”Dexter” blir tecknad.
En animerad tv-serie om seriemördarens liv som ung har fått klartecken av Showtime.
Kabelkanalen Showtime är i full gång med produktionen av 12 animerade avsnitt av en tecknad version av ”Dexter” som kommer att heta ”Earl cuts”. Serien är tänkt att vara en prequel, alltså en serie som visar vad som hände innan den första säsongen av ”Dexter” började. Serien kommer att visas på webben, och huvudrollsinnehavaren Michael C. Hall kommer själv att göra berättarrösten, skriver Hollywood Reporter.
En fjärde ”riktig” säsong av Showtime-serien ”Dexter” får premiär i USA den 27 september.
– Jag är den enda personen i hela ensemblen som vet vad som kommer att hända i alla tolv avsnitt, säger skådespelaren John Lithgow som kommer att dyka upp som ett av de nya ansiktena i säsong fyra.
Givetvis utan att ge några ytterligare detaljer...
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...