Elva år har förflutit sedan Åsa Vilbäck blev ”Robinson-Åsa” med hela svenska folket.
Snart syns hon åter i SVT – som programledare för ett nytt hälsomagasin.
Aftonbladet kan i dag avslöja att den före detta ”Expedition: Robinson”-deltagaren får ett eget program.
Med start i mitten av oktober ska 34-åriga Åsa Vilbäck, som sedan några år tillbaka är verksam som kirurg i Örebro, guida tv-tittarna till ett nyttigare liv.
– Det ska bli jätteroligt, jag älskar det här ämnet. Publiken kommer att få svar på frågor av typen ”varför är jag så trött”. Vad som utlöser vad i kroppen, säger Åsa Vilbäck.
Hon blev känd under den första säsongen av ”Robinson” 1997. Sedan dess har hon utbildat sig till läkare och längtar inte tillbaka till dokusåpatiden.
– Jag är medveten om att ”Dr Åsa” inte skulle ha blivit verklighet om det inte vore för att jag varit med i tv förut. Men jag är så glad att jag fullföljde mina studier när ”Robinson” var slut. Efter tre års rännande på premiärfester var jag urless på kändistillvaron.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...