Vad gick på tv 2003?

Bästa svenska program

TV

SVT:

Expedition: Robinson

Melodifestivalen

På spåret

Så ska det låta

Snacka om nyheter

Mat

Diggiloo

Allsång på skansen

Bumerang

Upp till bevis

Bosse bildoktorn

Grynet på vift

Cleo

Antikrundan

Söndagsöppet

Tusenbröder II

Combo

Allra mest tecknat

Bästa formen

Din släktsaga

Tillsammans för världens barn

Filmgalan

Idrottsgalan

Grattis Victoria

Värsta språket

Saraband

Skeppsholmen

Lilla melodifestivalen

Tidningsliv

Belinder auktioner

Studio pop

Trafikmagasinet

Popcorn

Musikbyrån

Mannen som log/Wallander 6

Gröna rum

Anders & Måns

HippHipp!

Känsligt läge

Toppform

TV 3:

Fame Factory

Fashion House

Godafton Sverige

Astronauterna

Prestanda

Hannah

Linda Nyberg

Insider

Efterlyst

TV3 Dokumentär

45 minuter

Paragraf 9

TV 4:

Saknad

Veterinärerna

Camp Molloy

Farmen

Bionytt

Barnsjukhuset

Skärgårdstugg

Bara bröst

Fotbollsgalan

En kväll för livet

Faddergalan

Världens humorkväll

La Carola

Kikki, Bettan och Lotta - 100% schlager

Nya tider

c/o Segemyhr

Full frys

Hem till midgård

En ängels tålamod

Talismanen

Bingolotto

Parlamentet

Jeopardy

Äntligen hemma

När & fjärran

Time Out

Junior-Jeopardy

Sen kväll med Luuk

Djurens Ö

Vem vill bli miljonär

Vingården

Småstjärnorna

Superklasse

Fortet

Köksvägen till stjärnorna

Kanal 5:

Big Brother

Förnimmelse av mord

Roomservice

Fråga Olle

Fråga Olle Dokumentären

Plastikkliniken

Temptation Island

Tjockholmen

AktuELLE

Bachelor

High Chaparall

Masterplan

Motorjournalen

Oumi

Z-TV:

ZTV NYTT, Hultsfredssändningen 2003, Swedish Hit Music Award 2003.

Bästa manliga tv-personlighet

SVT:

Allram Eest - Allra mest tecknat

Anders Lundin - Expedition: Robinson, Allsång på Skansen

Mark Levengood - Melodifestivalen

Peter Harryson - Så ska det låta

Ingvar Oldsberg - På spåret

Sven Melander - Snacka om nyheter/Upp till bevis

Lars Berghagen - Allsång på Skansen

Sverker Olofsson - Plus/Debatt

Ernst Kirchsteiger - Nya rum

Kristoffer Lundström - Kobra/Nobelfirandet

Lasse Holm - Diggiloo

Fredrik Lindström - Värsta språket

Orvar Säfström - Filmkrönikan

Tomas Tengby - Mat

Peter Jidhe - Sporten/Idrottsgalan

Claes Åkesson - Idrottsgalan

Per Sinding-Larsen - Studio pop

Ola Lindholm - Ola 21:30

Magnus Broni - Musikbyrån

Lars Adaktusson - Agenda

Fredrik Berling - Lilla sportspegeln

Simon Romanus - Lilla Aktuellt

Rasmus Åkerblom - Vetenskapsmagasinet

Richard Ohlsson - Söndagsöppet

Lennart Persson - Debatt

John Carlsson - Mediemagasinet

Jonas Leksell - Myror i brallan/Studio pop

Bobo Nordenskiöld - Vildmark - upptäckaren

Staffan Bengtsson - Bästa formen

Henry Shu - Hjärnkontoret

Kalle Brunelius - Känsligt läge

Rolf Lassgård - Mannen som log/Wallander 6

Christer Fant - Mannen som log/Wallander 6

Claes Månsson - Mannen som log/Wallander 6

Måns Nilsson - Anders & Måns

Anders Johansson - Anders & Måns

Johan Wester - HippHipp

Anders Jansson - HippHipp

TV 3:

Robert Aschberg

Hasse Aro

Bert Karlsson

Paolo Roberto

Claes Åkeson

Peter Magnusson

David Hellenius

Henrik Hjelt

Mikael Tornving

Peter Settman

Fredrik Birging

Tobias Kagelind

Micke Grahn

TV 4:

Hans Fahlén

Lasse Kronér

Kristian Luuk

Felix Herngren

Henrik Schyffert

Magnus Härenstam

Martin Timell

Henrik Hjelt

Mikael Tornving

Helge Skoog

Robert Gustafsson

Johan Wahlström

Claes Malmberg

Tomas Pettersson

Hans Wiklund

Nils-Petter Sundgren

Richard Sjöberg

Bengt Magnusson

Lennart Jähkel

Olle Sarri

Johan Ulveson

Markoolio

Fredde Granberg

Per Graffman

Loa Falkman

Bosse Rappne

Tobbe Blom

Pelle Johansson

Kanal 5:

Adam Alsing, Martin Björk, Pontus Gårdinger, Fredrik Wikingsson, Filip

Hammar, Mattias Särnholm, Johnnie Nielsen, Olle Waller, Peter Sundfedlt,

Joppe Pihlgren

Z-TV:

Johan Wiman, Henke Eriksson, Tony Zoulias, Christer Andersson.

Bästa kvinnliga tv-personlighet

SVT:

Grynet - Grynet på vift

Tina Nordström - Mat

Pernilla Månsson-Colt - Bumerang/Bästa formen/Grattis Victoria

Blossom Tainton - Toppform

Carin Hjulström-Livh - Carin 21:30

Lena Frisk - Lena 21:30

Suzanne Reuter - Cleo

Katarina Hultling - Sporten

Karin Hübinette - Uppdrag granskning

Josefine Sundström - Combo/Tillsammans för världens barn

Kattis Ahlström - Tillsammans för världens barn/Önskekonserten

Linda Olofsson - Mitt i naturen

Charlotte Permell - Naturfilm

Susanne Axell - Fråga doktorn

Victoria Dyring - Lilla melodifestivalen/Nobelfirandet/Vi i femman

Anna Mannheimer - Popcorn

Marianne Rundström - Söndagsöppet/SVT morgon

Lotta Bromé - Söndagsöppet/julvärd

Anne Lundberg - Antikrundan

Emma Kronqvist - Djursjukhuset

Marianne Söderberg - Din släktsaga

Liv Ullmann - Saraband

Sanna Bråding - Skeppsholmen

Katarina Sandström - Rapport/Nobelfirandet

Isabella Grybe - Lilla aktuellt

Marie Lehman - Lilla sportspegeln

Magdalena Forsberg - Mera Magdalena

Anja Kontor - Go´kväll

Elisabeth Hedborg - 24 minuter/Aktuellt

Annika Lantz - Lantz i P3

Bodil Karlsson - Trafikmagasinet

Sandra Warg - Plus ekonomi

Mikaela Perrier - Pocket

Li Skarin - Paradis

Ylva Jonsson - Push up

Stina Lundberg - Stina om...

Lena Stübner - Bubbel

Agneta Bolme-Börjefors - Kungaintervjuer

Petra Wangler - Musikbyrån

Gunnel Carlson - Gröna rum

Marie Richardson - Mannen som log/Wallander 6

TV 3:

Sofia Wistam (fd Eriksson)

Linda Nyberg

Renee Nyberg

Gry Forssell

Hannah Rosander (fd Widell)

Birgitte Söndergaard

TV 4:

Agneta Sjödin

Linda Isacsson

Sussie Ericsson

Sara Sommerfeld

Annika Andersson

Annika Lantz

Kajsa Flodin

Karin Mannerstål

Kristin Kaspersen

Josefine Sundström

Carro Kull

Kanal 5:

Mi Ridell

Z-TV:

Emma Gray, Malin Hallberg, Camilla Hedén.

Bästa svenska dramaproduktion

SVT:

Män emellan

Järnvägshotellet

Skeppsholmen

Vera med flera

Solbacken avd E

Bank für alle

Cleo

Anders & Måns

HippHipp!

Kvarteret Skatan

Tusenbröder II

Norrmalmstorg

Errol

De drabbade

En ö i havet

Belinder auktioner

Spung 2.0

Dream team

Saraband

Solisterna

Julkalendern: Håkan Bråkan

Swedenhielms

Mannen som log/Wallander 6

TV 3:

Paragraf 9

TV 4:

Nya tider

c/o Segemyhr

Full frys

Hem till midgård

En ängels tålamod

Talismanen

Bästa svenska underhållningsprogram

SVT:

Melodifestivalen

På spåret

Diggiloo

Snacka om nyheter

Allsång på Skansen

Så ska det låta

Expedition: Robinson

Bumerang

Upp till bevis

Lilla melodifestivalen

Söndagsöppet

Popcorn

Tillsammans för världens barn

Filmgalan

Idrottsgalan

Grattis Victoria

Kvarteret Skatan

Cleo

HippHipp!

Anders & Måns

Combo

TV 3:

Godafton Sverige

Fame Factory

Sveriges starkaste man

TV 4:

Bingolotto

Parlamentet

Jeopardy

Äntligen hemma

När & fjärran

Time Out

Junior-Jeopardy

Sen kväll med Luuk

Djurens Ö

Vem vill bli miljonär

Vingården

Småstjärnorna

Superklasse

Fortet

Köksvägen till stjärnorna

Kanal 5:

Big Brother, Temptation Island, Tjockholmen, Bachelor, High Chaparall,

Masterplan, Oumi.

Z-TV:

Wimans 2, På riktigt, Tryck till, Z Film.

Bästa svenska samhällsprogram

SVT:

Uppdrag granskning

Agenda

Mediemagasinet

Debatt

Dokument utifrån

Dokument inifrån

Paradis

Push up

TV 3:

Insider

Efterlyst

TV3 Dokumentär

45 minuter

Linda Nyberg

Hannah

TV 4:

Kalla fakta

Hetluft

Panelen

Bästa svenska barn/ungdomsprogram

SVT:

Rea

Hjärnkontoret

Myror i brallan

Fixat!

Allra mest tecknat

Björnes magasin

Lilla melodifestivalen

Grynet på vift

Rätt i rutan

Shibuya

Lilla sportspegeln

Lilla aktuellt

Anki och Pytte

Evas pysselshow

P.S.

En ö i havet

Popsmart

Vi i femman

Spinn

Combo

Tiger

Bubbel

Känsligt läge

Spung 2.0

Dream team

Karl Sundlöf

Julkalendern: Håkan Bråkan

Vintergatan

Popkryss

Badeboda Bo

TV 3:

Disneys frukostklubb

TV 4:

Nicke & Nilla

FF

Hotell Favoriten

Lattjo Lajban

Morsning korsning

Bästa sportkommentator

SVT:

Johan Ejeborg

Mats Nyström

Peter Jihde

Katarina Hultling

Kjell Kjellman

Jacob Hård

Staffan Lindeborg

Marie Lehmann

Micke Leijnegard

Jan Svanlund

Roger Blomquist

André Pops

Åsa Edlund

TV 3:

Tomas Nordahl

Åke Unger

Claes Åkeson

Lasse Kinch

Göran Zachrisson

Liv Wollin

Jonas Bergqvist

Leif Boork

Rickard Segeborn

TV 4:

Peter Eng

Maud Bernhagen

Suzanne Sjögren

Andreas Odén

Ola Wenström

Patrick Ekwall

Johan Edlund

Kanal 5:

Per Tellander, Patrick Englund, Johan Lindvall, Olle Nordin.

Canal:

Arne Hegerfors, Niklas Holmgren, Tommy Svensson, Jens Fjellström, Ola

Andersson, Lasse Granqvist.

Bästa svenska nyhetsankare

SVT:

Claes Elfsberg - Rapport

Katarina Sandström - Rapport

Jarl Alfredius - Aktuellt

Nedjma Chaouche - 24

Rikard Palm - 24

Åkermark

Johar Bendjelloul

Anna Olsdotter-Bergman

Mats Eklund

Lisbeth Åkerman

Cecilia Gralde

Ulf Wallgren

Anna Flemming - SVT Morgon

Anna Hedenmo - Aktuellt

Lotta Bouvin-Sundberg - SVT Morgon

TV 3:

Claes Åkeson

Anna Järphammar

TV 4:

Bengt Magnusson

Petra Nordlund

Ulrika Nilsson

Anna Lindmarker

Peter Lindgren

Bästa utländska program

SVT:

Babyfarsa

Bob och Rose

Coupling

Curry curry talkshow

Michael Moores USA

Parkinson

Vita Huset

Six Feet Under

Sopranos

The Office

Hotellet

Star Trek

Karl för sin kilt

Spooks

Se upp för Ellie

I narkotikans spår

TV 3:

Fab 5

Sex and the City

Förhäxad

Top Model

The Restaurant

Första hjälpen (Scrubs)

Cityakuten

Oz

Saturday Night Live

LA Dragnet

TV 4:

Kalla fötter

Band of Brothers

På spaning i New York

Vem dömer Amy

24

Oprah Winfrey show

Dr Phil

Osbournes

Boston Public

Will & Grace

Arkiv X

Boomtown

The District

Dharma & Greg

Kingpin

Providence

Nigella – en smak av sommaren

Advokaterna

Buffy och vampyrerna

Nikolaj & Julie

Alias

South Park

Dark Angel

Grottfolkens tid

Kanal 5:

CSI

CSI Miami

Vänner

Frasier

Tredje Skiftet

Gilmore Girls

Jay Leno Show

Bachelor

Fatclub

Bachelorette

Ali G

Jamie Olivers Restaurant

Z-TV:

David Letterman Show, Saturday Night Live, For love or money, Platinum, Oz.

Witchblade.

Canal+:

Six Feet Under (säsong 3), The Shield (seriestart och säsong 2), Monk (seriestart), Simma lugnt, Larry! (säsong 3), Corto Maltese (seriestart),

Hidden Hills (seriestart), Less Than Perfect (seriestart), South Park (säsong 6).

Bästa utländska manliga tv-personlighet

SVT:

Peter Krause (Six Feet Under)

Michael C. Hall (Six Feet Under)

Michael Parkinson (Parkinson)

Ricky Gervais (The Office)

Mackenzie Crook (The Office)

Sanjeev Bhaskar (Curry curry talkshow)

Alastair Mackenzie (Karl för sin kilt)

Matthew McFadyen (Spooks)

Michael Moore (Michael Moores USA)

James Gandolfini (Sopranos)

Michael Imperioli (Sopranos)

TV 3:

Carson Kressley, Kyan Douglas, Ted Allen, Jai Rodriguez, Thom Filicia (Fab 5) Chris Noth, John Corbett, Kyle MacLachlan (Sex and the city) Rocco DiSpirito (The Restaurant) Noah Wyle, Mekhi Phifer, Goran Visnjic, Anthony Edwards (Cityakuten)

Ed O´Neill, Desmond Harrington (LA Dragnet)

TV 4:

Dr Phil

Peter Mygind, Dejan Cukic, Jesper Asholt (Nikolaj & Julie)

Damian Lewis, Donnie Wahlberg, Ron Livingston, David Schwimmer (Band of

Brothers)

Dennis Franz, Gordon Clapp, Bill Brochtrup, Rick Schroder (På spaning i New

York)

Kiefer Sutherland, Dennis Haysbert (24)

Ozzy Osbourne, Jack Osbourne (Osbournes)

Eric McCormack (Will & Grace)

Robert Patrick (Arkiv X)

Jason Gedrick, Donnie Wahlberg, Neal McDonough, Mykelti Williamson

(Boomtown)

Craig T. Nelson (The District)

Yancey Arias (Kingpin)

Dylan McDermott, Ron Livinston (Advokaterna)

Ron Rifkin, Victor Garber, Michael Vartan (Alias)

Kanal 5:

Jay Leno

Jamie Oliver

Ali G

William L. Peterson, Gary Dourdan, George Eads, Eric Szmanda, Paul Guilfoyle

(CSI)

David Caruso, Adam Rodriguez, Rory Cochrane (CSI: Miami)

David Schwimmer, Matt LeBlanc, Matthew Perry (Vänner)

Kelsey Grammer, David Hyde Pierce (Frasier)

Michael Beach, Coby Bell, Anthony Ruvivar, Eddie Cibrian, Skipp Sudduth

(Tredje skiftet)

Z-TV:

David Letterman

Bästa utländska kvinnliga tv-personlighet

SVT:

Meera Syal (Curry curry talkshow)

Stockard Channing (Vita Huset)

Allison Janney (Vita Huset)

Frances Conroy (Six Feet Under)

Lauren Ambrose (Six Feet Under)

Rachel Griffiths (Six Feet Under)

Julia Louis-Dreyfus (Se upp för Ellie)

Keeley Hawes (Spooks)

Edie Falco (Sopranos)

Lorraine Bracco (Sopranos)

TV 3:

Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Cynthia Nixon, Kristin Davis (Sex and the city)

Alyssa Milano, Holly Marie Combs, Rose McGowan (Förhäxad)

Tyra Banks (Top Model)

Alex Kingston, Sherry Stringfield, Maura Tierney (Cityakuten)

TV 4:

Oprah Winfrey

Nigella Lawson

Sofie Gråbøl, Sofie Stougaard, Therese Glahn, Helle Fagralid (Nikolaj &

Julie)

Andrea Thompson, Kim Delaney (På spaning i New York)

Amy Brenneman, Tyne Daly (Vem dömer Amy?)

Elisha Cuthbert, Penny Johnson, Sarah Wynter, Sarah Clarke (24)

Sharon Osbourne, Kelly Osbourne (Osbournes)

Debra Messing, Megan Mullaly (Will & Grace)

Gillian Anderson (Arkiv X)

Nina Garbiras, Lana Parilla (Boomtown)

Sheryl Lee (Kingpin)

Melina Kanakaredes (Providence)

Lara Flynn Boyle, Camryn Manheim, Lisa Gay Hamilton (Advokaterna)

Sarah Michelle Gellar (Buffy och vampyrerna)

Jennifer Garner (Alias)

Jessica Alba (Dark Angel)

Kanal 5:

Marg Helgenberger, Jorja Fox (CSI)

Emily Procter, Khandi Alexander, Wanda de Jesus (CSI: Miami)

Jennifer Aniston, Lisa Kudrow, Courteney Cox (Vänner)

Molly Price, Kim Raver, Tia Texada, Bonnie Dennison (Tredje skiftet)

Lauren Graham, Alexis Bledel (Gilmore Girls)

Bästa svenska dokusåpa (ny kategori!!!)

SVT:

Expedition: Robinson

Tidningsliv

TV 4:

Farmen

Kanal 5:

Big Brother, Plastikkliniken, Temptation Island, Tjockholmen, Bachelor,

Masterplan.

Jan-Olov Andersson