Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna
Från bloggen: Schlagerprofilerna
05 nov 08:56
Från bloggen: Åsa Petersen
05 nov 14:07
Från bloggen: Pierre's Schlager Experience
05 nov 12:14
En naken man väcker uppståndelse i schlagervärlden.
I webbjokern ”Kärleken vänder allt” skymtar en kameraman i bara strumplästen.
– Det blev våldsamt varmt, förklarar sångaren Adam Sandahl.
I går blev 50 webbjokrar tio, och om tio dagar utses den låt som får tävla i Melodifestivalen. Mest uppmärksamhet väcker just nu bidraget ”Kärleken vänder allt” framfört av coverbandet ASG.
På flera håll, bland annat den holländska schlagersajten 3minutes.me, rapporteras det hur synden nästlat sig in i den svenska Melodifestivalen. Orsaken? En naken kameraman.
34 sekunder in i låten dyker han upp i en spegel bakom trummisen. Med en cymbal i strategisk höjd.
– Det är inspelat i en källare och det var ganska varmt från början. Vi använde en bygglampa som ljussättning och det blev våldsamt varmt, säger sångaren Adam Sandahl, och förklarar att det hela är ett misstag.
Men vem som döljer sig bakom kameran förtäljer inte historien.
– Vi var flera som hjälptes åt och filma så jag vet faktiskt inte, säger Sandahl.
På bloggar och schlagersajter höjs upprörda röster som undrar om detta kan vara tillåtet i den svenska Melodifestivalen. Projektledare Thomas Hall ger lugnande besked.
– Gränsen går väl vid när det inte är passande för barn. Då måste man ha en varningsflagga. Men cymbalen är ju för penis så man ser bara lite naken hud, säger han.