Från husbil och stödboende – till takvåning i New York.
Carina Berg uppges flytta in i stjärnmålvakten Henrik Lundqvists lyxlägenhet i den nya säsongen av ”Berg flyttar in”.
– Ett scoop för övrigt är ju att Berg aldrig sover över, säger Alex Schulman i sin podcast.
Programledaren Carina Berg, 34, har bott i både slott och koja under inspelningarna av TV4:s ”Berg flyttar in”.
I den kommande säsongen hälsar hon på Henrik Lundqvist, 30, stjärnmålvakt i New York Rangers, enligt ”Alex och Sigges podcast”.
I podcasten berättar Alex Schulman om hur han träffade Lundqvist i dennes lyxvåning på Manhattan i New York med anledning av att de båda medverkar i en reklamfilm för ett schampomärke tillsammans.
– Han berättade att han dagen innan haft besök av Carina Berg som ska göra ”Berg flyttar in”. Han berättade om hur det varit och att de hade spelat in, säger Schulman i podcasten.
– Ett scoop för övrigt är ju att Berg aldrig sover över. Hon spelar in och sen åker hon hem och bor på hotell, säger han.
Tora Heckscher, exekutiv producent för ”Berg flyttar in” vill inte kommentera uppgifterna som framkommer i podcasten.
– Vi kommenterar inga eventuella deltagare i det här stadiet. Generellt gällande övernattning kan jag säga att det i undantagsfall har förekommit att Carina inte sovit över, säger hon.
Thorsten Flincks husbil 2010
Camilla Henemarks stödboende 2011
Jesper Parneviks lyxkåk i Florida 2011
Marcus Schenkenbergs lägenhet, NY 2009