders Lundin - Allsång på Skansen, Peter Harryson - Så ska det låta,

Ingvar Oldsberg - På spåret, Sverker Olofsson - Plus, Ernst Kirschsteiger - Nya rum/Sommartorpet, Kristoffer Lundström - Kobra, Lasse Kronér - Doobidoo. Per Sinding-Larsen - Studio pop, Peter Jihde – Sporten/ Svenska idrottsgalan, Lars Adaktusson – Agenda/ Nobelfestligheterna, Lennart Persson - Debatt, Jonas Leksell - Myror i brallan/Hela köret. Jovan Radomir –

Folktoppen/80-talsnatt, David Bexelius – Folktoppen/Raggadish, Ola Lindholm

- Wild kids/Skrotslaget, Stefan Sauk - Riket, Niklas Ekstedt - Mat/Niklas, Mark Levengood - Vi i femman, Micke Leijnegard –

Melodifestivalen/Tillsammans för världens barn/sporten, Martin Emtenäs - Mitt i naturen, Rasmus Åkerblom - Vetenskapsmagasinet, Shan Atci - Stockholm

live/Melodifestivalen/ Lilla Melodifestivalen, Peter Settman -

Sommarkrysset, Bosse Andersson - Bosse bildoktorn, Daniel Sjölin - Babel,

Magnus Broni - Musikbyrån, Henrik Schyffert - Dokument: Humor, Gonza - Trackslistan, German Zamudio - Landgång, Natanael Karlsson – Faktum, Joakim Vogel - Gokväll, Ragnar Dahlberg – Go´kväll, John Chrispinsson - Bokbussen, Orvar Säfström - Filmkrönikan.

TV 3/ZTV: Robert Aschberg, Hasse Aro, Leif GW Persson, Musse Hasselvall,

Andreas Halldén, Tore Kullgren, Glenn Hysén, Shan Atci.

TV 4: David Hellenius, Peter Magnusson, Rickard Sjöberg, Rickard Olsson,

Martin Timell, Matte i Bygglov, Willy i Bygglov. Thabo Motsieloa, Vigor Sörman, Hans Fahlen, Anders S Nilsson, Jimmy Schönning, Tobbe Blom, Johan Wiman, Kristian Luuk, Lasse Bengtsson, Lennart Ekdal, Felix Herngren, Fredde Granberg, Johan Reborg, Thomas Pettersson, Robert Gustavsson, Magnus

Härenstam, Mikael Tornving, Henrik Hjelt, Magnus Bettnér, Henrik Dorsin. Johan Glans.

Kanal 5: Filip Hammar, Fredrik Wikingsson, Johnnie Krigström och Mattias

Särnholm (Roomservice).

BÄSTA KVINNLIGA SKÅDESPELERSKA I TV-PROGRAM:

SVT: Suzanna Dilber – Häktet, Cecilia Frode – God morgon alla barn, Katarina Ewerlöf – Kommissionen, Anna Ulrica Ericsson - Kommissionen/Kvalster/Fyra

nyanser av brunt, Ann Petrén – Kvalster, Cecilia Nilsson – Graven, Annika Hallin – Graven, Magdalena In de Betou - Lite som du, Lotta Tejle - God

morgon alla barn, Tanja Lorentzon - Lovisa och Carl Michael, Susan Taslimi – Orka! Orka!, Ulla Skoog - Saltön, Hanna Bogren – Saltön.

TV 4: Christine Meltzer i Hey Baberiba, Annica Andersson i Hon & Hannes,

Nina Gunke i Medicinmannen, Alexandra Rapaport i Medicinmannen, Lisa Werlinder, Hon och Hannes, Tova Magnusson-Norling, Medicinmannen.

BÄSTA MANLIGA SKÅDESPELARE I TV-PROGRAM:

SVT: David Dencik - Lasermannen, Ove Wolf – Häktet, Tomas von Brömssen -

Saltön/Lovisa och Carl Michael, Per Myrberg – Saltön, Kjell Bergqvist – Graven, Göran Ragnerstam – Graven, Helge Skoog – Kommissionen, Bengt Nilsson - Lite som du, Jacob Ericksson – Coachen, Daniel Larsson – Coachen, Robert Gustafsson - Fyra nyanser av brunt/Julkalendern, Johan Ulveson - Ulveson och Herngren, Felix Herngren - Ulveson och Herngren, Reine Brynolfsson - God morgon alla barn.

TV 4: Mikael Persbrandt i Medicinmannen, David Hellenius i Hey Baberiba, Peter Magnusson i Hey Baberiba, Claes Malmberg i Hon och Hannes, Robert

Gustavsson, Reine Brynolfsson, Medicinmannen, Philip Zandén, Medicinmannen, Simon Norrton, Medicinmannen.

BÄSTA NYHETSANKARE:

SVT: Lisbeth Åkerman, Jarl Alfredius, Katarina Sandström, Anna Hedenmo, Marianne Rundström.

TV 3: Anna Järphammar, Daniel Johansson, Catarina Malmsberg.

TV 4: Bengt Magnusson, Anna Lindmarker, Ulrika Nilsson, Petra Nordlund,

Peter Lindgren, Anders Kraft, Lasse Bengtsson, Tilde de Paula, Steffo Törnkvist.

Jan-Olov Andersson