Här är årets nomineringar till ”Kristallen”

1 av 11 | Foto: Pressbild
Josephine Bornebusch och Rachel Mohlin leder årets gala.
TV

Nöjesbladets var på plats när de nominerade till årets ”Kristallen” presenterades.

FAKTA

Dessa program är nominerade till årets tv-pris:

ÅRETS BARN- OCH UNGDOMSPROGRAM:

Bacillakuten (SVT) producent: Maria Boklund, SVT

Extrema öden (SVT) producent: Mattias Barsk, SVT

Julkalendern, Piratskattens hemlighet (SVT) producent: Nicklas Wikström Nicastro, Tre Vänner

Kändisbarnvakten (SVT) producent: Emil Ullberger, Titan

Livet i bokstavslandet (UR) producent: Patrik Sundström, Patrik Sthlm

ÅRETS DOKUMENTÄRPROGRAM:

Astrid (SVT), producent: Kristina Lindström, SVT

Att skiljas (SVT), producent: David Herdies, Momento Film

Brottskod (TV3), producent: Pål Hollender, STO-CPH Produktion

Hunger (SVT), producent: Charlotte Landelius, Henrik Stockare, Thomas Jackson, SVT

Ibrahimovic från Rosengård med mer än ett mål(Kanal 5), producent: Tomas Axelsson, Red Cabin

ÅRETS DOKUSÅPA:

Bonde söker fru (TV4), producent: Mia Stalin, Fremantle

Diktatorn (UR), producent: Lars Wickström, Art89

Hela Sverige bakar (Sjuan), producent: Isabella Centerwall, Meter TV

Paradise Hotel (TV3), producent: Mia Berg, Mastiff

Realitystjärnorna på godset (TV3), producent: Anna Barve, Mexiko Media

ÅRETS FAKTA- OCH AKTUALITETSPROGRAM:

Breaking News (Kanal 5), producent: Caroline Ringblom, Mexiko Media

Den som får finnas (SVT), producent: Lia Cederström, Scandinavian Studios

Djävulsdansen (SVT), producent: Ann-Linn Guillou, SVT

Fosterland (SVT), producent: Fredrik Önnevall, SVT

Programmen som Förändrade TV (UR), producent: Magnus Sjöström, UR

ÅRETS GRANSKNING:

DI: Bränn en bil (SVT), producent: Bosse Lindquist, SVT

Kalla fakta - Slav i Skåne (TV4), producent: Sara Recabarren, Nyhetsbolaget

Trolljägarna (TV3), producent: Julia Malmvall, Strix Television

Uppdrag Granskning: Kommungranskarna i Österåker (SVT), producent: Sophia Djiobaridis, Valeria Helander, SVT

Uppdrag Granskning: Konstbluffen (SVT), producent: Karin Mattisson, Herman Reuterswärd, Lars-Göran Svensson, SVT

ÅRETS HUMORPROGRAM:

Ack Värmland (TV4), producent: Jan Blomberg, Anette Brantin, Bob Film

Full Patte (SVT), producent: Anna Wallmark Avelin, Eyeworks

Inte ok (TV3), producent: Martin Persson, FLX

Morran och Tobias (SVT), producent: Niklas Jacobsson, Jarowskij

Partaj (Kanal 5), producent: Svante Kettner, Baluba

ÅRETS KVINNLIGA PROGRAMLEDARE:

Carina Berg och Christine Meltzer (Kanal 5)

Gry Forssell (TV4)

Malin Gramer (TV3)

Sanna Nielsen (SVT)

ÅRETS KVINNLIGA SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION:

Christine Meltzer (Kanal 5), Partaj

Lena Endre (SVT), Viva Hate

Mia Skäringer (TV4), Ack Värmland

Moa Gammel (SVT), Jordskott

Rachel Mohlin (Kanal 5), Partaj

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM:

Alla är fotografer (SVT), producent: Carl Tofft, Brommamamma

Arga Snickaren VIP (Kanal 5), producent: Gustav Boman, Skare

Gift vid första ögonkastet (SVT), producent: Mathias Barnekow, Baluba

Historieätarna (SVT), producent: Karin af Klintberg, Thelma & Louise

Husdrömmar (SVT), producent: Jonas Skottheim, SVT

ÅRETS MANLIGE PROGRAMLEDARE:

David Hellenius (TV4)

Erik Ekstrand och Mackan Edlund (TV6)

Fredrik Wikingsson & Filip Hammar (Kanal 5)

Lasse Kronér (SVT)

ÅRETS MANLIGE SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION:

Adam Lundgren (SVT), Blå ögon

David Sundin (TV3), Inte OK

Göran Ragnerstam (SVT), Jordskott

Johan Petersson (Kanal 5), Partaj

Peter Andersson (SVT), Viva Hate

ÅRETS PROGRAM:

Ack Värmland (TV4), producent: Jan Blomberg, Anette Brantin, Bob Film

Breaking News (Kanal 5), Caroline Ringblom, Mexiko Media

Morran och Tobias (SVT), Niklas Jacobsson, Jarowskij

Parneviks (TV3), Lotta Hoff, Elk

ÅRETS REALITYPROGRAM:

Berg & Meltzer i Europa (Kanal 5), producent: Patrik Westman, Elk

Klippans karaokecup (SVT), producent: Matias Rosberg, Nils Toftenow, Tally-Ho

Lyckliga gatan (TV4), producent: Jasper Lake, Mastiff

Parneviks (TV3), producent: Lotta Hoff, Elk

Ska vi göra slut? (Kanal 5), producent: Mårten Evers, Olle Palmlöf, Mexiko Media

ÅRETS SPORT-TV-PROFIL:

André Pops (SVT)

Anna Brolin (TV4)

Frida Nordstrand (TV3)

Roberto Vacchi (Eurosport)

ÅRETS TV-DRAMA:

Blå Ögon (SVT), producent: Henrik Georgsson, Fredrik Edfeldt, Strix Drama

Jordskott (SVT), producent Henrik Björn, Palladium

Portkod 1525 (SVT), producent: Linnea Roxeheim, Eyeworks

Torpederna (TV4) Regi: Felix Herngren,Jakob Ström, FLX

Viva Hate (SVT), producent: Jens Lien, Anagram

ÅRETS TV-PERSONLIGHET:

Draken (SVT), Bolibompa

Gunilla Persson (TV3), Svenska Hollywoodfruar

Marcus Oscarsson (TV4), Nyhetsmorgon

Mia Parnevik (TV3), Parneviks

Sefik Ibrahimovic (Kanal 5), Ibrahimovic från Rosengård...

ÅRETS UNDERHÅLLNINGSPROGRAM:

Idol (TV4), Joachim Brobeck, Fremantle

Let's Dance (TV4), Elinor Aldal, Mastiff

Melodifestivalen 2015 (SVT) producent: Christer Björkman, Christel Tholse Willers,SVT

Ninja Warrior (Kanal 5), producent: Pär Hedmark, Elk

På Spåret (SVT), producent: Tobias Björling, SVT