Börja nominera dina tv-favoriter!

Nu är det dags för Aftonbladets tv-pris 2008

TV

Dags igen för Aftonbladets tv-pris, där ni – Aftonbladets läsare – utser 2008 års bästa tv-program och tv-personligheter.

Det enda tv-priset där svenska folket både nominerar finalisterna och röstar fram vinnarna.

Vem och vad tycker du har varit bäst på tv det senaste året? Kolla in listan och börja nominera.

Aftonbladet hjälper dig genom att presentera de tänkbara kandidaterna.

Och kom ihåg: det är DU som bestämmer vem som ska få Aftonbladets tv-pris!

Här är de tänkbara kandidaterna till Aftonbladets tv-pris 2008:

Bästa program:

SVT:

The Sixties

På spåret

Dansbandskampen

Melodifestivalen 2008

Var fan är mitt band?

Livet i Fagervik

Höök

Om ett hjärta

Sthlm

Häxdansen

Vinterstudion

Antikrundan

Uppdrag granskning

Klass 9A

Barnmorskorna

Doobidoo

Allsång på Skansen

Andra avenyn

Selma Lagerlöf

Kungamordet

Dom kallar oss artister

Nobelmiddagen

TV 3:

Lyxfällan

Singing Bee

Ensam Mamma Söker

Sjukhuset

Efterlyst

Insider

Simon & Tomas

Du är vad du äter

Extra Extra!

Sing A Long

Grannfejden

TV 4/TV 4 Plus:

Berg flyttar in

Bingolotto

Bonde söker fru

Fordringsägaren

Fredag hela veckan

Främmande fågel

Idol 2008

Jeopardy

Körslaget

Let’s dance

Matakuten

Oskyldigt dömd

Rent hus

Sommarkrysset

Sommar med Ernst

Stjärnor på is

Spårlöst

Talang 2008

Vad blir det för mat

Wallander

Kanal 5:

Vem Kan Slå Filip & Fredrik

Färjan

I ditt ansikte

Boston Tea Party

100 Höjdare USA

Vakna med the Voice

Roomservice

So You Think You Can Dance Scandinavia

Sverige Pussas Och Kramas

Filip & Fredriks Valvaka

Musikmaskinen

TV 6:

Hål i Väggen

Erik & Mackan

Kanal 9:

Sjön Suger

Snacka om Nyheter

Bästa humorprogram:

SVT:

Mia & Klara

Grotesco

Svensson, Svensson

Robins

Morgonsoffan

TV 3:

Extra Extra

TV 4:

Det sociala spelet

Fredag hela veckan

Hjälp!

Parlamentet

Tack gode gud

Kanal 5:

Lilla Al Fadji

Lilla Landet Lagom

I ditt ansikte

Sverige Pussas Och Kramas

Myggan

Misses Lista

100 Höjdare USA

Boston Tea Party

TV 6:

Erik & Mackan

Hål i Väggen

Kanal 9:

Snacka om nyheter

Bästa kvinnliga tv-personlighet:

SVT:

Mia Skäringer

Klara Zimmergren

Isabelle Halling

Åsa Vilbäck

Petra Mede

Anne Lundberg

Anna Lindman Barsk

Carin Hjulström Livh

Eva Funck

Karin Hübinette

Anna Hedenmo

Marinanne Rundström

Linda Nyberg

Anja Kontor

Susanne Axel

Karin Winther

Blossom Tainton

Karin Mattisson

Kitty Jutbrink

TV 3:

Hanna Hedlund

Anna Skipper

Elisabeth Fogelström

Renée Nyberg

Anna Olin

TV 4/TV 4 Plus:

Carina Berg

Carolina Gynning

Caroline Giertz

Gry Forssell

Jessica Almenäs

Jenny Östergren

Kristin Kaspersen

Laila Bagge

Leila Lindholm

Li Pamp

Linda Isacsson

Lotta Engberg

Lulu Carter

Malou von Sivers

Marléne Eriksson

Marie-Louise Danielsson Tham

Mija Kinning

Monika Ahlberg

Rafaela Lindeberg

Rickard Sjöberg

Tilde de Paula

Kanal 5:

Ann Söderlund

Kicki Berg

Carolina Gynning

Emma Andersson

Färjan-Anita Åkerberg

Josefine Craafoord

Kanal 9:

Kajsa Ingemarsson

Annika Lantz

Bästa manliga tv-personlighet:

SVT:

Daniel Sjölin

Peter Settman

Kristoffer Lundström

Kristian Luuk

K-G Bergström

Anders Lundin

André Pops

Fredrik Sahlin

Robin Paulsson

Janne Josefsson

Rickard Olsson

Sverker Olofsson

Ingvar Oldsberg

Per Sinding-Larsen

Lasse Kronér

David Batra

Niklas Ekstedt

TV 3:

Hasse Aro

Robban Aschberg

Måns Möller

Simon Davies

Tomas Cederlund

Urban Säfwenberg

Leif GW Persson

TV 4/TV 4 Plus:

Adam Alsing

Anders Bagge

Anders Kraft

Anders S Nilsson

Andreas Carlsson

Bengt Magnusson

Bert Karlsson

David Hellenius

Ernst Kirschsteiger

Fredrik Steen

Kenny Bräck

Lasse Bengtsson

Lennart Ekdal

Marcus Birro

Mats "Matte" Carlsson

Martin Timell

Paolo Roberto

Peder Lamm

Peter Magnusson

Per Morberg

Peter Jihde

Peter Lindgren

Pontus Silfverstolpe

Steffo Törnquist

Willy Björkman

Kanal 5:

Filip Hammar

Fredrik Wikingson

Ingvar Oldsberg

Färjan-Håkan Hallin

Magnus Betnér

Marin Soneby

Jacob Öqvist

Paul Haukka

Johnnie Krigström

Mattias Särnholm

Fredrik "Benke" Rydman

Henrik Jonsson

Mikael Tornving

Pontus Gårdinger

Olle Waller

Martin Björk

Henrik Schyffert

André Wickström

TV 6:

Erik Ekstrand

Mackan Edlun

Johan Petterson

TV 8:

Lars Adaktusson

Kanal 9:

Lennart Jähkel

Johan Ulveson

Kristoffer Appelquist

Lennart "Hoa Hoa" Dahlgren

Joppe Pihlgren

Peter Sundfeldt

Kenneth Toneff

Tommy Åström

Bästa sportprofil:

SVT:

André Pops

Mats Nyström

Marie Lehmann

Niklas Wikegård

Jonas Karlsson

Jacob Håård

David Fjäll

Yvette Hermundstad

TV 4/TV 4 Sport:

Anna Brolin

Patrick Ekwall

Peter Eng

Peter Jihde

Suzanne Sjögren

Kanal 5:

Tommy Åström

Petter Rönnquist

TV 6/Viasat:

Ola Wenström

Sladjan Osmanagic

Glenn Hysén

Canal+:

Arne Hegerfors

Jens Fjellström

Lasse Granqvist

Nora Strandberg

Niklas Holmgren

Tommy Åström

Bästa livsstilsprogram:

SVT:

Antikrundan

Toppform

Sommartorpet

Plus

Dr Åsa

Packat och klart

Go´kväll

Söderläge

Hype

Niklas mat

Solens mat

Fråga doktorn

TV 3:

Lyxfällan

Du Är Vad Du Äter

Design Simon & Tomas,

Nytt läge

TV 4/TV 4 Plus:

Antikdeckarna

Äntligen hemma

Bröllopsform

Bygglov

Det okända

Efter tio

Första, andra, tredje!

Grilla!

Jul med Ernst

Hundcoachen

Kenny & vänner (m Kenny Bräck)

Kockduellen

Leilas fest

Leilas jul

Leilas mat

Monikas mat

Nyhetsmorgon lördag

Primo Paolo

Sommar med Ernst

Vad blir det för mat

Kanal 5:

Roomservice

Fråga Olle

TV 8:

Teknikens Värld

Kanal 9:

Sjön suger

Motorjournalen

Bästa realityprogram:

SVT:

Klass 9A

Barnmorskorna

Singelmammor

Himlen kan vänta

Stjärnorna på slottet

Var fan är mitt band?

Tv-stjärnan

Musikhjälpen

TV 3:

Ensam Mamma Söker

Sjukhuset

TV 4/TV 4 Plus:

Fredsstyrkan

Halv åtta hos mig

I en annan del av Köping

Rent hus

Sommarpärlan

Spårlöst

Det okända

Berg flyttar in

Kanal 5:

Kustbevakarna

SOS Gute

Färjan

Stridspiloterna

TV 8:

Guds Hus

Bästa kvinnliga skådespelare i tv-program:

SVT:

Helena Bergström (Selma Lagerlöf)

Alexandra Rapaport (Selma Lagerlöf)

Ingela Olsson (Selma Lagerlöf)

Maria Sid (Livet i Fagervik)

Ing-Marie Carlsson (Livet i Fagervik)

Cecilia Ljung (Höök)

Siw Erixon (Höök)

Paprika Steen (Om ett hjärta)

Solveig Ternström (Om ett hjärta)

Julia Dufvenius (Häxdansen)

Melinda Kinnaman (Häxdansen)

Malin Morgan (Häxdansen)

Ia Langhammer (Häxdansen)

Hanna Malmberg (Häxdansen)

Livia Millhagen (Häxdansen)

Sofia Ledarp (Häxdansen)

Susanne Reuter (Svensson, Svensson)

Marie Richardsson (Kungamordet)

Petra Mede (Morgonsoffan)

Maya Rung (Andra avenyn)

Fortesa Hoti (Andra avenyn)

Sandra Huldt (Julkalendern 2008)

TV 4:

Annika Andersson (Hjälp!)

Eva Röse (Främmande fågel)

Helena af Sandeberg (Oskyldigt dömd)

Marie Rickardsson (Oskyldigt dömd, Främmande fågel)

Sissela Kyle (Hjälp!)

Sissela Benn (Hjälp!)

Sofia Ledarp (Oskyldigt dömd)

Stina Ekblad (Hjälp!)

Kanal 5:

Claudia Galli (Misses lista)

Josephine Bornebusch (Misses lista)

Bästa manliga skådespelare i tv-program:

SVT:

Henrik Johansson (Livet i Fagervik)

Erik Johansson (Sthlm)

Peter Carlberg (Höök)

Reine Brynolfsson (Kungamordet)

Leif Andree (Livet i Fagervik)

Lars Lind (Livet i Fagervik)

David Batra (Morgonsoffan)

Allan Svensson (Svensson, Svensson)

Anders Johansson (Julkalendern 2008)

Måns Nilsson (Julkalendern 2008)

Filip Benko (Andra avenyn)

Jonas Bane (Andra avenyn)

TV 4:

Allan Svensson (Främmande fågel)

Fares Fares (Främmande fågel)

Francisco Sobrado (Oskyldigt dömd)

Krister Henriksson (Wallander)

Leonard Terfelt (Oskyldigt dömd)

Mikael Persbrandt (Oskyldigt dömd)

Ola Rapace (Wallander)

Peter Magnusson (Hjälp!)

Peter Perski (Främmande fågel)

Felix Herngren (Hjälp!)

Johan Glans (Hjälp!)

Johan Rheborg (Hjälp!)

Kanal 5:

Henrik Dorsin (Lilla Landet Lagom)

Henrik Hjelt (Lilla Landet Lagom)

Johan Ulveson (Lilla Landet Lagom)

"Big Fred" Fredrik Eddahri Hedberg (Lilla al Fadji)

"Fille" Filippe Leiva Wenger (Lilla al Fadji)

Bästa nyhetsankare:

SVT:

Anna Hedemo

Lisbeth Åkerman

Claes Elfsberg

Katarina Sandström

Lennart Persson

TV 4:

Anna Lindmarker

Bengt Magnusson

Jesper Börjesson

Petra Nordlund

Rafaela Lindeberg

Ulrika Nilsson

TV 8:

Erik Arnér

Bästa samhällsprogram:

SVT:

Uppdrag granskning

Agenda

Debatt

Rakt på med K-G Bergström

Halal-tv

Världens konflikter

Korrespondenterna

TV 3:

Efterlyst

Insider

Sjukhuset

TV 4:

Kalla fakta

Kvällsöppet

Matakuten

Nyhetsmorgon lördag

Kanal 5:

Outsiders

Filip & Fredriks Valvaka

TV 8:

Adaktusson

Sturmark möter

Bästa barn- och ungdomsprogram:

SVT:

Julkalendern 2008

Bolibompa

Evas superkoll

Hotell Kantarell

Wild kids

Hjärnkontoret

Habib

Barda

Vi i femman

Lilla Sportspegeln

Lilla Aktuellt

Lilla Melodifestivalen

Rekordbyrån

Hasses brorsas låtsassyrras kompis

Häxan Surtant

Rampljuset

REA

TV 4:

Lattjobolaget Lajban

Mimmi & Mojje i fjällen

APTV med Zillah & Totte

Bästa utländska program:

SVT:

Tell me you love me

Big love

Brottskod: försvunnen

The Tudors

Nip/tuck

John from Cinncinatti

The Wire

Morden i Midsomer

Brottet

The Sarah Silverman show

Entourage

Flight of the concords

Veronica Mars

Life on Mars II

TV 3:

Prison Break

Bones

Navy CIS

TV 4:

Californication

Heroes

House

Lost

Medium

American Idol

90210

Kanal 5:

Greys Anatomy

CSI

Desperate Housewives

Ugly Betty

Gossip Girls

Gordons Kitchen Nightmares

Criminal Minds

Trollkarlens hemligheter

TV 6:

Dexter

2 1/2 män

Simpsons

Scrubs

Weeds

Damages

My name is Earl

Terminator: The Sarah Connor chronicles

Kanal 9:

Top Gear

Grand Designs

The Office

Mad Men

Canal+:

House

Heroes

True Blood

Pushing Daisies

30 Rock

In Treatment

Lipstick Jungle

Tell Me You Love Me

Generation Kill

Sammanställning: Jan-Olov Andersson

Nöjesbladet.se