Den är en av världens mest älskade tv-serier.
Men ”O.C” dras med katastrofsiffror i USA.
Ungdomsserien har tappat över 60 procent av sina tittare.
Nu läggs serien ner för gott.
22 februari.
Det är ett datum att skriva in i kalendern för alla ”O.C”-fans. Det är nämligen kvällen då det sista avsnittet någonsin av serien visas i USA.
Den fjärde säsongen av tv-serien om rika ungdomar i Kalifornien har dragits med usla tittarsiffror.
Andelen tittare har varit så låg att Fox TV och Warner Brothers nu väljer att lägga ner serien för gott.
– Finalavsnittet kommer att sätta punkt för den berättelse vi började berätta för fyra år sedan. Det kommer att vara roligt och känslosamt och det blir den final vi alltid velat göra, säger seriens skapare Josh Schwartz i ett uttalande.
De första säsongerna av serien hade över 10 miljoner tittare per avsnitt i USA och var under flera år landets mest populära ungdomsserie.
Tittarsiffrorna har dock dalat under flera år. Mischa Bartons spektakulära bilolycka – enligt AP ett sätt att få tittarna att hitta tillbaka till serien – hjälpte inte för att få siffrorna på rätt köl igen.
”O.C” har tappat nästan 60 procent av sina tittare och ses nu av knappa fyra miljoner tittare per avsnitt, skriver MSNBC.
Vad tv-kanalen Fox kommer att ersätta ”O.C” med är än så länge oklart.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...