Geigermätaren sköt i höjden. Ändå gick Pål Hollender in i gripklon som röjt skrot ur kärnreaktorn i Tjernobyl.
Filip Hammar och Fredrik Wikingsson stod en bit ifrån och såg på.
– Efteråt kräktes jag. Jag fick dödsångest och fruktade att jag fått cancer, säger Pål Hollender.
Konstnären Pål Hollender är också sändningsproducent för Filip Hammars och Fredrik Wikingssons program ”Boston tea party”. Ett av programmen har miljö som tema. Därför åkte produktionen till det havererade kärnkraftsverket i Tjernobyl i Ukraina.
Guiden tog dem till ett övergivet tivoli i en dunge i skogen, utanför det område som klassas som säkert. Dumpad bland sönderrostade karuseller hittade de ”the claw”, en gripklo som användes för att lyfta bort skrot från kärnreaktorn som exploderade 1986.
När Fredrik gick fram till gripklon sköt geigermätaren i höjden. Pål Hollender tänkte att han inte skulle få i sig mer strålning än när man genomgår en skiktröntgen.
– Så jag hoppade in i den.
Efteråt kom han på att han kunde ha tänkt fel.
På väg tillbaka till Kiev pimplade de rödvin. De hade fått tips att det ska hjälpa mot strålningen. Och med alkoholens hjälp tog dödsångesten över.
– Jag tänkte att jävlar i helvete. Nu måste jag åka hem och berätta för min fru att jag tog livet av mig, att jag måste vänta några veckor på att dö, säger Pål.
– På hotellrummet i Kiev skrek jag av gråt för att jag var så dum i huvudet.
Han var inte ensam om sin ångest.
– Vi låg alla tre på våra hotellrum och begrundade det vi varit med om.
När Pål Hollender kom hem lät han undersöka sig för att få veta om strålningen han fått i sig var farlig. Han hade rätt i sin första beräkning. Den var inte dödlig.
– Men det tog några veckor innan ångesten la sig, säger han.
”Boston tea party” sänds i kväll klockan 22.00 i Kanal 5.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...