Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2007-10-10
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text
”VI SKRATTADE SÅ VI SKREK” Efter tre år av radiohumor har Kl
”VI SKRATTADE SÅ VI SKREK” Efter tre år av radiohumor har Klara och Mia gjort tv av sitt ”Roll on”. ”Det har verkligen varit roligt att göra den här serien. Vi skrattade så vi skrek varenda dag på jobbet. Speciellt när vi var Mia och Klara. Vi levde oss in i de här rollerna för de ligger ganska nära oss”, säger Mia Skäringer.
Foto: Anders Wejrot

Vägrar vara fräcka

Fakta: Mia & Klara

Namn: Klara Zimmergren. Ålder: 40 år. Yrke: Journalist och komiker. Bor: Göteborg. Familj: Sambo och en hund. Inkomst: 462 900 kronor (taxeringsår 2006).

Namn: Mia Skäringer. Ålder: 30 år. Yrke: Skådespelare. Bor: Göteborgs skärgård. Familj: Sambo, två egna barn och tre bonusbarn. Inkomst: 616 000 kronor (taxeringsår 2007)

Tabita.
Tabita.
Mona och Ansi.
Mona och Ansi.
Gulle- tussan.
Gulle- tussan.
Mia & Klara.
Mia & Klara.
Viveka.
Viveka.

Mia & Klara om sin humorsuccé: Det får inte vara så bajsnödigt och rätt

GÖTEBORG Två aggressiva butiksbiträden och en tatuerad blendmorsa.

Humorduon Mia Skäringer och Klara Zimmergren har förvandlat sin radioshow till en tv-succé.

– Vi har varit kåta på att göra tv länge men inte varit mogna förrän nu, säger Mia.

Den värmländska småbarnsmamman Tabita sitter under köksfläkten i ett moln av cigarettrök. Med telefonen i ena handen och tatuerarpennan mot låret i den andra.

I rummet bredvid sover gårdagens ragg.

”Ja han ligger här och dreglar så gött så. Ja, jag hann ju aldrig berätta att jag har barn vettö. Nä. De tycker det är så roligt. Jag tror det är bra för barna det där. Träffa nytt folk, lite omväxling vettö.”

Plötsligt ropar Tabita förbi luren:

”Robin! Gå in och titt på’n. Kall’n för pappa så vakner han nog.”

Scenen är hämtad ur ”Mia och Klara”, Mia Skäringer, 30, och Klara Zimmergrens, 40, nya humorsatsning i SVT.

Från Kristinehamn

Men den skulle lika gärna kunna ha ägt rum i en sunkig betonglya i Kristinehamn – Mias, och Aftonbladets utsändes, forna hemstad.

– Jag har absolut plockat mycket därifrån. Jag var rädd att folk skulle känna sig påhoppade. Jag är inte hemma så mycket men mamma säger att alla gillar Tabita, säger Mia.

Riktiga tatueringar

Förklaringen är enkel.

– Jag sätter mig inte på någon piedestal och säger ”kolla vilken sunkis”. Det finns ju Tabita i mig också. Jag har mina riktiga tatueringar framme när jag gör henne och jag har nog lite tattargener i mig.

Det har gått sex veckor och avsnitt sedan Mia och Klara efter tre år tog sina P3-karaktärer i ”Roll on” till SVT.

Med säte i Göteborg har duon hittat en egen del av komikerkartan.

Långt ifrån Filip och Fredrik-land och Stockholms ironiska humorklubbar.

”Inga jävla irrgångar”

– Tv-programmet är ett litet snäpp under det fräcka. Det förtvivlade läget i att man inte får komma in i något som man egentligen inte alls hanterar. Vi kan inte sitta i ”Parlamentet”, då är vi inte roliga längre, säger Klara.

– Det får inte vara så bajsnödigt och rätt och riktigt. Nöjesguidenaktigt. Det är den värsta fasan för oss. Jag vill kunna lita på vad en säger är det den menar, inga jävla irrgångar, säger Mia.

Hon väger på svaren och tittar mot Klara. Säger lätt ängsligt ”eller?” Som för att få det bekräftat att de delar åsikt.

På samma sätt avslutar Klara meningar med ”eller, vad tycker du?” och frågar Mia om hon svarar fel.

Efter tio år tillsammans har duon hittat formeln för att arbeta ihop. Och respekten.

– Vi har jobbat för att eliminera dumma missförstånd, säger Klara.

– Vad vi bråkar om är så jävla privat, men vi står inte som två katter och river varandra och sen är det bra. Utan då blir det en rätt tung dag, säger Mia.

Gör en julshow

Framtiden är oviss. Just nu förbereder de sin allra första show för allmänheten, som en del av Rallys julshow på Trädgårn i Göteborg.

SVT vill göra en fortsättning på ”Mia och Klara”, men den kan dröja.

Om den ens blir av.

– Vi har inte tagit något beslut än men vi kommer att vila ett år. Allt vi gör har en allvarlig botten och det vore kul att få stanna upp i det och göra en dramakomedi, säger Mia.

–Vi har nog en tv-bebis till som ska ut. En ”Mia och Klara 2” eller något annat, säger Klara.


Mia & Klara om sina FIGURER

Tabita: ”För ett tag sedan diskuterades vårt program i P1. De tyckte det var så bra att vi kunde skämta om någon annan klasstillhörighet än den vi är i och att vi kunde flytta från vår egen miljö. De satt i Stockholm och spekulerade: ’Det är nästan så man tror att Tabitas tatueringar är äkta’. Då kände jag yes, vi har verkligen lyckats – de fattar inte ens att Mia är därifrån”. (Klara)

Mona och Ansi ”Det är vår egen hämnd på allt vi har fått stått ut i affärer och kassörskor i allmänhet. Det är härligt att få spela en sån karaktär. Vi har väl alla blivit illa bemötta och undrat varför vi inte sa si eller så. De är så embarmerligt tragiska och det tycker vi mycket om”. (Klara)

Gulletussan: ”Hon är verkligen den falska fasaden i kubik. Bakom ansiktet rasar allt. Hon försöker övertyga sig själv om att allt är bra genom att hela tiden hitta fel på andra. Sen är hon så klart en parodi på frisörer”. (Mia)

Viveka Andebratt: ”Jag tycker det är roligt att göra Viveka och det är väl för att jag plockat ett register av tanter man har mött. Och kanske en bit av mig själv, den här torra fasaden. Viveka är helt sjuk och gör saker som är oförutsägbara för en tant. Hon kan verkligen dra iväg”. (Klara)

Mia och Klara: ”De är som två små flickor som leker. När man hittar sin bästa kompis blir hon det viktigaste man har. Översatt till ett vuxet perspektiv jagar vi killar men det är ändå med varandra vi vill vara. Vi går hellre hand i hand än gör det med killarna. De pratar vitt och brett om det, men de har nog aldrig fått ligga med någon. De vet knappt vad det är”. (Klara)

  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

TV: Kräktes - och åkte ut först av alla

  Paolo Roberto: Har gjort så gott jag kan Vad tycker du om ex-boxarns insats? RÖSTA OCH DISKUTERA ÅRETS ROBINSON! 11
  Redo för Robinson Här är alla 18 deltagare i årets upplaga! 12
  "Hade med mig mat vart jag än gick" Så gick det sen för gänget från förra Robinson. 0
  Så gick det för alla 155 i Robinson Några blev kändisar – andra är nästan bortglömda...
Vad tycker du om årets Robinson?
Se resultat

Nannes hemliga gåva till Titanix

  Så bra var kvällens dansbandskamp Michael Nystås bloggade live på aftonbladet.se.
  Juryn totalsågade skånska Spootlajtz ”Klart det var taskigt.” VAD TYCKER DU? ÄR JURYN FÖR KONSERVATIV? 15
Vilket dansband var bäst i kväll?
Se resultat
Gick rätt dansband vidare?
Se resultat
Foto: ALASTAIR GRANT

”New Moon” slog nytt kassarekord

  Vampyrfilmen spelade in halv miljard under premiärdagen. Tog rekordet från Batmanfilmen Dark Knight. 9

Skavlan omgiven av elit & makt

  Skavlans vänner: Politiker, kändisar och prinsessor ”Skavlans närmaste vänskapskrets har otroligt mycket makt i samhället.” 4

Peter Jöback: Gifter mig snart

  ”Jag har tänkt göra det” Avslöjade sina och pojkvännens planer på giftermål i radio. 8

TV: Här hjälper Jihde Reza av ”Idol”-scenen

  Kollapsade nästan efter hälsningen Reza: Jag vet inte vad som ska hända med henne.
  Här faller hon ihop Hälsningen från hjärtsjuka mamman blev för mycket för Reza: Fick dimma i huvudet 7
  ”Så förlorade vi oskulden” ”Det var jätteskönt” 20
Vem var bäst i gårdagens ”Idol”?
Se resultat

Ingen sjunger som Thåström

  Popkometen ger sig in i julhandeln Lady Gaga – The fame monster   0
  Ingen supergrupp på lika villkor Them Crooked Vultures   1

Maskinen har bäst före-datum

  ”Boys II men” ”Behöver inte låta likadant eller tas på blodigt allvar.” 1
  Insmickrande klädsamt Biffy Clyro – Only revolutions   0

Intervju med hunkarna hajpade i ”New moon”

  Robert Pattinson: När jag såg honom ville jag bara gå till gymmet Tayler Lautner: Jag vet hur det känns att få hjärtat krossat. 5
  Åldersgränsen sänks till 11 år Enig kammarrätt ändrade beslutet. 57
  "Vi blev jätteglada och gick och skrek" Alice, 13, får se New Moon
  Superfakta om vampyrsagan Så uppstod ”Twilight”. 0
  32 sidor om stjärnorna! Extra bilaga att ladda ner   Allt om "New moon"   Bildextra och dubbelposter   Twilight-mode
  Ofrivilligt komisk vampyrmelodram Så många   får ”New moon”. 6
  Så är uppföljaren till succéfilmen Tjuvkika på hela TRE scener ur!
Vem väljer du - Edward eller Jacob?
Se resultat

TV: Direkt efter förlovningen – Oscar i chock

  EXKLUSIVT Se ensamma mammans kärleksförklaring ”Vet inte vad jag ska säga.”
  ”Det känns helt underbart” Helena: Kärleken ser inte någon ålder. 22
Foto: LOTTE FERNVALL

"Har inte sett programmet"

  ”Ladies Night”-stjärnan ersätter Anders Bagge i kväll "Jag går in utan förutfattade meningar", säger Stenmarck till Nöjesbladet. 0
  Bagge missar "Idol" – igen Jurymedlemmen är fortfarande sjuk. 7
  Så gick det sen för deltagarna Tidigare Idoler berättar. 10
Vilken inhoppare för Anders Bagge föredrar du?
Se resultat

Carolas hem: bod på 40 kvm

  "Jag och Amadeus har det toppen där" Men hon drömmer om en ranch på landet. 15
Foto: TV8

Storbråket i tv

  ”Smockan hängde i luften” Noice-stjärnorna rök ihop i Aschberg. ”Argaste gästerna på år och dag”. 7

TV:” Inte jag på bilderna”

  ”Trist om någon tror att det är sant” ”Idol”-favoriten Tove Östman Styrke om   fejkade bilder som sprids på nätet   illasinnade sektrykten.
  ”Slut med pojkvännen” Tove och Thor går skilda vägar 2
  ”Surare än farmors gamla disktrasa” Martin Söderström om repet. 11

Bläddervänlig spänningsfilm

  Så bra är nya Stieg Larsson-filmen Skurkar målas upp i all sin förfärlighet, och sedan ska de få sina straff. 4
  Ofrivilligt komisk melodram Så många   till New moon. "Hyfsad stämning och bara mansbringor". 6
  Brutala och poetiska bilder   till Teza. Tar upp tunga ämnen och människoöden 0

Ingen får se mig ragla

  Läs Schulmans krönika – om att gå på toaletten berusad. 6
  Veckans finaste Alex Schulman listar de fem skönaste svenskarna. 0

TV: Fick ligga - får gå

  John fick lämna ”Paradise Hotel” John efter utröstningen: "Det är aldrig skönt att bli backstabbad"
  Jackie sexkuppade ut John ”Han tog för mycket plats – jag är en ny 'independent woman'.” 12
Vad tycker du om ”Paradise Hotel”?
Se resultat

Helen: Jag har suttit i fängelse

EXKLUSIVT Berättar om sitt tuffa liv med droger och kriminalitet Roger ovetande om dejtens förflutna. 34
  Bonde-Roger om kuppen: "Det var en liten godnattpuss..." ”Ville veta hur han känns”.
  ”Drack vin på nätterna” Rogers hemliga fester med kvinnorna. 10
  "Modern warfare 2" drog in 3,9 miljarder kronor – på fem dagar
Krigsspelet säljer bättre än Harry Potter.
20
  Se bilderna ur ”Modern warfare 2” Spelaren tar rollen som terrorist.
  Kickar av kaos   till det mäktigaste krigsspelet genom tiderna 22

De spelar pink ladies i "Grease"

  Nöjesbladet avslöjar: Här är tjejgänget i svenska versionen. 0

TV: Flörtar Ann – med Andreas?

  Först skojas det om det i programmet – men sedan... Markus Larsson: ”Du klär ju av honom med blicken”. Se klippen själv!
Foto: PÄR WICKHOLM

”Jag mådde för jävligt”

  Thåström i första intervjun på sex år Berättar om   Förföljesemanin   Bästa låten   Kalasturnén 6

Här gör han som Rambo

  Filip Hammar syr sig själv i benet
Tv-profilerna trappar upp galenskapen.
9

Premiär:”Dead by Aprils” nya video

  EXKLUSIVT "Angels of Clarity" Hett video-släpp från gruppen bakom hyllade Robinson-låten.
Foto: AP/THOMAS JOHANSSON

”Måste det vara olidligt kletigt?”

  Nöjesbladets Martin Söderström om veckans (kärleks)tema i ”Idol”   Här är alla låtar som de sjunger på fredag kväll. 13
  Så gick det sen för deltagarna Tidigare Idoler berättar. 10
Vem är din favorit i ”Idol”?
Se resultat

”Snygg och trygg”

  Tittarfavoriten Arnes Weise hyllar SVT:s val ”Hon har en värme som passar jättebra på julafton”. 1
  Åkerman: Vilken ära! Hon blev årets julvärd.
  SVT: Tillsammans med Lisbeth kommer tittarna att känna sig trygga på julafton. 26
Vad tycker du om valet av julvärd?
Se resultat

Minns du alla julvärdar?

BILDEXTRA Från Feldreich till Kronér Varannan damernas efter Weise.
Vem har varit den bästa julvärden?
Se resultat
Foto: ALL OVER PRESS

Cage ruinerad av köphysterin

  Tvingas sälja slottet och bilarna Filmstjärnan handlade tre lyxvillor och 22 bilar – på ett år. 20
Foto: P Wixtröm/Drago Prvulovic/Gustav Mårtensson/Roger Lundsten/Oskar Kullander

Peppar för en pangjul

  Stjärnornas shower drar igång över hela landet   Carola   Charlotte Perrelli   Robert Wells   Jill Johnson   Måns Zelmerlöw   EMD 1

En makalös spelvärld

Assassins Creed II Blodet flyter i Rom och Venedig Så många   får uppföljaren till en av spelhistoriens allra största framgångssagor. 7

TV: Dylan som sprallig tomte

  Så har du ALDRIG sett Bob Dylan förut Smygtitta på världspremiären av hans nya video.

”Hur ska detta gå? Panik!”

Blogg Läs Jennifer Åkermans Hollywood-blogg här!   Festerna
  Premiärerna   Klubbarna i Los Angeles.

Missa inte den danska succéserien!

Bildextra Bara på aftonbladet.se Nya roliga strippar – tipsa en vän. OBS: Grovt och provocerande språk kan förekomma.
Tusentals läsare har redan upptäckt fördelarna med att lägga upp bilder på Snack. Här samlas läsarnas alla bilder, åsikter, videoklipp och bloggar.
  Ladda upp dina bilder här Eller tjuvkika på andras bilder.
Sök recensioner
   Välkommen till Aftonbladets fullproppade spelarkiv.
Just nu 3200 recensioner till alla olika spelmaskiner.
Läs vad Spela tycker och sätt ditt eget betyg.
Musik

Autolista: Musik (10 artiklar)

  Thåström gästar Skavlan Rockikonen aktuell med ny platta. 2
  Kevin Borg sjuk – ställer in musikalen ”Det kan vara svininfluensa” 1
  Monstren får huden att knottras Supergrupp som imponerar. 0
  Carola bor i en bod Stjärnan bor i en 40 kvadratmeter stor sjöbod 15
  Bolton + Lady Gaga? Smörsångaren road av romansrykten 1
  "Han beter sig inte drogfritt" Aerosmith oroade för Tyler. 11
  Takidas sångare försökte ta sitt liv Talade ut om den mörka tiden i TV4:s Efter tio i förmiddags 10
  Vilken Cliffhanger – firar 50 artistår "Påminner om pålägget messmör" 4
  ”Jag mådde för jävligt” Thåström om Kalasturnén som bara handlade om pengar, förföljelsemani – och vilken låt som är hans bästa nånsin 6
  Krunegård ger sig ut på vägarna Gör ett 20-tal turnéstopp i vår 0
Klick!

Autolista: Klick! (10 artiklar)

  "Paris ville förstora brösten" Mamman avslöjar stora planer. (2009-11-21) 0
  Dawsons Creek- stjärnan skiljer sig ”Fortfarande vänner.” (2009-11-20) 4
  ”Det var jätteskönt” Idolernas egna historier. (2009-11-20)
  Robert Pattinsons husjakt förstörd ”Det är väldigt svårt.” (2009-11-19) 7
  Kristen Stewart – nu och då Minns du i vilken film hon var tolv år? (2009-11-19) 10
Bildextra KRISTEN STEWART – NU OCH DÅ. (2009-11-19)
  Nicole Richie förd till sjukhus ”Behandlas för lunginflammation.” (2009-11-19) 5
  Han är världens sexigaste man Tar hem titeln – igen. (2009-11-18) 10
Kändischatt

Autolista: Kändischatt (5 artiklar)

  ”Jag har varit så självcentrarad” Läs hela chattet med skivaktuella Peter Jöback (2009-10-29) 2
  ”Vi är ganska stora i USA Läs hela chattet med The Sounds (2009-06-03) 2
  ”Borde gett mig själv en örfil” Läs chatten med Marit Bergman! (2009-03-25) 0
  ”Borde gett mig själv en örfil” Marit Bergman chattade om nya albumet, mode – och ”blackouten” i TV4 (2009-03-25) 0
  Konstigaste? En kondom! Läs hela chattet med Robin Bengtsson. (2008-12-08) 0
Film

Autolista: Film (10 artiklar)

  ’När jag såg honom ville jag bara gå till gymmet’ New Moon-hunkarna Pattinson och Lautner – konkurrenter både på och utanför bioduken (2009-11-20) 5
  Matt Damon: Det kan bli en fjärde Jason Bourne-film. (2009-11-19) 10
  Sarandon äter middag med J-O Hon beundrar pingishjälten. (2009-11-17) 8
  "Bourne"-stjärna i "The Hobbit"? Kan spela dvärg i filmerna. (2009-11-17) 6
  Storbråk om Twilight Nya ”Twilight”-filmen ”New Moon” får 15-årsgräns (2009-11-17) 31
  Tagning – tystnad! "Slumdog"-regissören slår tigande rekord. (2009-11-16) 0
  Victoria blir tecknat djur Gör en av rösterna i "Madagaskar 3". (2009-11-16) 1
  Rekordbyte för Sparrow 376 miljoner ska få Depp att göra ny film. (2009-11-16) 26
  Åkermans komedi i blås- väder Svarta skådisar "suddades" bort. (2009-11-15) 6
  Independence day får TVÅ uppföljare – med Will Smith... (2009-11-14) 19
Tv

Autolista: Tv (10 artiklar)

  Oprah Winfrey lägger ner sitt program efter 25 säsonger. (2009-11-20) 14
  Chris Martin med i Simpsons – igen Tillbaka i kultserien. (2009-11-20) 2
  Anna Ankas kovändning Medverkar i ”Svenska Hollywoodfruar 2”. (2009-11-20) 37
  ”Smockan hängde i luften” Noice-stjärnorna i bråk hos Aschberg (2009-11-20) 7
  Mimmi till sjukhus i Ukraina Riskerar missa ”Junior eurovision”. (2009-11-19) 1
  ”Snygg och trygg” Weise hyllar valet av Åkerman som julvärd i SVT (2009-11-19) 1
  Klassåterträff blir tv-såpa Bäddat för konflikter och romantik. (2009-11-19) 0
  Henrik+Klara=humor Bildar radarpar i nytt tv-program. (2009-11-18) 2
  ”En fantastisk siffra” Bra start för såpan. (2009-11-18) 4
Bildextra Julvärdarna genom åren Alla som önskat god jul – från Feldreich till Kronér. (2009-11-18)
Scen

Autolista: Scen (3 artiklar)

  Sjöholm vill flytta till USA ”Jag fick verkligen blodad tand i New York” (2009-10-11) 0
  Ulla Skoog fick bryta sin show Drabbades av akuta smärtor på scenen (2009-10-10) 5
Ladda ner Adobe Flash
  "Paris ville förstora brösten" Mamman avslöjar stora planer. 0
  Dawsons Creek- stjärnan skiljer sig ”Fortfarande vänner.” 4
  Anna Ankas kovändning Medverkar i ”Svenska Hollywoodfruar 2”. 37
  Köp Idol-Toves solglasögon Idolerna auktionerar kläder. 0
  Chris Martin med i Simpsons – igen Tillbaka i kultserien. 2
  Thåström gästar Skavlan Rockikonen aktuell med ny platta. 2
  Lika som bär? Läsarna om Behemoth och Apoliva-tjejen.
  Robert Pattinsons husjakt förstörd ”Det är väldigt svårt.” 7
  Monstren får huden att knottras Supergrupp som imponerar. 0
  Kristen Stewart – nu och då Minns du i vilken film hon var tolv år? 10
  Kevin Borg sjuk – ställer in musikalen ”Det kan vara svininfluensa” 1
  "Han beter sig inte drogfritt" Aerosmith oroade för Tyler. 11
  "Påminner om messmör" Så många   får Cliff i Göteborg. 4
  Mimmi till sjukhus i Ukraina Riskerar missa ”Junior eurovision”. 1
  Nicole Richie förd till sjukhus ”Behandlas för lunginflammation.” 5
  Första P1800:n ut från fabriken Se Volvon med chassinummer 2.
  Klassåterträff blir tv-såpa Bäddat för konflikter och romantik. 0
  Han är världens sexigaste man Tar hem titeln – igen. 10
  Matt Damon: Det kan bli en fjärde Jason Bourne-film. 10
  Kristen Stewart: Fans vill att vi ska vara tillsammans. 2
  Henrik+Klara=humor Bildar radarpar i nytt tv-program. 2
  Veckans kändisbattle Se pop-prinsessornas outfit-krock 3
  "Det ser för jävligt ut" Behemoth om fansens sminkförsök.
  Barnstjärnan jagas av fogden Har skulder på över 7 miljoner. 5
  Krunegård ger sig ut på vägarna Gör ett 20-tal turnéstopp i vår 0
  "George Clooney i högform" Bästa tipsen från filmfestivalen.
Bildextra Spets och läder – vid 51 Vågad Sharon Stone 6
  Hellström ger ut konsert-dvd Över två timmar och med extramaterial. 3
  Anmäld för misshandel ”Dead Zone”-skådis får besöksförbud. 1
  "Kramer" gör comeback och skämtar om rasistattacken. 8
  Bolton + Lady Gaga? Smörsångaren road av romansrykten 1
  Mobbad och slagen med bälte Boyle om sin svåra barndom 1
  Sarandon äter middag med J-O Hon beundrar pingishjälten. 8
  Svenskarna hyllas i England ”Ett av årtiondets bästa”. 6
  "Bourne"-stjärna i "The Hobbit"? Kan spela dvärg i filmerna. 6
  "Sonen har samma hudsjukdom" Kan betyda Michael är fadern. 53
  Stjärnorna rasar mot "Idol" "De förnedrar musiken". 21
  ”Den är väldigt liten” Alexander Skarsgård om snoppstorleken. 6
  Familjen splittrad Cruise vill ha barn – Katie vill ha 71 miljoner. 25
Bildextra Djupast vinner Ungkatter eller heta pumor… 2
  Agnes och Vincent är ett kärlekspar "De såg väldigt kära ut" 8
  Janet: Han dödade min bror Talar ut i första längre tv-intervjun 7
  Veckans kändisbattle! ”The Hills”-stjärnan mot svenska Malin 1
  Bert hotar P4 efter låtbojkott ”Vi låter oss aldrig styras av Bert”. 15
  Lohan vägrade betala krognotan "Jag betalar inte för drinkar!" 3
  Depp: "Sluta deppa, Cage" Hjälper kompisen på fötter. 6
  Lägger ner på obestämd tid Backyard Babies tar en lång paus. 5
  ”Det här är helt galet” Succé för ”The Buddy Holly Musical”. 0
  Rekordbyte för Sparrow 376 miljoner ska få Depp att göra ny film. 26
  Victoria blir tecknat djur Gör en av rösterna i "Madagaskar 3". 1
  Tagning – tystnad! "Slumdog"-regissören slår tigande rekord. 0
  Noice-Peo rasar mot porrmässa ”Ren lögn att vi ska uppträda där”. 4
  Crawford utpressad Hotade sälja avklädd bild på 8-åriga dottern 2
  Bröstrivaler i kändissåpa Jordan: Mina är snyggast. 13
  James Bond och Rocky till salu Nu säljs Metro-Goldwyn-Mayer. 7
  Kent hyllas – för sin musiksmak Imponerar i radio i New York. 0
  Åkermans komedi i blås- väder Svarta skådisar "suddades" bort. 6
  Robbie på scen med Take That Känslofylld återförening 2
Upp

Tjänstgörande redaktör Joakim Wedholm

Nöjesredaktionen

Tjänstgörande redaktör: Joakim Wedholm
Nöjeschef: Klas Lindberg

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet