TV

Här är alla tidigare vinnare

Aftonbladets TV-pris, vinnare 1983-2006

Aftonbladets läsare har röstat fram årets tv-program och tv-personligheter sedan 1983.

Här är alla tidigare vinnare. Kommer du ihåg programmen?

1983

Årets svenska program: Nöjesmaskinen

Årets svenska kvinna: Stina Lundberg

Årets svenska man: Sven Melander

Årets utländska program: Hemliga armén

Årets utländska kvinna: Jane Wyman

Årets utländska man: Larry Hagman

1984

Årets svenska program: Gäster med gester

Årets svenska kvinna: Ewonne Winblad

Årets svenska man: Jan Guillou

Årets utländska program: Törnfåglarna

Årets utländska kvinna: Sigrid Thornton

Årets utländska man: Richard Chamberlain

1985

Årets svenska program: Nöjesmassakern

Årets svenska kvinna: Lill Lindfors

Årets svenska man: Tomas von Brömssen

Årets utländska program: Cosby

Årets utländska kvinna: Jenny Seagrove

Årets utländska man: Bill Cosby

1986

Årets svenska program: Macken

Årets svenska kvinna: Catrin Jacobs

Årets svenska man: Gunnar Arvidsson

Årets utländska program: Cosby

Årets utländska kvinna: Meryl Streep

Årets utländska man: Bill Cosby

1987

Årets svenska program: Varuhuset

Årets svenska kvinna: Marika Lindström

Årets svenska man: Gunnar Arvidson

Årets utländska program: Nord och Syd

Årets utländska kvinna: Cybil Shepard

Årets utländska man: Patrick Swayze

1988

Årets svenska program: Björnes Magasin

Årets svenska kvinna: Christina Schollin

Årets svenska man: Lasse Brandeby

Årets utländska program: Matador

Årets utländska kvinna: Megan Fellows

Årets utländska man: Bill Cosby

1989

Årets svenska program: Mitt 40-tal

Årets svenska kvinna: Solveig Ternström

Årets svenska man: Berndt Egerbladh

Årets utländska program: Falcon Crest

Årets utländska kvinna: Jane Wyman

Årets utländska man: Bill Cosby

1990

Årets svenska program: Bullen

Årets svenska kvinna: Stina Dabrowski

Årets svenska man: Robert Aschberg

Årets utländska program: En röst i natten

Årets utländska kvinna: Roseanne Barr

Årets utländska man: John Cleese

1991

Årets svenska program: Dabrowski

Årets svenska kvinna: Stina Dabrowski

Årets svenska man: Robert Aschberg

Årets utländska program: Twin Peaks

Årets utländska kvinna: Whoppi Goldberg

Årets utländska man: Kyle Maclachlan

1992

Årets svenska program: Fångarna på fortet

Årets svenska kvinna: Cissi Elwin

Årets svenska man: Leif ”Loket” Olsson

Årets utländska program: Rättvisans män

Årets utländska kvinna: Louise Lombard

Årets utländska man: Joe Penny

1993

Årets svenska program: Rederiet

Årets svenska kvinna: Kristin Kaspersen

Årets svenska man: Martin Timell

Årets utländska program: Våra värsta år

Årets utländska kvinna: Oprah Winfrey

Årets utländska man: Rowan Atkinson

1994

Årets svenska program: Svensson, Svensson

Årets svenska kvinna: Suzanne Reuter

Årets svenska man: Leif ”Loket” Olsson

Årets utländska program: Doktor Quinn

Årets utländska kvinna: Jane Seymour

Årets utländska man: John Thaw

1995

Årets svenska program: Tre Kronor

Årets svenska kvinna: Maj Fant

Årets svenska man: Robert Gustafsson

Årets utländska program: Arkiv X

Årets utländska kvinna: Ricki Lake

Årets utländska man: Rowan Atkinson

1996

Årets svenska program: Svensson, Svensson

Årets svenska kvinna: Susanne Reuter

Årets svenska man: Robert Gustafsson

Årets utländska program: Arkiv X

Årets utländska kvinna: Gillian Andersson

Årets utländska man: Dave Duchovny

1997

Årets svenska program: Så ska det låta

Årets svenska kvinna: Stina Dabrowski

Årets svenska man: Peter Harryson

Årets utländska program: Arkiv X

Årets utländska kvinna: Gillian Andersson

Årets utländska man: Rowan Atkinson

1998

Årets svenska program: Expedition: Robinson

Årets svenska kvinna: Alice Bah

Årets svenska man: Kristian Luuk

Årets svenska underhållningsprogram: Expedition: Robinson

Årets svenska Dramaproduktion: Aspiranterna

Årets svenska Samhällsprogram: Kalla fakta

Årets svenska Barn/Ungdomsprogram: Hjärnkontoret

Årets svenska sportkommentator: Arne Hegerfors

Årets svenska nyhetsankare: Claes Elfsberg

Årets utländska TV-program: Ally Mc Beal

Årets utländska kvinnliga tv-person: Calista Flockhart

Årets utländska manliga tv-person: Jerry Seinfeld

1999

Århundradets svenska kvinnliga: Stina Lundberg

Århundradets svenska manliga: Lennart Hyland

Årets svenska program: Så ska det låta

Årets svenska kvinna: Agneta Sjödin

Årets svenska man: Kristian Luuk

Årets svenska underhållningsprogram: Så ska det låta

Årets svenska Dramaproduktion: Anna Holt

Årets svenska Samhällsprogram: Kalla Fakta

Årets svenska Barn/Ungdomsprogram: Hjärnkontoret

Årets svenska sportkommentator: Arne Hegerfors

Årets svenska nyhetsankare: Claes Elfsberg

Årets utländska TV-program: Vänner

Årets utländska kvinnliga tv-person: Calista Flockhart

Årets utländska manliga tv-person: Jerry Seinfeld

2000

Årets svenska program: Expedition: Robinson

Årets svenska kvinna: Suzanne Reuter

Årets svenska man: Kristian Luuk

Årets svenska underhållningsprogram: Sen kväll med Luuk

Årets svenska Dramaproduktion: Skärgårdsdoktorn

Årets svenska Samhällsprogram: Kalla Fakta

Årets svenska Barn/Ungdomsprogram: Hjärnkontoret

Årets svenska sportkommentator: Glenn Strömberg

Årets svenska nyhetsankare: Bengt Magnusson

Årets utländska TV-program: Vänner

Årets utländska kvinnliga tv-person: Jennifer Aniston

Årets utländska manliga tv-person: Michael J Fox

2001

Årets svenska program: Parlamentet

Årets kvinnliga tv-personlighet: Tina Nordström

Årets manliga tv-personlighet: Kristian Luuk

Årets svenska underhållningsprogram: Sen kväll med Luuk

Årets svenska dramaproduktion: Rederiet

Årets svenska samhällsprogram: Kalla Fakta

Årets svenska barn/ungdomsprogram: Hjärnkontoret

Årets svenska nyhetsankare: Bengt Magnusson

Årets sportkommentator: Arne Hegerfors

Årets utländska program: Vänner

Årets utländska kvinnliga tv-person: Jennifer Aniston

Årets utländska manliga tv-person: David Letterman

2002

Årets svenska program: Parlamentet

Årets kvinnliga tv-personlighet: Suzanne Reuter

Årets manliga tv-personlighet: Fredrik Lindström

Årets svenska underhållningsprogram: Parlamentet

Årets svenska dramaproduktion: Cleo

Årets svenska samhällsprogram: Uppdrag Granskning

Årets svenska barn/ungdomsprogram: REA

Årets svenska nyhetsankare: Katarina Sandström

Årets sportkommentator: Peter Jihde

Årets utländska program: Vänner

Årets utländska kvinnliga tv-person: Jennifer Aniston

Årets utländska manliga tv-person: Kiefer Sutherland

2003

Årets svenska program: Parlamentet

Årets kvinnliga tv-personlighet: Tina Nordström

Årets manliga tv-personlighet: Kristian Luuk

Årets svenska underhållningsprogram: Parlamentet

Årets svenska dramaproduktion: Tusenbröder II

Årets svenska samhällsprogram: Uppdrag Granskning

Årets svenska barn/ungdomsprogram: REA

Årets svenska nyhetsankare: Bengt Magnusson

Årets sportkommentator: Peter Jihde

Årets utländska program: Vänner

Årets utländska kvinnliga tv-person: Jennifer Aniston

Årets utländska manliga tv-person: Dr Phil

Årets bästa dokusåpa: Expedition:Robinson

2004

Svenska program Parlamentet

Kvinnliga tv-personlighet Linda Isacsson

Manliga tv-personlighet Kristian Luuk

Svenska underhållningsprogram Parlamentet

Svenska dramaproduktion c/o Segemyhr

Svenska samhällsprogram Insider

Svenska barn/ungdomsprogram REA

Svenska nyhetsankare Bengt Magnusson

Svenska sportkommentator Peter Jihde

Utländska program Vänner

Utländska kvinnliga tv-personlighet Jennifer Aniston

Utländska manliga tv-personlighet Matt LeBlanc

Dokusåpa Big Brother

2005

Bästa sportprofil: Peter Jihde

Bästa kvinnliga tv-personlighet: Kattis Ahlström

Bästa manliga tv-personlighet: Peter Jihde

Bästa kvinnliga skådespelerska i tv-program: Ulla Skoog

Bästa manliga skådespelare i tv-program: Mikael Persbrandt

Bästa nyhetsankare: Bengt Magnusson

Bästa svenska program: På Spåret

Bästa svenska samhällsprogram: Insider

Bästa svenska barn/ungdomsprogram: Hjärnkontoret

Bästa livsstilsprogram: Roomservice

Bästa humorprogram: Parlamentet

Bästa dokusåpa: FCZ

Bästa utländska program: CSI: CRIME SCENE INVESTIGATION

2006

Bästa svenska program: Så ska det låta

Bästa dokusåpa: Bonde söker fru

Bästa humorprogram: Hey Baberiba

Kvinnliga tv-personlighet: Tilde de Paula

Bästa manliga tv-personlighet: Fredrik Lindström

Kvinnliga skådespelerska i tv-program: Tuva Novotny

Manliga skådespelare i tv-program: Kjell Bergqvist

Sportprofil: Peter Jihde

Nyhetsankare: Bengt Magnusson

Livsstilsprogram: Room Service

Samhällsprogram: Uppdrag Granskning

Barn- & Ungdom: Bolibompa

Utländska program: Prison Break

aftonbladet.se